Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijna reforma rynku cukru przynosi efekty

Jóżef Lonczak
Przewidziany na lata 2006-2009 program restrukturyzacji europejskiego przemysłu cukrowniczego spowodował zrzeczenie się 5,8 mln ton kwot na cukier, co bliskie jest pierwotnemu celowi 6 mln ton.

Pod koniec tego 4-letniego procesu, kluczowy element reformy sektora cukru z 2006 r, czyli kwoty na cukier i izoglukozę, obniżono do 14 mln ton, z których 13,3 mln ton przypada na cukier -  poinformowała Marta Angrocka-Krawczyk, z wydziału prasoego

Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.

Unijna produkcja cukru skoncentrowana jest obecnie w 18 państwach członkowskich (w przeciwieństwie do 23 przed reformą), które posiadają korzystne warunki agronomiczne, a prawie 70 proc. produkcji odbywa się w 7 państwach członkowskich, które odnotowują najwyższe plony cukru. Krajowe ceny wykazują tendencję spadkową, co zgodne jest z celem reformy dotyczącym osiągnięcia równowagi i konkurencyjności sektora cukru w UE.

- Cieszy nas sukces unijnej reformy sektora cukru – stwierdziła Mariann Fischer Boel, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. - Był to jeden z najważniejszych punktów mojego obecnego mandatu i satysfakcjonujące jest, że jesteśmy tak blisko osiągnięcia naszego ambitnego celu. Nasz sektor cukru rozpaczliwie potrzebował reformy. Bardziej zrównoważona produkcja i ceny gwarantują bardziej konkurencyjną przyszłość naszym producentom.

 

 

Reforma cukru

 

W 2006 r. ministrowie rolnictwa państw Unii przyjęli radykalną reformę sektora cukru UE. Dostosowała ona system, który w znacznej mierze pozostawał niezmieniony przez prawie 40 lat, do pozostałej zreformowanej wspólnej polityki rolnej (WPR). Kluczowym elementem reformy była 36 procentowa obniżka gwarantowanej ceny minimalnej cukru, (z 631,9 EUR/tonę w roku gospodarczym 2006/2007 do 404,4 EUR/tonę od roku gospodarczego 2009/2010), rekompensaty dla rolników oraz fundusz restrukturyzacji finansowany przez producentów cukru, mający zachęcić niekonkurencyjnych producentów cukru do wycofania się z sektora.

W kontekście kryzysu finansowego i gospodarczego Komisja podjęła 13 lutego br. decyzję o zezwoleniu państwom członkowskim na wcześniejszą wypłatę 100 proc. pomocy restrukturyzacyjnej 2008/2009 w czerwcu 2009 r. Wiele państw członkowskich już ogłosiło, że skorzysta z tej możliwości, aby złagodzić trudności finansowe, z którymi muszą się zmierzyć przedsiębiorstwa cukrownicze.

Załaczniki do komunikatu:

Załącznik 1: Ilości wycofane z rynku w ramach programu restrukturyzacji na lata 2006-2009.

Załącznik 2: Krajowe kwoty produkcyjne 2009/2010.

dostępne są na stronie:

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/09/366&format=HTML&aged=0&language=PL&guiLanguage=en

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24