Ponad 400 podkarpackich przedsiębiorców ubiega się o unijne pożyczki na rozwój firm

Na rozwój małych i średnich firm – należy dodać, bo do takich adresowana jest propozycja. Wnioski, złożone przez przedsiębiorców, opiewają już łącznie na 12 mln zł. Procedurę przyznawania pożyczek prowadzi Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) Oddział w Rzeszowie.
- Wypłaty środków następują bardzo sprawnie– informuje Marek Nowak Dyrektor Regionalny LFR w Rzeszowie.

Dla kogo?
Sfinansowanie inwestycji, unowocześnienie przedsiębiorstwa, zakup nowych lub używanych maszyn, urządzeń, samochodów, autobusów, sfinansowanie nowego punktu sprzedaży czy sklepu internetowego – na takie cele zwykle właściciele firm chcą osiągnąć dzięki uzyskanej pożyczce. Beneficjentem środków w województwie podkarpackim może być w zasadzie każda mająca interesujący pomysł na rozwój firma z sektora MŚP, nieprzekraczająca bariery zatrudnienia powyżej 249 pracowników. A takie kryteria spełnia ok. 90 proc. podkarpackich firm. I szereg przedsiębiorstw już z tej formy finansowania inwestycji skorzystało.
Z branży transportowej już kilka przedsiębiorstw przewozowych z Podkarpacia zrealizowało z pożyczek unijnych zakup nowoczesnych autobusów, podwyższając standard i bezpieczeństwo transportu pasażerów w województwie. Sektor IT także chętnie sięga po pożyczki unijne. Jeden z największych providerów Internetu w regionie zrealizował kolejną ważną dla swojego rozwoju inwestycję wykorzystując preferencyjne pożyczki.
Korzystniej niż w banku
Do 600 000 zł na 1,85 proc. - bez prowizji i opłat. Żaden kredyt komercyjny nie jest tak intratny. W Funduszu Pożyczkowym LFR jeden przedsiębiorca może złożyć 2 wnioski o pożyczkę unijną po 300 000 zł, uzyskując nawet 600 000 zł na preferencyjnych zasadach. Oprocentowanie pożyczek jest wyjątkowo korzystne, wynosi ono tylko 1,85 proc. z pomocą de minimis, bez opłat i prowizji, z okresem spłaty nawet do 5 lat, z możliwością wcześniejszej spłaty, także bez opłat. Kolejną zaletą pożyczek jest możliwość skorzystania z 6 miesięcznej karencji, pozwalającej przedsiębiorcy na rozpoczęcie spłaty nawet po pół roku po otrzymaniu środków.

Prosta droga
Podstawowe informacje o warunkach uzyskania pożyczki i wszelką pomoc można uzyskać w rzeszowskim oddziale Lubelskiej Fundacji Rozwoju przy Al. Krzyżanowskiego 6a lub zadzwonić pod nr tel. 17 853 59 17. Doradcy Funduszu bezpłatnie pomogą w wypełnieniu maksymalnie uproszczonego, liczącego tylko 5 stron wniosku. Można także odwiedzić jeden z Punktów Obsługi Klienta w regionie – lista biur w regionie dostępna jest na stronie: http://biznespozyczka.eu/strona,rzeszow.
- Najważniejszy jest pomysł przedsiębiorcy i jego zdolność do spłaty pożyczki. Ocena wniosku jest bardziej indywidualna i elastyczna w porównaniu z metodami stosowanymi przez banki - podpowiada Marek Nowak.