Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowe zdjęcia Przemyśla i okolic sprzed 30 i 40 lat. Zadowoleni mieszkańcy, kwitnące zakłady pracy, opóźnione budowy

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rok 1981. Salutujący przed Pomnikiem Wdzięczności w Przemyślu: autor: R. Pawłowski. Obecnie Pl. Rybi.
Rok 1981. Salutujący przed Pomnikiem Wdzięczności w Przemyślu: autor: R. Pawłowski. Obecnie Pl. Rybi. Zbiory Archiwum Państwowego w Przemyślu
Jak wyglądał Przemyśl i inne miejscowości województwa przemyskiego 30 - 40 lat temu? Prezentujemy archiwalne fotografie, często unikatowe, pochodzące ze zdigitalizowanej kolekcji Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Prezentujemy kolejną serię zdjęć archiwalnych z Przemyśla i miejscowości byłego województwa przemyskiego. Obejmowało ono miasto Przemyśl oraz dzisiejsze powiaty przemyski, jarosławski, przeworski i lubaczowski. Ponadto do województwa przemyskiego wchodził miasto Dynów i okolice, obecnie znajdujące się w powiecie rzeszowskim.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu. AP kontynuuje proces digitalizacji i udostępniania w Internecie swoich zbiorów, m.in. kroniki fotograficznej województwa przemyskiego. Zostały wykonane przez różnych fotografów dla Krajowej Agencji Wydawniczej. Część z prezentowanych zdjęć ukazała się w ówczesnych "Nowinach".

Zdjęcia pochodzą z okresu od roku 1979 do 1989.

Archiwalne fotografie Przemyśla. Pomnik Wdzięczności z dwiema armatami w miejscu dzisiejszego Placu Rybiego

Charakterystyczne są zdjęcia sprzed Pomnika Wdzięczności, z dwiema armatami, który był miejscem komunistycznych uroczystości w Przemyślu, w okresie ludowej Polski. Obecnie jest to Pl. Rybi, znajduje się tutaj parking i skwer.

Zachowało się zdjęcie z milicyjno-wojskowej kontroli w okresie stanu wojennego w 1981 r.

Jest zdjęcie z odsłonięcia tablicy Placu Karola Marka, socjalisty.

Archiwalne zdjęcia Przemyśla. Prosperujące zakłady, wypoczywający ludzie, przeciągające się budowy

Spora część tej kolekcji to zdjęcia prosperujących fabryk i zakładów, budów nowych osiedli mieszkaniowych, obecnego Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, sztucznego lodowiska i krytej pływalni. Ludzie wypoczywający na brzegach Sanu w centrum Przemyśla.

Działało sporo zakładów produkcyjnych, o różnym profilu. Część z nich istnieje do dzisiaj, choć oczywiście z inną formą własności. Jako ciekawostkę można wymienić, że na północy województwa przemyskiego, w Cieszanowie, produkowane pluszowe zabawki. Działał tutaj Zakładzie Zabawek Miękkich w Cieszanowie, podległy Usługowo-Produkcyjnej Spółdzielni w Lubaczowie.

Zachowaliśmy oryginalne, czasami skrócone, podpisy pod fotografiami. Tylko w niektórych miejscach dopisaliśmy obecne nazwy miejsc, gdyż te się zmieniły.

Rok 1981. Salutujący przed Pomnikiem Wdzięczności w Przemyślu: autor: R. Pawłowski. Obecnie Pl. Rybi.

Unikatowe zdjęcia Przemyśla i okolic sprzed 30 i 40 lat. Zad...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto