Uniwersytet Rzeszowski akademickim mistrzem Europy

Uniwersytet Rzeszowski pokonał Uniwersytet Tuluza III w finale Akademickich Mistrzostw Europy - Rzeszów 2017 Bartosz Frydrych
AZS Uniwersytet Rzeszowski pokonał w finale drużynę Uniwersytetu Tuluza III - Paul Sabatier i został akademickim mistrzem Europy. Mistrzostwa przez siedem dni rozgrywane były w rzeszowskiej hali na Podpromiu, gdzie finałowe mecze oglądało ponad dwa tysiące widzów.

Mecz finałowy mężczyzn był wisienką na torcie całego turnieju. Francuzi w swoich szeregach mieli kilku zawodowców z ligi francuskiej m.in. m.in. Romaina Deveze, Francois Perrot, Luka Basic czy Nicolai Bure. Z kolei w ekipie z Rzeszowa występował m.in. Jakub Peszko z MKS-u Będzin, a także kilku graczy 1-ligowego TSV Sanok. Spotkały się dwa najlepsze zespoły całych mistrzostw, a kibice na trybunach bawili się nie gorzej niż na meczach Plus Ligi. Każda niemal akcja ekipy z Rzeszowa sprawiała, że na trybunach słychać było gromkie „jeeest!”. A akcje kończące poszczególne sety oglądano na stojąco.

Początek jednak nie napawał optymizmem, bo Francuzi zaczęli na prawdę mocno i dość pewnie wygrali pierwszego seta. Nie lada emocje były w drugiej odsłonie. Tuluza prowadziła już 24:21, ale seria zagrywek Kamila Długosza dała prowadzenie rzeszowianom (25:24). AZS UR miał pięć piłek setowych i wszystkie zostały obronione przez rywala, potem to Tuluza mogła skończyć seta na swoją korzyść, ale partia nie chciała się skończyć. Decydujące dwa ataki w tej odsłonie wyprowadził Jakub Peszko i jak się potem okazało odwrócił losy meczu.

W trzecim secie początkowo prowadzili goście, ale seria trzech asów serwisowych z rzędu w wykonaniu Długosza pozwoliła wyjść miejscowym naprowadzenie 10:7. Tej szansy rzeszowianie już z rąk nie wypuścili i bardzo wysoko zwyciężyli tę odsłonę.

Czwarty set przez większość czasu układał się po myśli Francuzów, ale końcówka podobnie jak w drugim secie była bardzo emocjonująca. Rzeszowianie prowadzili 24:23, 25:24, 26:25 i 27:26 ale za każdym razem rywal skutecznie się odgryzał. Dopiero piąta piłka meczowa przyniosła upragnione zwycięstwo. Kamil Długosz mocnym atakiem zmusił rywala do popełnienia błędu.

Uniwersytet Rzeszowski – Uniwersytet Tuluza III Paul Sabatier 3:1
Sety:
21:25, 35:33, 25:17, 29:27

UR: Paweł Rusin, Jakub Peszko, Paweł Stabrawa, Patryk Kozdroń, Mateusz Kowalski, Daniel Gąsior, Kamil Długosz, Kamil Durski, Dawid Wiczkowski, Ernest Plizga, Rafał Matuła, Piotr Pękala, Kamil Dembiec, Tomasz Głód. Trenerzy Wojciech Bajorek, Artur Płonka.

UT: Luka Basic, Nicolas Burel, Francois Perrot, Romain Deveze, Mickael Noirot, Dimitri Walgenwits, Toku Rafidison, Enzo Stragier, Julien Bergey, Damien Pepin.

Trzecie miejsce wśród mężczyzn zajęła ekipa Serbów z Uniwersytetu w Niszu, która pokonała Uniwersytet Aydin Stambuł 3:2.
W finale kobiet rumuński Uniwersytet w Bacau pokonał Uniwersytet Bordeaux 3:2. Trzecie miejsce na podium zajęła ekipa Politechniki z Eindhoven, która w decydującym meczu ograła Politechnikę Drezno 3:1.