Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Rzeszowski stawia na współpracę z biznesem

Beata Terczyńska [email protected]
Uniwersytet Rzeszowski stawia na współpracę z biznesemTak wygląda klaster obliczeniowy, który już wykorzystuje się m.in. do zoptymalizowania ruchu drogowego w Polsce, głównie dla Warszawy. Ma też zastosowanie np. w dziedzinie medycznej.
Uniwersytet Rzeszowski stawia na współpracę z biznesemTak wygląda klaster obliczeniowy, który już wykorzystuje się m.in. do zoptymalizowania ruchu drogowego w Polsce, głównie dla Warszawy. Ma też zastosowanie np. w dziedzinie medycznej. KRZYSZTOF ŁOKAJ
Na Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Komputerowego za 12 milionów złotych

Centrum przy ul. Pigonia to część wydziału matematyczno- -przyrodniczego. Inwestycja kosztowała 12 mln zł, z czego 10 to dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego. Budynek z nowoczesną aparaturą, o powierzchni około 1 tys. mkw.,  powstał z myślą o badaniach naukowych, poprawie jakości nauczania i współpracy z biznesem. Jest tu 6 laboratoriów specjalistycznych, m.in. bioinżynierii i biomedycyny, inżynierii rolniczej, ekonometrii, 2 sale ćwiczeniowe, 3 sale seminaryjne i 6 pokoi dla pracowników.

- Centrum dysponuje najpotężniejszym komputerem na Podkarpaciu - zwraca uwagę prof. Aleksander Bobko, rektor UR. - Mamy nadzieję, że nie będzie to powód do dumy tylko z posiadania, ale także z tego, co na tym komputerze uda się dla regionu i uniwersytetu zdziałać. Tak się składa, że jestem znany jako rektor i filozof, ale studiowałem - i nawet ukończyłem - 31 lat temu informatykę na AGH w Krakowie. To był pionierski kierunek. Wtedy astronomia i informatyka wydawały się równie abstrakcyjne. Dziś komputeryzacja mocno weszła do życia.

Wspomniany przez rektora wyjątkowy komputer to tzw. klaster obliczeniowy. Instalacja umożliwiająca wykonywanie skomplikowanych obliczeń w bardzo krótkim czasie. - Można go porównać do olbrzymiego komputera, który składa się z około 500 procesorów - mówi dr inż. Przemysław Pardel z UR, zastępca dyr. ICMK. - Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać ok. 500 razy większe obliczenia niż w przypadku wykorzystania standardowego komputera.  Inaczej mówiąc: obliczenia, które wykonalibyś- my w ciągu 5 lat, jesteśmy w stanie wykonać tu w ciągu jednego tygodnia.     

W skład wyposażenia centrum wchodzi  120 nowoczesnych komputerów, zestawy do m.in. badań identyfikacji z wykorzystaniem tęczówki i obrazów daktyloskopijnych  oraz do rozpoznawania twarzy  i postaci ludzkiej w strumieniu video.

- Systemy identyfikacji biometrycznej są w obecnej chwili jednymi z najbardziej wygodnych, bezpiecznych, niezawodnych i dokładnych sposobów służących autoryzacji i weryfikacji ludzi - zwraca uwagę prof. Tadeusz Kwater, kierownik projektu. 

Prof. Jan Bazan, dyrektor centrum, mówi, że aktualnie prowadzone są tu trzy projekty badawcze: nad wspomaganiem leczenia choroby wieńcowej i leczenia astmy oraz wspomaganiem wykrywania ataków w sieciach komputerowych. W planach jest stworzenie systemu informatycznego przeznaczonego do wspomagania diagnostyki i terapii w placówkach medycznych regionu. Prof. Bazan zdradza, że UR złożył do urzędu marszałkowskiego wnioski o wpisanie do kontraktu terytorialnego 2 przedsięwzięć.

Pierwsze to DIAGRES, czyli system do automatycznego przeprowadzania badań przesiewowych, który pozwala na wczesne wykrywanie groźnych dla życia chorób wymagających specjalistycznego leczenia (z firmą OPTeam). Drugi - LAMBDA-MED - laboratorium metod eksploracji dużych zbiorów danych medycznych (z firmą Zeto).
W październiku uczelnia otwiera  nowy kierunek - informatykę i ekonometrię. Przyjmie na nią 60 studentów. Będzie też nowa specjalizacja -  kognitywistyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24