Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upadłość konsumencka - odpowiedzi eksperta

Bartosz Gubernat
Na pytania Czytelników dotyczące upadłości konsumenckiej odpowiadał Artur Kondrat, miejski rzecznik konsumentów w Rzeszowie.

- Jestem w trudnej sytuacji. Od dawna biorę kredyty na spłatę zadłużenia. W ten sposób wpadłam w spiralę zadłużenia, którego nie jestem już w stanie spłacić. Żaden bank nie chce mi już dać kredytu, a ze skromnej, nauczycielskiej emerytury nie wystarcza mi na spłatę rat. Czy mam szansę na ogłoszenie bankructwa?

- Obawiam się, że będzie to trudne. Sądy będą brały pod uwagę fakt, w jaki sposób wnioskodawca popadł w długi. Jeżeli niewypłacalność dłużnika nie powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Znaczy to tyle, że sądy nie mogą powszechnie rozpatrywać wniosków o upadłość. Taka jest niestety regulacja prawna.

- Mieliśmy z mężem firmę i w 2003 roku ją zamknęliśmy. Zostaliśmy z długami u kontrahentów. Teraz je spłacamy. Nie mamy z czego żyć. Czy w tej sytuacji możemy starać się o ogłoszenie upadłości?
- Można spróbować, jeśli od dnia wykreślenia działalności upłynął rok, to wniosek osoby fizycznej jest dopuszczalny.

To powinieneś wiedzieć

To powinieneś wiedzieć

Wniosek: osoba, która chce ogłosić upadłość konsumencką powinna złożyć wniosek w sądzie rejonowym. Powinny się w nim znaleźć m.in. następujące informacje: imię i nazwisko dłużnika, miejsce zamieszkania, wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie. Opłata za złożenie wniosku wynosi 200 zł.
Ogłoszenie bankructwa: sąd, ogłaszając upadłość dłużnika, informuje o tym opinię publiczną przez: wywieszenie informacji w swoim budynku, a także zamieszczając ogłoszenie w prasie ogólnopolskiej.
Sprzedaż majątku:licytację majątku dłużnika przeprowadza syndyk - z uzyskanych w ten sposób pieniędzy spłaci zaciągnięte długi. Może się jednak okazać, że do spłaty wierzycieli niezbędna będzie sprzedaż mieszkania - wtedy sąd wydzieli odpowiednią kwotę, która pokryje koszty wynajmu odpowiedniego mieszkania przez rok. Resztę pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży przekaże wierzycielom.
Plan spłat: jeżeli kwota uzyskana z licytacji nie wystarcza na pokrycie wszystkich długów, sąd ustala plan ich spłaty - nie dłuższy jednak niż 5 lat. Sąd określa również kwotę długu, która zostanie umorzona wtedy, gdy dłużnik wykona cały plan spłat. Przez cały okres spłaty dłużnik składa sprawozdania z jego realizacji;
Oddłużenie: dłużnik zostaje oczyszczony z długów po wykonaniu wszystkich zobowiązań.

- Czy to prawda, że sąd sprzeda moje mieszkanie podczas upadłości?

- Tak, to prawda. Plan spłaty wierzycieli jest dokonywany dopiero po likwidacji majątku. Z uzyskanej ceny dłużnik otrzyma jedynie kwotę niezbędną na pokrycie rocznego czynszu najmu lokalu mieszkalnego. W świetle tych regulacji należy się zastanowić, czy nie warto samemu zająć się spłatą wierzycieli.

- Mam męża alkoholika, narobił nam długów i się tym nie przejmuje. Czy mogę za niego ogłosić upadłość?

- Niestety nie. Wniosek może złożyć wyłącznie dłużnik. Jednak, gdy mąż zdecyduje się na ten krok to Państwa wspólny majątek wejdzie do masy upadłości, wspólność majątkowa ustanie automatycznie w dniu ogłoszenia upadłości, a podział majątku będzie wyłączony. Sytuacja małżonka w postępowaniu upadłościowym jest niefortunna, w zasadzie nie jest nawet uczestnikiem takiego postępowania, chyba, że wniosek złoży wspólnie z małżonkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24