Upadłość - procedury krok po kroku

mat.pras. Creandi
Upadłość - procedury krok po krokuPierwszym zwiastunem upadłości jest niewypłacalność.
Upadłość - procedury krok po krokuPierwszym zwiastunem upadłości jest niewypłacalność. mat.pras. Creandi
Na wskutek kryzysu czy złych decyzji biznesowych niejedna firma jest zmuszona do stawienia czoła upadłości. Jak wygląda procedura upadłościowa? Których formalności trzeba dopilnować?

Pierwszym zwiastunem upadłości jest niewypłacalność. Ma ona miejsce, gdy dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub jeśli (w przypadku osób prawnych) jego zobowiązania przewyższą wartość majątku. W sytuacji niewypłacalności dłużnik ma obowiązek wnioskować o upadłość, prawo to przysługuje także jego wierzycielom. Gdzie złożyć taki wniosek? Co do zasady  sądzie rejonowym, gospodarczym właściwym dla  siedziby dłużnika.

Upadłość, upadłości nie równa

Kiedy dłużnik składa wniosek o upadłość staje przed dylematem: czy wnioskować o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu czy upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika?

-  Upadłość z możliwością  zawarcia  układu ogłasza  się, gdy można liczyć na to, że  wierzycieli zaspokoi się w wyższym stopniu niż w postępowaniu obejmującym likwidację całego majątku dłużnika - mówi radca prawny Konrad Syrycaz Kancelarii Radców Prawnych Fic Midloch Syryca. - W praktyce wygląda to tak, że wierzyciele często rezygnują z części wierzytelności po to, aby odzyskać chociaż część należnych im środków - wskazuje Mec. Syryca.

Jeśli dłużnik chce zabiegać o zawarcie  porozumienia musi wskazać we wniosku swoje wstępne propozycje układowe.  Po wpłynięciu wniosku sąd zabezpiecza majątek dłużnika. Jeśli istnieje szansa zawarcia z wierzycielami układu, sąd zwołuje wstępne zgromadzenie wierzycieli. Mają oni szerokie uprawnienia w zakresie rozstrzygania o przeznaczeniu masy upadłościowej. Jeśli na wstępnym spotkaniu pojawi się minimum połowa wierzycieli, którzy posiadają w sumie 75% wierzytelności możliwe jest zawarcie układ na wstępnym etapie postępowania.

Losy masy upadłościowej

Jeśli zawarcie układu okazało się niemożliwe to ogłoszona zostaje upadłość likwidacyjna, która polega na likwidacji masy upadłościowej, czyli majątku dłużnika. Sąd, który wyda postanowienie o zastosowaniu tego trybu upadłości wyznacza jednocześnie sędziego-komisarza oraz syndyka. Zadaniem syndyka jest oszacowanie majątku upadłego dłużnika i przygotowanie planu likwidacyjnego. Wszystkie te dokumenty trafiają do sędziego-komisarza.

Ważne! Po przedstawieniu sędziemu dokumentów syndyk przystąpi do likwidacji masy upadłościowej, nawet jeśli postanowienie o upadłości nie jest jeszcze prawomocne. 

Likwidacja masy upadłościowej następuje na wskutek sprzedaży przedsiębiorstwa, sprzedaży jego nieruchomości lub ruchomości lub poprzez np. ściągnięcia wierzytelności od dłużników upadłego.

Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JurekW

oooo :) widzę, że mec. Syryca zaczał się też medialnie udzielać, i dobrze, bo zna się na rzeczy a ludzie - nawet przedsiębiorcy nie mają często w ogóle pojęcia o prawie.

Dodaj ogłoszenie