Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upał a Polacy ustawiają się w kolejkach po opał. Niemal co drugi pożąda ekogroszek

Zbigniew Biskupski AIP
Sławomir Kowalski / Polska Press
Na popularność ekogroszku składa się kilka czynników. Jego wartość opałowa jest wyższa niż tradycyjnego węgla kamiennego, zawiera on niewiele siarki, pozostawia mniej popiołu, jest wygodny w składowaniu, a przy tym wypełnia europejskie normy dla paliwa ekologicznego.

Miesiące letnie to tradycyjnie czas, w którym Polacy chętnie zaopatrują się w opał na zimę.
Serwis Oferteo.pl, łączący w czasie rzeczywistym osoby poszukujące produktów z ich dostawcami, jak co roku zbadał, w których miesiącach zapotrzebowanie na opał jest najwyższe i jakie rodzaje materiałów opałowych cieszą się wśród Polaków największą popularnością.

Okazuje się, że wciąż najchętniej sięgamy po ekogroszek. Spośród zapytań ofertowych złożonych w serwisie od 1 lipca 2016 do 26 lipca 2017 roku, 40,5 proc. dotyczyło tego rodzaju paliwa. Na popularność ekogroszku składa się kilka czynników. Jego wartość opałowa jest wyższa niż tradycyjnego węgla kamiennego, zawiera on niewiele siarki, pozostawia mniej popiołu, jest wygodny w składowaniu, a przy tym wypełnia europejskie normy dla paliwa ekologicznego.

Na popularności zyskuje ekologiczny pellet drzewny.

Dotyczyło go już co czwarte zapytanie złożone w Oferteo.pl (wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego roku). Ma on postać niewielkich granulek (wielkości 6–8 mm), a w efekcie jego spalania uwalniają się niewielkie ilości dwutlenku węgla. Pellet jest jednak droższy zarówno od węgla kamiennego jak i od ekogroszku, wymaga też stosowania specjalnych kotłów, których koszt może wynieść od 5 000 do 10 000 złotych, a sam montaż urządzenia dodatkowo pochłonie nawet do 2 000 złotych. Warto jednak zauważyć, że sam pellet jest czystszy i łatwiejszy w przechowywaniu niż węgiel lub ekogroszek, a stosowane do jego spalania kotły nie wymagają częstego dosypywania opału i kontrolowania.

Tradycyjnym węglem kamiennym było zainteresowanych 15 proc. użytkowników Oferteo.pl, 12 proc. poszukiwało drewna i drewna kominkowego. Mniej popularne w ostatnim roku były natomiast takie paliwa jak: olej opałowy (3 proc.), brykiety drzewne (2 proc.) i agropellet (1 proc.).

Zamawiając opał, niemal zawsze potrzebujemy dodatkowej usługi w postaci transportu. Jedynie 6 proc. użytkowników Oferteo.pl deklarowało, że przewiezie sobie opał we własnym zakresie.

Zarabiają firmy transportowe

Zamawiający opał w postaci płynnej najczęściej poszukiwali go w ilości od ponad 500 do 1000 litrów (37 proc.). Co czwarty użytkownik serwisu był zainteresowany ilością do 500 l włącznie oraz od ponad 1000 do 2000 litrów.
Z kolei osoby poszukujące opału w postaci stałej najczęściej zamawiały od 1 do 2 ton (27 proc.), a także od 2,1 do 3 ton (15 proc.). Co dziesiąty badany przez Oferteo.pl potrzebował opału w ilości większej niż 10 ton, podobnie wyglądał odsetek najmniejszych zamówień – do 1 tony (11 proc.).

Wakacje z troską o ciepłą zimę

Z analizy Oferteo.pl wynika, że najczęściej interesujemy się zakupem opału w miesiącach letnich: sierpniu (14 proc. złożonych w serwisie zapytań) oraz lipcu (13,5 proc.). – Jest to wynik, który kolejny rok z rzędu potwierdza nasze obserwacje – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Konsumenci mają świadomość, kiedy najbardziej opłaca się poszukiwanie opału. Warto pamiętać o tym jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy mamy czas na dokładne sprawdzenie i porównanie ofert od wielu dostawców.

Innymi miesiącami, w których zwiększa się zainteresowanie opałem, są styczeń (11 proc. zapytań) i luty (10 proc.), kiedy najczęściej należy uzupełnić zapasy na dalszą część zimy. Tradycyjnie najrzadziej zamawiamy opał wczesną wiosną: w marcu (5,5 proc. zapytań) oraz kwietniu (5 proc.).

Użytkownicy Oferteo.pl, zamawiając opał, najczęściej wskazywali, że chcieliby zrealizować zamówienie w ciągu miesiąca – tak zadeklarowało 41 proc. z nich. Tylko nieco mniejszy odsetek (39 proc.) potrzebował opału jak najszybciej. Z kolei 14 proc. osób składających zapytania ofertowe zaznaczyło, że opał powinien do nich trafić w ciągu trzech miesięcy.

– Zamawiając opał, pamiętajmy, że jego ceny mogą się znacznie różnić w zależności od pory roku – przypomina Karol Grygiel. – Warto mieć to na uwadze, planując domowy budżet, zwłaszcza że opał zazwyczaj stanowi w nim istotną pozycję.

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 17200 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 lipca 2016 r. do 26 lipca 2017 r. przez użytkowników poszukujących opału.

Obejrzyj wideo
60sekundBIZNESU - Dlaczego w Polsce tak ciężko prowadzić firmę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Upał a Polacy ustawiają się w kolejkach po opał. Niemal co drugi pożąda ekogroszek - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24