Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uratowany w Przemyślu orzeł przedni wrócił na wolność

Wz/WWF Polska
Dziś orzeł został wypuszczony na wolność.
Dziś orzeł został wypuszczony na wolność. WWF Polska
W Magurskim Parku Narodowym wypuszczono orła przedniego, którego z silnymi objawami zatrucia znaleziono 12 marca.

Dzięki staraniom przyrodników z Magurskiego Parku Narodowego, ekologów z WWF Polska i weterynarzy z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu symbol polskiej przyrody wrócił na wolność. Za pośrednictwem specjalnego transmitera będzie można śledzić jego dalsze losy - informuje WWF Polska.

- Orzeł, którego dzisiaj wypuściliśmy, został przez nas znaleziony w okolicy Osieka Jasielskiego - wyjaśnia Damian Nowak z Magurskiego Parku Narodowego. - Informację o parze orłów przednich, które wykazują objawy silnego zatrucia, otrzymaliśmy 12 marca. Ptaki zatruły się padliną lisa, która była zatruta. Niestety nie udało się uratować samicy, którą dzięki posiadanej obrączce zidentyfikowana, jako osobnika pochodzącego z Bieszczadów. Natomiast ocalony samiec po pomocy udzielonej przez weterynarza z Nowego Żmigrodu, trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Tam został poddany dalszemu leczeniu.

- Orzeł przedni jest niekwestionowanym symbolem polskiej przyrody - mówi Paweł Średziński z WWF Polska. - Jest też tym gatunkiem, który przypomina o potrzebie ochrony Karpat, jednego z ostatnich dzikich zakątków w naszym kraju. Dlatego postanowiliśmy pomóc w jego powrocie do natury.

Sytuacja orłów przednich w Polsce jest krytyczna. W naszym kraju ich populacja liczy zaledwie 30 par - w Magurskim Parku Narodowym stwierdzono występowanie jednej pary.

Zasięg ich występowania ogranicza się do mało przekształconych przez człowieka fragmentów polskiej części Karpat. Na miejsca gniazdowania wybiera stare drzewostany jodłowe lub jodłowo-bukowe, w pobliżu terenów otwartych.

W wyższych górach gniazduje także na półkach skalnych. Przy tak niskiej liczebności orły są szczególnie narażone na wyginięcie.

W Bieszczadach stanowiska orłów przednich znane są w Rosolinie Paniszczewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24