Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy datę uroczystości otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz". Trwa wyposażanie w eksponaty [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska, Paweł Dubiel
Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”  będzie miejscem kształtowania przyszłych preferencji zawodowych związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa. Obiekt ma oryginalny, owalny kształt, który upodabnia go do sterowca. Inni widzą w nim inspirację kształtami helisy DNA
Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” będzie miejscem kształtowania przyszłych preferencji zawodowych związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa. Obiekt ma oryginalny, owalny kształt, który upodabnia go do sterowca. Inni widzą w nim inspirację kształtami helisy DNA Paweł Dubiel
Uroczystość otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” zaplanowana jest na 15 i 16 grudnia, natomiast udostępnienie obiektu mieszkańcom to pierwszy kwartał nowego roku.

Jak się dowiedzieliśmy, otwarcie centrum będzie miało miejsce podczas zwieńczenia obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza w naszym regionie. Na jakim etapie jest teraz imponujący kształtem i wyglądem obiekt położony w sąsiedztwie G2A Areny i lotniska w Jasionce? - Budynek jest już odebrany, natomiast trwają prace montażowo - instalacyjne przy wystawach. Ich zaawansowanie jest duże. Powinny się zakończyć w październiku - listopadzie - mówi Tomasz Michalski, z-ca dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Nauki. - Zaczęły się dostawy mebli i wyposażenia informatycznego, do labów i pracowni warsztatowych.

W „Łukasiewiczu” na starcie będzie aż 213 różnorodnych eksponatów. Najoryginalniejsze?

- Na przykład olbrzymia, prawie 5-metrowa kula ziemska, która zawiśnie w atrium, gdzie będą pokazywane różne wizualizacje - zdradza Tomasz Michalski. - Samolot AN2 przed wejściem do budynku. Będzie można wejść do środka maszyny i zobaczyć jej konstrukcję.

Dla małych dzieci ustawiona zostanie ptasia budka, w której usłyszą wierszyki Jana Brzechwy, np. „Ptasie radio”. Kolejny eksponat to prawdziwy samochód, który można tankować różnego rodzaju paliwami. Z pewnością atrakcją będzie taras widokowy oraz „winda”, którą przemieścimy się przez wszystkie warstwy ziemi i atmosfery. - Będziemy mieli łaziki marsjańskie, którymi można sterować na polu symulującym Marsa. Ponadto mapę poglądową, jak to będzie, kiedy oceany zwiększą swoją wysokość i lodowce zaczną się topić - wylicza. - Kolejne rzeczy: kiwon Łukasiewicza, wiszący w przestrzeni kosmonauta czy symulator lotu, w którym nie tylko się widzi obraz na ekranie, ale też czuje przeciążenia. Będziemy hodować bakterie po przyłożeniu ręki do ekranu. Zaplanowaliśmy tor do samolocików papierowych. Mnóstwo jest tych fantastycznych eksponatów.

Centrum podzielone na strefy tematyczne: lotnictwo, żyję, przyroda to 4 kondygnacje i ponad 6,5 tys. m kw. powierzchni (ok. 600 m kw. zajmują laboratoria i warsztaty). Jest też wystawa mobilna. Być może powstanie też mobilne planetarium. Przy budynku wygospodarowano prawie 130 miejsc parkingowych. Trwa nabór pracowników, m.in. edukatorów, instruktorów zajęć. Zespół ma liczyć ponad 50 osób. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 90-95 mln zł.

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”  będzie miejscem kształtowania przyszłych preferencji zawodowych związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa. Obiekt ma oryginalny, owalny kształt, który upodabnia go do sterowca. Inni widzą w nim inspirację kształtami helisy DNA

Znamy datę uroczystości otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauk...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24