Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny rzeszowskiego Muzeum Dobranocek

Beata Terczyńska
Jedną z najcenniejszych pamiątek Muzeum Dobranocek jest oryginalna lalka z bajki o Misiu Uszatku.
Jedną z najcenniejszych pamiątek Muzeum Dobranocek jest oryginalna lalka z bajki o Misiu Uszatku. Krzysztof Łokaj
Muzeum Dobranocek przeniosło się do nowej siedziby. Bohaterów bajek można teraz oglądać w gmachu Teatru Maska przy ul. Mickiewicza 13. Dzisiaj Muzeum świętowało drugie urodziny.

Już nie na 120 metrach kwadratowych, ale na 360 mieści się teraz Muzeum Dobranocek.

- Dotychczas przy ul. Słowackiego mieliśmy dwie, niewielkie sale ekspozycyjne, tutaj mamy trzy i to dużo większe - Katarzyna Lubas, kierownik Muzeum Dobranocek pokazuje pachnące jeszcze farbą wnętrza. - Oprócz tego mamy jeszcze salę projekcyjną, w której będziemy prowadzić lekcje muzealne, warsztaty, artystyczne: plastyczne, lalkowe, filmowe i spotkania z twórcami bajek.

Muzeum ma jeszcze jedną salę - multimedialną, z komputerami od sponsora.

- Stworzymy tu bazę dobranockowych informacji, zarówno o twórcach filmowych, wytwórniach i samych bohaterach - dodaje.

Uwagę zwracają nowoczesne gabloty. - Chronią przed kurzem oryginalne lalki, a wśród nich najcenniejsze z Misia Uszatka. Oświetlenie jest ledowe, a więc lampy nie nagrzewają się tak i nie niszczą lalek.

Muzeum zgromadziło już ponad 2,7 tys. eksponatów. Od momentu, gdy kolekcjoner Wojciech Jama przekazał je miastu, dokupiono jeszcze ponad 200. Muzeum odwiedziło już ponad 47 tys. osób. Wczoraj, z okazji drugich urodzin, wstęp był wolny. Poza konkursami z nagrodami, odwiedzający wysłuchali m. in. koncertu Fasolek, spotkali się z Ciotką Klotką i twórcą Misia Colargola. Postaci z bajek rozdawały słodycze.
Goście zobaczyli też dukaty, którymi już od 25 marca będzie można płacić w wybranych rzeszowskich sklepach i punktach usługowych. Widnieje na nich bajkowe rodzeństwo Jacek i Agatka - bohaterowie najstarszej polskiej dobranocki.
Numizmaty będzie można kupić w kilkunastu punktach, m.in. w pawilonie handlowym na rzeszowskim Rynku, cukierni Belluno na ul. Kościuszki 15, Podziemnej Trasie Turystycznej, czy w Biurze Usług Turystycznych "TRAMP". Do obiegu wprowadzonych zostanie 10 tys. mosiężnych dukatów o nominale 6 Dobranocek (cena sztuki - 6 zł), 10 tys. bimetalowych o nominale 9 Dobranocek (cena szt. - 9 zł) oraz 5 tys. mosiężnych kolorowych o nominale 9 Dobranocek (cena szt. - 14 zł). Dla kolekcjonerów przygotowano 500 dukatów srebrnych o nominale 49 dobranocek. Ich cena to 250 zł za sztukę.

Projektantem dukata jest Paweł Wojtczak, a producentem narodowa Mennica Czeska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24