MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ursus szuka nowego właściciela. Syndyk próbuje sprzedać w całości znaną markę i zakłady w Lublinie i Dobrym Mieście. Ile za nie chce?

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Zakłady produkcyjne Ursusa
Zakłady produkcyjne Ursusa materiały prasowe Intrum
Czy będą chętni do zakupu Ursusa, którego marka jest znana i ceniona nie tylko w Polsce? Przedsiębiorstwo działa, choć w stanie upadłości. Ciągniki tej marki wciąż są najchętniej kupowanymi traktorami na rynku wtórnym w grupie najstarszych maszyn. Teraz syndyk podjąć próbę sprzedaży Ursusa i zbiera oferty od chętnych. Ile trzeba wydać? Zbliża się termin konkursu ofert.

Spis treści

Ursus szuka nowego właściciela. Do kupienia marka i zakłady

Ta marka to jeden z symboli polskiego rolnictwa. Do dziś maszyny mające po 40 lat i więcej pracują na polskich polach. Wyniki rejestracji ciągników za cały 2023 rok potwierdzają, że w najstarszej kategorii używanych ciągników rolniczych, które zmieniły właściciela w ostatnim roku, czyli kategorii powyżej 20 lat liderem jest marka Ursus. Tak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, które przytacza Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Od lipca 2021 r. Spółka Ursus S.A. jest w stanie upadłości, a teraz syndyk próbuje ją sprzedać. Oferta obejmuje przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą zakłady produkcyjne znajdujące się w Dobrym Mieście i Lublinie oraz znak towarowy marki Ursus.

Zakłady produkcyjne Ursusa
Zakłady produkcyjne Ursusa materiały prasowe Intrum
  • Jest najstarszą firma zajmującą się produkcją silników i maszyn rolniczych w Europie.
  • Jej początki sięgają 1893 roku.
  • Szczególną popularność osiągnął lekki ciągnik rolniczy C-325, który produkowano w latach 1959–1963.
  • Pojazdy Ursusa były eksportowane do ponad 50 krajów.

- Ursus to marka ze 130-letnią historią, która osiągnęła międzynarodowy sukces. Inwestor przejmie między innymi zakłady produkcyjne, znaki towarowe i nieruchomości – uzyska wszystko, co potrzebne do szybkiego rozpoczęcia działalności. Może skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanej kadry i kontynuować działalność marki, która ma ogromne zasługi dla polskiej gospodarki – zaznacza Paweł Głodek, Syndyk Masy Upadłości.

14 marca 2024 roku odbędzie się konkurs ofert zaplanowany przez syndyka.

Ursus na sprzedaż. Ile kosztuje znane przedsiębiorstwo i marka?

Na stronie internetowej grupy syndyków pojawiło się ogłoszenie o licytacji przedsiębiorstwa Ursus. Cena wywoławcza wynosi 124.535.881,82 zł, zatem licytacja nie musi skończyć się na tej kwocie. Termin otwarcia ofert wyznaczono na 14 marca 2024 roku, godz. 11:00, w biurze syndyka w Warszawie.

Ciągnik Ursus C-4011 z kosiarką rotacyjną, 1973 rok

Ponad 100 lat tradycji. Wiele ciągników Ursusa działa do dzi...

Co jest w cenie Ursusa? Jak już wspomnieliśmy, poza marką, są to zakłady produkcyjne. Zakład w Dobrym Mieście znajduje się przy ulicy Fabrycznej 21, na terenie nieruchomości o powierzchni blisko 10 ha. Szacowana wartość zakładu wynosi blisko 43 mln zł, przekazuje Intrum, firma, która zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami i zakupem długów.

Obecnie w Dobrym Mieście produkowane są między innymi przyczepy, ładowacze oraz rozrzutniki nawozów.

  • W Dziale Krajalni i Tłoczenia znajdują się głównie maszyny odpowiadające za uzyskiwanie kształtów z materiałów podstawowych.
  • Przygotowane elementy trafiają do działu obróbki ze skrawaniem – tam uzyskują ostateczne parametry.
  • Wszystkie detale są łączone w podzespoły w dziale spawalni.
  • W zakładzie znajduje się także 60 stanowisk spawalniczych.

W kolejnym kroku w dziale montażu wyroby są kompletowane z elementów wykonanych w ramach poprzednich procesów. Następnie w wydziale malarni uzyskują zabezpieczenie antykorozyjne i docelową powłokę lakierniczą. W zakładzie znajdują się również wydziały, które wspierają produkcję - narzędziownia i magazyn.

Zakłady produkcyjne Ursusa
Zakłady produkcyjne Ursusa materiały prasowe Intrum

Zakład w Lublinie znajduje się przy ulicy Frezerów 7 i jest położony na ponad 4-hektarowej działce. W tym przypadku również nowy właściciel przejmuje ruchomości w postaci linii produkcyjnych. Szacowana wartość zakładu wynosi ponad 45 mln zł.

W Lublinie dawniej produkowano wszystkie ciągniki marki Ursus, a od 2013 roku również autobusy miejskie. Teren zakładu zapewnia zaplecze techniczne, na które składają się maszyny i urządzenia potrzebne do produkcji tych pojazdów. W tym wydziale rozwijano elektryczny pojazd dostawczy „Elvi” czy samochód osobowo-dostawczy „Lublin”.

Poniżej ogłoszenie o licytacji:

Przedmiotem konkursu ofert jest sprzedaż przedsiębiorstwa - w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego - URSUS S.A. w upadłości z siedzibą w Warszawie (dalej: „przedsiębiorstwo URSUS”) z wyłączeniem środków pieniężnych, jakie znajdują się w masie upadłości do dnia zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa URSUS (włącznie z tym dniem) oraz mających wpłynąć do masy upadłości URSUS należności z tytułu prowadzonej działalności URSUS, zafakturowanych w toku postępowania upadłościowego URSUS do dnia zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa URSUS (włącznie z tym dniem) jak również z wyłączeniem dokumentacji wytworzonej przez syndyka w toku postępowania upadłościowego URSUS.

Opis i oszacowanie przedsiębiorstwa URSUS z dnia 14 kwietnia 2023 roku, sporządzone przez spółkę Lege Advisors Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie wg stanu na dzień 30 września 2022 roku jest dostępne w biurze syndyka masy upadłości URSUS w Warszawie, ul. Stanisława Augusta 75 lok. 47, 03-846 Warszawa (adres e-mail: [email protected], 22 639 45 55) i jest udostępniane zainteresowanym po podpisaniu umowy o zachowaniu poufności, wedle wzoru przygotowanego przez syndyka. Ponadto Opis i oszacowanie przedsiębiorstwa URSUS zostało złożone do akt postępowania upadłościowego i jest dostępne w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XVIII Wydział Gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych, ul. Czerniakowska 100A, 00-454 Warszawa.

Jak podaje farmer.pl, zakład Ursusa w Dobrym Mieście w województwie warmińsko-mazurskim nadal produkuje maszyny. Obecnie to przede wszystkim prasy rolujące oraz przyczepy.

Źródło: syndycy.com.pl, Intrum - firma zajmująca się zarządzaniem wierzytelnościami i zakupem długów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ursus szuka nowego właściciela. Syndyk próbuje sprzedać w całości znaną markę i zakłady w Lublinie i Dobrym Mieście. Ile za nie chce? - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24