Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy ZUS też chcą być fit

Małgorzata Motor
Dariusz Danek
Przed świętami pracownicy większości firm liczą na bony, by podreperować domowy budżet. Tymczasem urzędnicy ZUS zażyczyli sobie karnety na basen, do siłowni i klubów fitness. Talonów nie chcą.

ZUS w Rzeszowie ogłosił przetarg na 145 karnetów, na które wyda 60 tys. zł z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Skorzystają z nich pracownicy nie tylko rzeszowskiego oddziału, ale ośmiu jednostek terenowych. Będą musieli dorzuć z własnej kieszeni jedynie 40 proc. wartości karnetu.

- Wstępnie przyjęto, że z karnetów będzie mogło skorzystać około 145 osób, przy czym o nabyciu karnetu decydowała kolejność zgłoszeń. Zajmowane stanowiska nie mają tu znaczenia - zaznacza Małgorzata Bukała z ZUS w Rzeszowie.

Co istotne, karnety mają uprawniać właścicieli do nielimitowanego korzystania z zajęć. Nie tylko czasowo, ale też terytorialnie. Usługi mają być im oferowane maksymalnie do końca roku w całym kraju. W szczególności w Rzeszowie, Mielcu, Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Jarosławiu, Przemyślu i Horyńcu-Zdroju oraz w obrębie 20 km od tych miejscowości.

Na pomysł przeznaczenia części pieniędzy z ZFŚS na karnety wpadli sami pracownicy. Najpierw wśród nich przeprowadzono sondę, z jakiej formy chcą korzystać. Później ruszyły konsultacje z przedstawicielami związków zawodowych działających w rzeszowskim oddziale ZUS. Dopiero po nich podjęto decyzję o zakupie karnetów.

Zgodnie z ogólnymi przepisami, pieniądze z ZFŚS mogą być przeznaczane na różne formy krajowego i zagranicznego wypoczynku, działalność kulturalno-oświatową, sportowo-rekreacyjną, ale też na udzielanie pomocy materialnej, rzeczowej lub finansowej oraz zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.

Wśród pracowników podkarpackich firm najbardziej popularne są zapomogi, pożyczki, wczasy "pod gruszą" i bony świąteczne. - Pieniądze z ZFŚS wcale nie muszą być przeznaczane na działalność sportowo-rekreacyjną - zwraca uwagę Dawid Baran z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie. - Wystarczy, że pracodawca w porozumieniu z komisją powołaną w firmie, uwzględni to w regulaminie ZFŚS. Jeśli nie znajdzie się w nim punkt dotyczący takiej działalności, pieniądze nie będą na nią przeznaczane - wyjaśnia.
Jakie wydatki zaplanowano z rzeszowskim oddziale ZUS z tego funduszu? - Na dopłaty do wypoczynku letniego, jak wczasy turystyczne, zorganizowane, a dla dzieci - dopłaty do wypoczynku letniego bądź zimowego. Są też dopłaty do wycieczek i imprez turystyczno-rekreacyjnych, imprez sportowych oraz dopłaty do działalności kulturalno-oświatowej (kino, teatr, filharmonia) i sportowej (basen, siłownia) - wylicza Małgorzata Bukała.

Popularnych bonów świątecznych w ZUS nie ma.

- Widocznie jest to taka instytucja, gdzie pracownikom pensje wystarczają na podstawowe potrzeby. Nie potrzebują dodatkowej pomocy finansowej na zorganizowanie świąt. Pieniądze z ZFŚS chcą wydawać po prostu na cele wyższego rzędu - komentuje Tomasz Soliński, ekonomista z WSIiZ w Rzeszowie.

ZUS nie jest jedyną instytucją, gdzie pieniądze ZFŚS przeznaczane są na usługi rekreacyjno-sportowe. Miesiąc temu informowaliśmy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Chopina w Rzeszowie rozstrzygnął przetarg na karnety na basen aqua aerobik, zajęcia fitness, taniec, siłownię, saunę, spinning, squash, indoor cycling, sztukę walki, jogę. Ten wyjątkowo szeroki wachlarz zajęć mają nie tylko lekarze, ale też pielęgniarki, położne, technicy i pracownicy administracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24