Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędników ma być mniej. Opozycja: to zamach na demokrację

Norbert Ziętal
Opozycyjni radni twierdzą, że połączenie kancelarii Rady Miejskiej i prezydenckiej to "zamach na demokrację”. Prezydent Przemyśla taki krok argumentuje z kolei względami oszczędnościowymi. Nz. od lewej Janusz Zapotocki (SLD) i Eugeniusz Strzałkowski (PiS).
Opozycyjni radni twierdzą, że połączenie kancelarii Rady Miejskiej i prezydenckiej to "zamach na demokrację”. Prezydent Przemyśla taki krok argumentuje z kolei względami oszczędnościowymi. Nz. od lewej Janusz Zapotocki (SLD) i Eugeniusz Strzałkowski (PiS). Norbert Ziętal
O 36 etatów ma się zmniejszyć zatrudnienie w przemyskim Urzędzie Miejskim. Opozycja protestuje.

Obecnie przemyskich urzędników miejskich jest 347. Docelowo ma ich być 311.

- Pracowników w urzędzie jest więcej, ale będziemy dążyć do osiągnięcia liczby 311. Sytuacja gospodarcza w Polsce, przekładająca się bezpośrednio na oszczędności, zmusza także do wprowadzania zdecydowanych działań oszczędnościowych w funkcjonowaniu administracji i zwiększania jej efektywności - mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

Nie będzie zwolnień. W miejsce pracowników przechodzących na emeryturę nie będą zatrudniane nowe osoby.

Ponadto nie będą przedłużane umowy z osobami zatrudnionymi na czas określony.

Od 15 sierpnia przeprowadzona będzie również reorganizacja. Najpoważniejsza to połączenie Kancelarii Prezydenta Miasta z Kancelarią Rady Miejskiej. Ponadto zostanie zlikwidowany wydz. sportu i turystyki, zadania z zakresu sportu przejdą do wydz. edukacji, z kolei turystyka do wydz. promocji. Wieloosobowe stanowisko ds. ochrony i konserwacji zabytków zostanie włączone do wydz. budownictwa i gospodarki przestrzennej.

Opozycja: łączenie tych kancelarii to zamach na demokrację

- W porównaniu z podobnymi miastami zatrudnienie w większości jednostek organizacyjnych naszego urzędu przewyższa zatrudnienie w porównywalnych komórkach organizacyjnych - twierdzi Wołczyk.

Z raportu pisma samorządowego "Wspólnota", o którym pisaliśmy w ub. tygodniu, wynika ponadto, że spośród podkarpackich urzędników miejskich i gminnych najwięcej kosztuje utrzymanie osób z przemyskiego magistratu. Wydatki na administrację, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, w 2012 r. w Przemyślu wynosiły 352,78 złotych. Tymczasem w Krośnie 305,45 złotych, w Tarnobrzegu 294,39 złotych, w Rzeszowie 280,31 złotych, natomiast w Mielcu jedynie 146,61 złotych.

Największe kontrowersje wzbudza połączenie kancelarii prezydenckiej z tą obsługującą miejską radę. Opozycja jest zdania, że za takim krokiem bardziej od oszczędnościowych przemawiają inne względy.

- To niedopuszczalne, aby łączyć kancelarie organu stanowiącego z organem wykonawczym. Rada, jako organ uchwałodawczy musi być całkowicie niezależna od władzy wykonawczej. Nie wyobrażam sobie, aby pan prezydent, jako osba zaufania publicznego, łamał zapisy prawa miejscowego uchwalonego przez Radę i opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego - mówi Janusz Zapotocki, szef opozycyjnego klubu radnych SLD.

- Połączenie kancelarii to zamach na demokrację i kolejna już próba ograniczania roli radnych, szczególnie opozycji - twierdzi Władysław Bukowski, szef klubu PiS, który również jest w opozycji.

Koalicjant również niechętnie patrzy na zmiany

Jednak również koalicja jest przeciwna takiemu połączeniu. Radni Platformy Obywatelskiej wysłali w tej sprawie list do prezydenta Przemyśla. Opowiadają się oni zarówno za autonomią kancelarii rady, jak również za pozostawieniem na tym stanowisku Marii Rajzer, dyr. Kancelarii Rady Miejskiej. W piśmie do prezydenta odwołanie dyr., kancelarii, po 20 latach pracy i zaledwie 2 latach do emerytury, radni PO nazwali "drastyczną decyzją".

Czy decyzja o reorganizacji może się zmienić, choćby w części dotyczącej połączenia kancelarii?

- Nowy regulamin organizacyjny wchodzi w życie 15 sierpnia - informuje rzecznik prezydenta.

Wczoraj radni PiS i SLD złożyli do prezydenta miasta kolejne pismo w tej sprawie. Twierdzą w nim, że zaproponowane przez prezydenta zmiany w organizacji są sprzeczne ze Statutem Miasta Przemyśla. Wszelkie jego modyfikcje może wprowadzać tylko Rada Miejska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24