Urzędy skarbowe z Podkarpacia wykryły błędy w rozliczeniach podatkowych na ponad 170 mln złotych

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Dzięki nowoczesnym narzędziom analitycznym KAS jest w stanie skutecznie wykrywać błędy w rozliczeniach podatkowych.
Dzięki nowoczesnym narzędziom analitycznym KAS jest w stanie skutecznie wykrywać błędy w rozliczeniach podatkowych. KAS
Udostępnij:
W trzech pierwszych kwartałach 2021 r. urzędy skarbowe w województwie podkarpackim przeprowadziły 76 tys. czynności sprawdzających. W ich wyniku wykryto błędy i nieprawidłowości na łączną kwotę 131 mln złotych. Ponadto w tym czasie skarbówki przeprowadziły 448 kontroli podatkowych, w ramach których wykryte nieprawidłowości przekroczyły wartość 42 mln złotych.

Tak wysoka skuteczność podkarpackich urzędów skarbowych możliwa jest dzięki coraz częstszemu wykorzystaniu nowych narzędzi analitycznych i systemów informatycznych, które pozwalające skuteczniej wykrywać błędy w rozliczeniach podatkowych.

- Krajowa Administracja Skarbowa przy analizie ryzyka w coraz większym stopniu wykorzystuje dane o podatnikach zgromadzone w bazach danych, w szczególności w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK) i systemie STIR. Dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym i analitycznym jesteśmy bardziej efektywni, co przekłada się na szybsze załatwianie spraw oraz lepsze relacje z klientami - informuje asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Czynności sprawdzające i kontrole podatkowe, choć potocznie uważane są za takie same czynności, w rzeczywistości są zupełnie różnymi procedurami.

- Czynności sprawdzające służą podstawowej weryfikacji, która dotyczy przede wszystkim błędów formalnych w deklaracjach, terminowości złożenia dokumentów lub uregulowania płatności podatków. Ich przebieg jest znacznie mniej sformalizowany niż w przypadku kontroli podatkowej - wyjasnia E. Chabowska.

Mogą one rozpocząć się od kontaktu z podatnikiem, a następnie wezwania go do złożenia wyjaśnień i ewentualnie przedstawienia dodatkowych dokumentów. Mogą odbyć się również bez udziału podatnika. Jeżeli deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy ma prawo samodzielnie ją skorygować, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień. Jest to możliwe w przypadku, gdy zmiana wysokości zobowiązania podatkowego nie przekracza 5 tys. zł.

Jeżeli w deklaracji podatkowej pojawi się błąd, zostanie ona złożona po terminie lub też po terminie zostanie opłacony podatek, podatnik może zostać wezwany w celu wyjaśnienia.

Dopiero w przypadku, gdy informacje zgromadzone w trakcie postępowania sprawdzającego wskazują na możliwość popełnienia przez podatnika poważniejszych błędów, wszczynana jest kontrola podatkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie