Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

USG w ciąży to badanie bezpieczne dla matki i dziecka

Rozmawiała Ewa Kurzyńska
Prof. Mirosław Wielgoś był jednym z ekspertów warsztatów ultrasonograficznych, które odbyły się w Szpitalu Specjalistycznym Pro Familia w Rzeszowie. Podczas piątkowych szkoleń, które odbyły się na Podkarpaciu po raz pierwszy, 20 specjalistów z naszego regionu poszerzało swoje umiejętności w zakresie wykonywania badań USG u kobiet ciężarnych
Prof. Mirosław Wielgoś był jednym z ekspertów warsztatów ultrasonograficznych, które odbyły się w Szpitalu Specjalistycznym Pro Familia w Rzeszowie. Podczas piątkowych szkoleń, które odbyły się na Podkarpaciu po raz pierwszy, 20 specjalistów z naszego regionu poszerzało swoje umiejętności w zakresie wykonywania badań USG u kobiet ciężarnych Krzysztof Kapica
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Mirosławem Wielgosiem, ginekologiem z Warszawy:

- Badanie USG w ciąży jest zalecane trzykrotnie. Tymczasem wykonuje się je nierzadko przy okazji każdej wizyty u ginekologa. Czy słusznie?

- Nie. Bo choć badanie ultrasonograficzne jest uważane za bardzo bezpieczne, nie ma potrzeby wykonywać go częściej niż raz w każdy trymestrze ciąży. Oczywiście pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo, bez powikłań.

- W których tygodniach ciąży należy, zatem zgłosić się na badania?

- W pierwszym trymestrze USG powinno być wykonane pomiędzy 11 a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży. Płód powinien mieć od 45 do 84 mm. To niezwykle istotne badanie, gdyż umożliwia wykrycie wielu bardzo poważnych wad, np. bezmózgowia. Równolegle zaleca się wykonanie badanie biochemicznego, zwanego testem podwójnym. To przesiewowe badanie, pomocne we wczesnym wykrywaniu wad genetycznych, np. zespołu Downa.

W drugim trymestrze niezwykle istotne jest badanie ultrasonograficzne pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży, zwane potocznie "połówkowym". Ostatnie USG wykonuje się natomoastj między 30 a 32 tygodniem. Określa się wówczas m. in. położenie dziecka.

- Od niedawna rodzice mogą wybrać się także na trójwymiarowe badanie USG dziecka. Czy warto?

- W przypadku niektórych chorób czy wad, np. rozszczepu kręgosłupa, to technika pozwalająca lepiej uwidocznić zmiany. Zapewniam jednak, że tradycyjne badanie ultrasonograficzne ma równie dużą wartość diagnostyczną i w zdecydowanej większości przypadków jest w zupełności wystarczające. Co do badań 3 lub 4D obserwuję, że mają one znaczenie w tworzeniu się więzi pomiędzy nienarodzonym dzieckiem, a rodzicami. Możliwość obserwowania rysów twarzy czy mimiki dziecka, ma dla nich ogromne znaczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24