Ustawa PIT 0 wraca do komisji po poprawce Jana Rulewskiego. "Ulga ma być dla osób do 30 lat i tylko po mat-fiz"

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Dariusz Bloch
Udostępnij:
Ustawa wprowadzająca tzw. zerowy PIT dla osób do 26. roku życia wraca z Senatu do komisji.

Jak już pisaliśmy, podczas niedawnego posiedzenia Senatu Jan Rulewski i Leszek Czarnobaj zgłosili poprawkę m.in. wydłużającą okres ulgi do 30 roku życia, ale z wyłączeniem osób kształcących się na kierunkach społecznych.

Jan Rulewski na Facebooku: "Proponuję poprawkę gospodarną. Owszem stawka zerowa jak wyżej, ale dla pracujących absolwentów i studentów do 30 roku jednakże po studiach matematyczno-fizycznych a więc określonych przez nomenklaturę OECD, z wyjątkiem nauk społecznych. Jest to zachęta do kształcenia zawodowego, którego nasza młodzież wraz z rozkochanymi w niej rodzicami unika. Jest to wyraz sprawiedliwości, gdyż rozwiązanie PIS preferuje takie zawody jak informatyk, medyk, biotechnolog zaledwie przez rok dwa lata po ukończeniu studiów, w czasie gdy ich pensje są niskie. Zaś młodzież bez wykształcenia może skorzystać z preferencji przez 6 lat nawet analfabeci byle młodzi (pisownia oryginalna).

Polecamy także: PIT 0 dla młodych. "Zatrudnię osoby do 26 roku. życia. Inne mnie nie interesują"

Oto poprawki senatorów do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:

Poprawka nr 1

W art. 1 - 5 ilekroć jest mowa o „pkt 148” dodaje się po nim słowa „ i pkt 149”.

Poprawka nr 2

W art. 1 pkt 2 zmienia się lit. a w ten sposób, że w zapowiedzi po słowach „pkt 148” dodaje się słowa „i 149” oraz po słowach „kwoty 85 528 zł” kropkę zamienia się na przecinek i dodaje się pkt 149, który otrzymuje brzmienie:

„149) przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, otrzymane przez podatnika do ukończenia przez niego 30. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł – studenta albo absolwenta studiów wyższych przyporządkowanych do dyscyplin naukowych określonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.”

Poprawka nr 3

W art. 1 pkt. 2 po lit. c dodaje się lit. d, który otrzymuje brzmienie:

„d) dodaje się ust. 40, który otrzymuje brzmienie:

40. Minister właściwym do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych oraz ministrem właściwym do spraw pracy i polityki społecznej określi w drodze rozporządzenia listę dyscyplin naukowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 149, mając na uwadze:

1) następujące dziedziny i dyscypliny przyjęte przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD):

a) nauki przyrodnicze,

b) nauki inżynieryjne i techniczne,

c) nauki medyczne i nauki o zdrowiu,

d) nauki rolnicze,

2) zapotrzebowanie zawodowe rynku pracy oraz uwarunkowania obrotu gospodarczego".

Polecamy także: Jan Rulewski o zerowym PIT dla młodych do 26 lat: "Powinno być dla osób do 30 lat i tylko po studiach matematyczno-fizycznych"

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Wideo

Materiał oryginalny: Ustawa PIT 0 wraca do komisji po poprawce Jana Rulewskiego. "Ulga ma być dla osób do 30 lat i tylko po mat-fiz" - Gazeta Pomorska

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Prawo bez sprawiedliwości.
G
Gość
Kogo jeszcze przyPISują do grup elektoratu wartościowego?

Popieram warunek dożywotnie zwolnienie, przecież VAT i tak zapłacimy, a jeżeli ktoś będzie trzymał na rachunku w banku, to obłożyć podatkiem 23%.

Polska jest najważniejsza. Ważne żeby była nasza!
n
niepatriota
2019-07-11T22:09:46 02:00, Gość:

Zaś młodzież bez wykształcenia może skorzystać z preferencji przez 6 lat nawet analfabeci byle młodzi ...

Czy to znaczy, że osoby z wykształceniem średnim-zawodowym (po maturze, przecież) są "analfabetami" ?. Widać jasno, że kopanie p. Rulewskiego (przez funkcjonariuszy SB i MO) w genitalia (1981 rok, Bydgoszcz), nie pozostaje bez skutków ubocznych !!!.

Wygląda na to, że większość polityków doświadczyło podobnych przypadków.

G
Gość
ja proponuje że pit 0 był do 65 lat
b
baskad
paranoja
G
Gość
Zaś młodzież bez wykształcenia może skorzystać z preferencji przez 6 lat nawet analfabeci byle młodzi ...

Czy to znaczy, że osoby z wykształceniem średnim-zawodowym (po maturze, przecież) są "analfabetami" ?. Widać jasno, że kopanie p. Rulewskiego (przez funkcjonariuszy SB i MO) w genitalia (1981 rok, Bydgoszcz), nie pozostaje bez skutków ubocznych !!!.
Dodaj ogłoszenie