Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga gimnazjaliści - za rok egzaminy będą po nowemu!

Beata Terczyńska
W rym roku gimnazjaliści napisali egzamin jeszcze według starych zasad. Ich młodsi koledzy będą zdawać egzamin już w nowej formule.
W rym roku gimnazjaliści napisali egzamin jeszcze według starych zasad. Ich młodsi koledzy będą zdawać egzamin już w nowej formule. Krzysztof Kapica
Od nowego roku szkolnego egzamin gimnazjalny na zakończenie szkoły będzie wyglądał inaczej niż teraz. Ma być dłuższy, oceniany procentowo, a nie punktowo, w dodatku w rozbiciu na przedmioty. Język obcy zdawany będzie na dwóch poziomach trudności.

Nowy egzamin ma się składać z takich samych części jak dotychczasowy, czyli humanistycznej, matematyczno - przyrodniczej i językowej, ale w każdej z nich są nowinki.

Zmiany w humanistycznym

Część humanistyczna składać się będzie z zadań z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z polskiego mogą mieć formę zamkniętą (testową) lub otwartą (wymagającą dłuższej odpowiedzi). Mogą odnosić się do tekstów literackich, popularnonaukowych lub publicystycznych.

- Sprawdzane będzie nie tylko rozumienie zamieszczonego tekstu, ale także znajomość utworów literackich lub dorobku autorów - czytamy w informatorze przygotowanym przez specjalistów z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Rzeszowie. - Dłuższą wypowiedzią pisemną będą: rozprawka, opowiadanie, charakterystyka, opis lub sprawozdanie. Może też być sprawdzane opanowanie przez gimnazjalistę form użytkowych, takich jak podanie, życiorys i CV, list motywacyjny, dedykacja, a także list oficjalny, ogłoszenie i zaproszenie.
Zadania z historii i wos mogą być tylko zamknięte.

Więcej zadań na rozumienie pojęć

W drugim dniu gimnazjaliści napiszą część matematyczno-przyrodniczą, która składa się z zadań z matematyki, biologii, chemii, fizyki i geografii. Matematyczne będą miały formę zamkniętą lub otwartą, a przyrodnicze tylko testową.

- W nowym zestawie egzaminacyjnym z matematyki mniej będzie zadań sprawdzających znajomość algorytmów i umiejętność posługiwania się nimi w typowych zastosowaniach, więcej natomiast - zadań sprawdzających rozumienie pojęć matematycznych oraz umiejętności dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków.

Dwa poziomy językowe

Ostatni dzień egzaminów to część językowa (z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego). Gimnazjalista może wybrać tylko ten język, którego uczył się jako przedmiotu obowiązkowego. Ta część egzaminu będzie miała dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony.

- Część egzaminu na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowa tylko dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej - mówią w CKE. - Mogą do niej przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych.

Więcej czasu na odpowiedzi

Części humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza potrwają po 150 minut. Językowa - 60 minut na każdym z poziomów.
Inaczej będzie wyglądać zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu.

- Uczniowie dostaną wyniki w sześciu zakresach, czyli osobno z polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, języka obcego na poziomie podstawowym oraz języka na poziomie rozszerzonym.

Nauczyciele mają obawy, co do rozdzielenia przedmiotów w ocenie. - Moim zdaniem taki podział i odejście od całościowego postrzegania nie jest dobre - uważa Grażyna Lachcik, dyr. Gimnazjum nr 10 w Rzeszowie. - Zrobiliśmy próbę egzaminu według nowych zasad. Wkrótce będą wyniki. Wyniki z egzaminów będą podawane w procentach, a nie w punktach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24