Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, parkomaty w Rzeszowie nie wydają reszty!

Bartosz Gubernat
Zgodnie z instrukcją obsługi, parkomaty nie wydają reszty, a nadmiar gotówki traktują jako zapłatę za dłuższy postój.
Zgodnie z instrukcją obsługi, parkomaty nie wydają reszty, a nadmiar gotówki traktują jako zapłatę za dłuższy postój. BARTOSZ FRYDRYCH
Drugi dzień działania płatnej strefy parkowania w Rzeszowie upłynął pod znakiem nauki obsługi parkomatów.

Pan Jerzy zaparkował samochód przy ul. Sobieskiego we wtorek po godz. 7.30 rano. Obliczył, że pojazd zostanie tam maksymalnie do godz. 10. Płatny postój w strefie obowiązuje od godz. 9, dlatego chciał zapłacić tylko za godzinę.
Wrzuć tyle, ile potrzeba.

- Wrzuciłem 5 złotych i otrzymałem bilet upoważniający do postoju do godz. 11.30. Nie miałem możliwości samodzielnie wybrać i zaprogramować godzin postoju, jakie mi odpowiadały. To bez sensu – pisze pan Jerzy, nasz czytelnik.

Kierowcy uwagi mają też do sposobu rozliczania wpłat. Skarżą się, że automaty nie wydają reszty, a informacja o tym jest umieszczona niewielkim drukiem. – Starsza osoba, dla której obsługa parkomatu i tak jest trudna, na pewno nie zwróci na to uwagi – mówi pan Marian.

Jerzy Tabin, dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów odpowiada, że sprzęt działa tak samo, jak we wszystkich dużych miastach w kraju.

– Automaty wydają resztę tylko w Trójmieście. Ale z tego powodu tam notorycznie brakuje bilonu i obsługa strefy non-stop jeździ go uzupełniać. Dlatego i tam automaty zostaną zmienione na podobne do naszych – wyjaśnia. Na uwagi pana Jerzego odpowiada:

- Automat działa tak, że przelicza wrzuconą gotówkę na czas postoju. Jeśli kierowca wrzuci pieniądze o godz. 11, od tej chwili czas będzie naliczany. Jeśli zrobi to o godz. 7 rano, opłaci postój od godz. 9, kiedy zaczyna obowiązywać płatna strefa. Chcąc zaparkować, jak ten pan na godzinę, między 9 a 10, trzeba wrzucić w zależności od strefy, 1,5 lub 2 zł. Mówiąc najprościej, czas postoju kierowca wybiera sam poprzez sumę pieniędzy, jaką wrzuca do automatu – wyjaśnia J. Tabin. Obiecuje, że MATiP rozważy możliwość wydruku dodatkowych naklejek na parkomaty, które będą przypominały, że sprzęt nie wydaje reszty.

Co z inwalidami?

Sporo wątpliwości w sprawie zasad parkowania maja też niepełnosprawni. – Czy możemy parkować za darmo? Czy potrzeba do tego jakiejś specjalnej karty wjazdowej wystawianej przez MATiP? Nigdzie nie znalazłem takiej informacji, a przynajmniej raz w tygodniu jeżdżę do centrum i nie wiem, jak mam się zachować? – mówi pan Władysław.

- Inwalidzi nie muszą wyrabiać żadnych dodatkowych kart, wystarczą te, które upoważniały ich do postoju na kopertach do tej pory. Bezpłatnie mogą parkować na wszystkich miejscach wyznaczonych dla nich w strefie. Fachowcy, którzy projektowali strefę proponowali, że wystarczy ich 60. My po konsultacji z przedstawicielami osób niepełnosprawnych malujemy dodatkowe, lada dzień będzie ich już ponad 100 – mówi Jerzy Tabin.

Która strefa?

Opłaty są inne w ścisłym centrum i na jego obrzeżach, dlatego we wtorek jeden z kierowców przy ul. Kraszewskiego nie wiedział, ile powinien zapłacić za postój. W MATiP wyjaśniają, że najłatwiej odpowiedzieć na to pytanie na podstawie koloru instrukcji obsługi parkomatu. W strefie niebieskiej, najbliżej ratusza jest ona wydrukowana na niebieskiej naklejce. Na pozostałym obszarze, w strefie pomarańczowej kolor instrukcji także jest pomarańczowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24