Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na bagaż

Wojciech Nowicki
Przed wyjazdem na zimowy urlop warto wiedzieć, czego nie można przewieźć przez granicę.

Generalnie z krajów Unii Europejskiej turysta może przywieźć wszystko. Pod warunkiem, że sprowadzamy je na własny użytek albo chcemy komuś zrobić prezent. Po 1 maja 2004 Polska została objęta unią celną. Czyli towary przywożone do Polski z krajów członkowskich Unii nie są obciążane cłem. Jednak nie oznacza to, że możemy przywieźć ze sobą wszystko i w dowolnych ilościach. Przede wszystkim dotyczy to towarów akcyzowych, czyli m.in. papierosów i alkoholu.

Przepisy się różnią

I tak podróżując po krajach UE możemy przewieźć ze sobą: 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego),110 litrów piwa.

Na przewóz większej ilości towarów musimy posiadać odpowiedni dokument wystawiany przez biura celne. Niektóre kraje ustanowiły własne limity. Na przykład przy wjeździe do Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji możemy przywieźć 200 szt. papierosów. Wracając z krajów spoza UE nie można przewozić więcej niż 200 papierosów, 100 cygaretek bądź 50 cygar lub 250 gramów tytoniu, 2 litry wina lub 1 litr alkoholu etylowego. A osoby, które nie ukończyły 17. roku życia nie mają prawa w ogóle przewozić alkoholu i tytoniu.

W niektórych państwach obowiązują dodatkowe ograniczenia, np. w Szwecji osoby, które nie mają ukończonych 20 lat, nie mogą przewozić alkoholu.

Żywe maskotki

Na liście zabronionych pamiątek znajdują się się m.in. żywe i wypchane zwierzęta, a także niektóre spośród roślin. Lista chronionych gatunków jest długa. Obecnie obejmuje około 23 tysiące gatunków zwierząt i roślin i wciąż się wydłuża. Znajdują się na niej m.in. papugi, małpy, ptaki drapieżne, żółwie i jaszczurki.

Zabranione jest przywożenie storczyków, kaktusów czy roślin owadożernych. Zakaz dotyczy przywożenia zarówno żywych zwierząt i roślin, jak i produktów wykonanych np. z ich skóry czy innej części ciała.

Zabronione jest np. przywożenie kawioru, muszli, wypreparowanych motyli i koralowców. Te ostatnie są częsta pamiątką przywożoną przez turystów m.in. z wakacji w Egipcie. Za przewożenie zwierząt i roślin znajdujących się na liście gatunków zagrożonych (CITES) grozi nam grzywna, lub kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Celnicy mają prawo skonfiskować także wyroby z kości słoniowej lub ze skór węży, krokodyli i jaszczurek oraz ze skorup żółwi, nawet jeżeli za granicą nabyliśmy je legalnie w sklepie. Informacje o tym, co można wwieźć do Polski, listę towarów zwolnionych od cła można znaleźć m.in. na stronie białostockiej izby celnej www.bialystok.uc.gov.pl, w zakładce "Informacje".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uważaj na bagaż - Kurier Poranny

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24