Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na kleszcze

Norbert Ziętal
- Nie lekceważmy problemu kleszczy. Jeżeli potrafimy, to możemy spróbować sami wyciągnąć kleszcza ze skóry psa. Jednak jeżeli nie czujemy się na siłach, to lepiej poprośmy o pomoc weterynarza - radzi lek. wet. Radosław Fedaczyński z Przemyśla.
- Nie lekceważmy problemu kleszczy. Jeżeli potrafimy, to możemy spróbować sami wyciągnąć kleszcza ze skóry psa. Jednak jeżeli nie czujemy się na siłach, to lepiej poprośmy o pomoc weterynarza - radzi lek. wet. Radosław Fedaczyński z Przemyśla. NORBERT ZIĘTAL
W tym roku kleszczy jest o wiele więcej niż w ubiegłych latach. Łagodna zima sprawiła, że wcześniej zaczęły atakować.

Lekarze radzą: powinniśmy się dokładnie pooglądać po każdy spacerze do miejsc zagrożonych, np. lasów czy łąk z wysokimi trawami. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na głowę.

Najlepiej iść do lekarza

Objawami ukąszenia przez kleszcza mogą być bóle głowy i gardła, gorączka, łamanie w kościach. Gdy zauważymy na swoim ciele kleszcza, najlepiej od razu iść do lekarza. Najgorsze to walczyć z kleszczem domowymi sposobami, np. próbować zatopić go w tłuszczu lub nafcie.

- Czym grozi ukąszenie kleszcza? W pierwszym rzędzie niebezpiecznym dla życia kleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą - mówi lek. Krzysztof Pietraszkiewicz z Polskiej Przychodni Internetowej.

Jak się chronić przed ukąszeniem

Jak się chronić przed ukąszeniem

Kleszcze najczęściej występują na obrzeżach lasów, albo na granicy lasu liściastego i iglastego, na łąkach i w okolicach rzek i jezior. Należy zakładać długie buty, spodnie, koszule z długim rękawem a na głowę czapkę. W Polsce od kilku lat dostępna jest szczepionka przeciw odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Przed boreliozą, oprócz właściwego ubrania, możemy się chronić ochronnymi preparatami chemicznymi, dostępnymi w sklepach, które odstraszają kleszcze.

Niebezpieczne dla zwierząt

Kleszcze o wiele częściej atakują zwierzęta niż ludzi.

- Praktycznie po każdym spacerze powinniśmy pooglądać psa. Nie jest powiedziane, że nasz pupil na ataki kleszcza narażony jest tylko podczas spaceru po lesie czy w pobliżu zarośli. Kleszcze mogą zaatakować wszędzie, nawet w centrum miasta spaść z gałęzi - mówi lek. wet. Radosław Fedaczyński z Przemyśla.

Niedawno pomagał psu, którego kleszcze zaatakowały na ogródkach działkowych, znajdujących się obok głównej ulicy w Przemyślu. Pies miał na sobie 120 kleszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24