Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzależnienia w szkołach

EWA GORCZYCA
KROSNO. 70 procent uczniów szkół średnich miało kontakt z alkoholem, co drugi - z papierosami. Wśród gimnazjalistów palenia próbował co trzeci uczeń, 36 procent próbowało alkoholu. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej w krośnieńskich szkołach z inicjatywy samorządowej komisji edukacji.

- Docierały do nas sygnały od rodziców, zaniepokojonych możliwością kontaktu ich dzieci z narkotykami. Było to impulsem do przeprowadzenia wywiadu na temat kontaktu z używkami we wszystkich szkołach - mówi Kazimierz Mazur, radny, przewodniczący komisji edukacji Rady Miasta.

Anonimowe ale wiarygodne

Uczniowie wypełniali anonimowo ankietę, odpowiadając na trzy pytania. Pierwsze brzmiało: czy kiedykolwiek miałeś kontakt z papierosami, alkoholem, narkotykami?. Drugie: czy według ciebie na terenie Twoje szkoły można mieć kontakt z tymi używkami? Trzecie dotyczyło miejsc, w których może dochodzić do kontaktów z papierosami, alkoholem i narkotykami.
Informację o zagrożeniu uzależnieniami w szkołach przedstawiona została radnym.
- W różnych szkołach badania przeprowadzono na różnej próbie uczniów, trudno też ocenić jednoznacznie, jaki jest związek udzielanych anonimowo odpowiedzi ze stanem faktycznym. Jednak dane liczbowe opracowane na podstawie ankiet, wykazują prawidłowości w obrębie poszczególnych typów szkół, co pozwala je traktować jako wiarygodne - mówi Kazimierz Mazur.

Co wynika z ankiet?

Przeciętny wiek ankietowanych w podstawówkach wynosił 12 lat, gimnazjum - 15 lat, a szkół średnich - 17,5 lat. Z ankiet wynika, że w podstawówkach niewielu uczniów ma kontakt z używkami (najwięcej, 14 proc, deklarowało kontakt z alkoholem, 9 procent - z papierosami, nikt nie zetknął się z narkotykami). Jednak co drugi uczeń podstawówki uważa, że na terenie szkoły bez problemu można mieć kontakt z papierosami a jedna szósta - z alkoholem. Z wiekiem przekonanie o dostępności używek na terenie szkoły rośnie (np. prawie 100 procent młodzieży ze szkół średnich deklaruje możliwości kontaktu z papierosami).

W zależności od typu szkoły

Na pytanie o miejsca, w których uczniowie stykają się z używkami odpowiedzi były różne, w zależności od typu szkoły. W podstawówce pali się głównie w szatniach. W gimnazjach okazją do picia czy palenia są przede wszystkim wycieczki i imprezy szkolne. Uczniowie szkół ponadpodstawowych, jak wynika z ankiet - niemal w każdym miejscu mogą zetknąć się z używkami, najczęściej są to szkolne toalety.
- Celem badania było nie tylko uzyskanie odpowiedzi na pytania, ale zwrócenie uwagi dyrektorom szkół na ten problem. Odpowiednie działania powinni podjąć przede wszystkim nauczyciele i wychowawcy - mówi Kazimierz Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24