Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko u pana hrabiego

MAREK JAKUBOWICZ
Jeziorko trawertynowe w skalnym kraterze.
Jeziorko trawertynowe w skalnym kraterze. MAREK JAKUBOWICZ
Uzdrowiskowa miejscowość Vyżne Rużbachy na Słowacji, malowniczo usytuowana w dolinie Żelaznego Potoku u podnóża Wysokich Tatr, ma ciekawą historię z polskimi akcentami. Można nawet śmiało stwierdzić, że było to najstarsze polskie uzdrowisko.

Powstało bowiem w 1595 r. za sprawą hrabiego Sebastiana Lubomirskiego, który był królewskim zarządcą powiatu spiskiego. Powiat ten oddany Polsce w zastaw przez Węgry w 1412 r., tworzyło 13 miast i 15 wsi, które w polskich rękach pozostały do 1769 r. Ponieważ Vyżne Rużbachy leżą w pobliżu źródeł mineralnych, Lubomirski wpadł na pomysł wystawienia tu budynku zdrojowego z basenem, kuchnią, jadalnią i dużą salą bawialną. W ten sposób uczynił Rużbachy ośrodkiem życia towarzyskiego polskiej i węgierskiej szlachty, przyjeżdżającej tu tłumnie na wypoczynek.

Za hrabiego

Basen z otwieranym dachem
Basen z otwieranym dachem
MAREK JAKUBOWICZ

Hotel "Strand" (fot. MAREK JAKUBOWICZ )Po Lubomirskich uzdrowisko kilkakrotnie zmieniało właścicieli, by w 1882 r, znów stać się własnością polskiego hrabiego Andrzeja Zamoyskiego. W 1923 r. na jego polecenie Oskar Zuber wybudował tu naturalny basen termalny, największy w owych czasach na Słowacji. W 1927 r., po śmierci hrabiego, uzdrowisko przejął jego syn Jan, ożeniony z Izabelą de Bourbon, bratanicą króla Hiszpanii.
Nic więc dziwnego, że przed wojną wypoczywały tu koronowane głowy i europejska arystokracja. Plany Zamoyskiego wielkiej rozbudowy uzdrowiska przerwała wojna i komunistyczna nacjonalizacja. Hrabia zdążył jedynie postawić (jeszcze przed wojną) tzw. Biały Dom, gdzie obecnie mieści się kawiarnia i restauracja jego imienia.
W nowej rzeczywistości uzdrowisko, było raz państwowe, raz związkowe, i wreszcie w 1995 r. stało się prywatną spółką. Jest to nie tylko uzdrowisko (kupele), ale również kąpielisko (kupalisko). Tworzy je kompleks basenów, w tym jeden kryty, z rozsuwanym dachem, w którym gorąca woda pochodzi ze źródła Izabela. Wstęp 70 koron od osoby. Osobliwością Rużbachów jest trawertynowe jeziorko zwane Kraterem. Usytuowane na szczycie kopy trawertynowej (w pobliżu domów wczasowych), jest napełnione doprowadzoną tu wodą ze źródła Izabeli. Ponieważ jest chronionym tworem przyrody obowiązuje w nim zakaz kąpieli, z którego chyba zwolnione są dzieciaki, bo najczęściej one pławią się tu z piskiem.

Bogata oferta

[obrazek3] Basen z otwieranym dachem
(fot. MAREK JAKUBOWICZ )Do basenów przylega czterogwiazdkowy grand hotel "Strand", przed wojną znany jako dom uzdrowiskowy "Dukla". W tym roku przeszedł kapitalny remont stając się perłą uzdrowiska. Hotel oferuje 88 miejsc w pokojach jedno i dwuosobowych oraz apartamentach. Teraz, poza sezonem, jedynka kosztuje 1350 koron, dwójka 2100, a apartament od 2500 do 3000 koron. Hotelowa restauracja serwuje smaczne (sprawdziłem) obiady, zaś śniadania i kolacje podawane są w formie szwedzkiego stołu z dużą ilością urozmaiconych potraw. Dla wytrwałych gości otwarty jest klub nocny. Hotel posiada własny kryty basen, gdzie można się odświeżyć po nieprzespanej nocy. A jeśli to okaże się za mało, warto podejść do zakładu balneologicznego. Budynek hotelu połączony jest z nim przeszklonym korytarzem. Pod czujnym okiem lekarza można zafundować sobie zabiegi konieczne do podreperowania zdrowia np. kąpiel perełkową, wirową, hydromasaże, bicze wodne, saunę itp.
Poza tym hotelem, uzdrowisko posiada dwa budynki wczasowe (o nieciekawej architekturze) z dwuosobowymi pokojami z balkonem, łazienką, WC, telewizją satelitarną i telefonem. Pierwszy z lat 70., (po niedawnym remoncie) o nazwie Trawertyn I, połączony jest korytarzem z Trawertynem II, z lat 90., przygotowanym na przyjęcie 164 osób. Ponadto można się zatrzymać w romantycznych drewnianych budynkach w stylu szwajcarskim z dwuosobowymi pokojami z prysznicem.
Ze względu na położenie, ciekawą okolicę i bogaty zakres usług Vyżne Rużbachy są atrakcyjnym miejscem wypoczynku przez cały rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24