Używanie fajerwerków to nie zabawa. Podkarpacka policja ostrzega, straż pożarna poucza, schroniska mówią o przerażonych psach

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod/Polska Press
Udostępnij:
Dla wielu osób powitanie nowego roku łączy się z fajerwerkami, ale trzeba pamiętać, że używanie materiałów wybuchowych to nie zabawa. I na Podkarpaciu mamy tego przykłady, jak choćby rozerwana po wystrzale powieka czy petarda wybuchająca w dłoni. O czym pamiętać przy używaniu fajerwerków? I co zrobić, żeby nasz pies przeżył tę noc bez przerażenia?

W przestrzeni publicznej fajerwerki można odpalać wyłącznie 31 grudnia i 1 stycznia. Co w przypadku, kiedy ktoś nie uszanuje tego przepisu? Mówi o tym Kodeks Wykroczeń:

"Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny."

Sylwester jednoznacznie kojarzy się nam z pokazami kolorowych fajerwerków w miastach i nie tylko. Bardzo często osoby prywatne również chcą "zaszaleć" i kupują materiały wybuchowe. Z tym należy postępować bardzo ostrożnie.

- W czasie przygotowań do powitania Nowego Roku nie zapomnijmy o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami, ponieważ może dojść do poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości tych zdarzeń jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją - mówi komisarz Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Wymienia, że przed zakupem fajerwerków sprawdzić należy przede wszystkim czy: obudowa nie jest uszkodzona, elementy składowe są dobrze połączone, podana jest nazwa producenta wraz z danymi, dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim zawierająca informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia. Nie mniej ważne są takie szczegóły jak to, czy fajerwerki przeznaczone do pionowego ustawienia są wyposażone w oprzyrządowanie pozwalające na dobre ich ustawienie i czy petardy do trzymania w dłoni mają uchwyt.

Fajerwerki to nie zabawka. Poważne wypadki na Podkarpaciu

- Fajerwerków mogą używać tylko osoby dorosłe i trzeźwe. Pamiętać trzeba, że to materiał łatwopalny, o bardzo wysokiej temperaturze palenia i sporym polu rażenia. Kupować fajerwerki trzeba kupować w miejscach sprawdzonych. Absolutnym priorytetem po kupieniu takich materiałów jest przeczytanie instrukcji. Musimy pamiętać o tym, żeby nie odpalać ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów - przestrzega bryg. Marcin Betleja z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

- Wypuszczamy je jedynie na otwartej przestrzeni, nie odpalamy ich w pobliżu drzew czy w terenie zabudowanym. Może to spowodować pożar. Nie odpalamy ich z balkonów, tarasów, okien. Nie wbijamy ich też w ziemię. Musimy też starać się przewidzieć tor lotu takiego fajerwerku - dodaje.

Z kolei podkarpacka policja przypomina o sprawie sprzed niemal roku, w której jeden z uczniów szkoły w Przemyślu, podczas przerwy między zajęciami, doznał obrażeń dłoni i twarzy. W dłoni wybuchła mu odpalona chwilę wcześniej petarda. Na szczęście rany nie były groźne. W innej sytuacji znalazła się młoda kobieta z Błażkowej w pow. jasielskim. Podczas imprezy sylwestrowej 2019-2020 na Górze Liwocz obok niej wystrzelił fajerwerk. Niestety, odbił się od krzyża na wzgórzu i trafił dziewczynę w oko, rozrywając jej powiekę. Niestety, skończyło się to utratą wzroku w jednym oku.

Jak uspokoić psa w Sylwestra? Podpowiada schronisko dla zwierząt

Pamiętajmy również, że fajerwerki bardzo mocno wpływają na naszych czworonożnych przyjaciół. Sylwester to dzień, w którym psy nie mają łatwo. Jak uchronić je przed przerażeniem?

- Najlepiej psa trzymać w zamkniętym pomieszczeniu. Wiadomo, że te na zewnątrz będą bardzo narażone na stres czy ucieczkę. Ale nawet jeśli ktoś ma psa w budzie czy w kojcu, trzeba byłoby zamknąć go w jakimś pomieszczeniu, z którego nie będzie mógł uciec. Najlepiej też być przy zwierzęciu, pogłaskać, żeby czuł się bezpiecznie. Są też preparaty medyczne łagodzące stres, smakołyki, ale głównie chodzi o to, żeby odwrócić uwagę psa. Można np. puścić muzykę z radia, które wygłuszy hałas z zewnątrz - radzi Joanna Puchalska-Tracz, kierowniczka schroniska dla bezdomnych zwierząt w Orzechowcach koło Przemyśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Życie wiarą rotmistrza Witolda Pileckiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie