Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Viva opera, viva Sanok! XIX Festiwal Im. Adama Didura rozpoczęty

Dorota Mękarska
Archiwum SDK
Ogólnopolska premiera "Cyrulika sewilskiego" G. Paisiello w wykonaniu Warszawskiej Opery Kameralnej zainaugurowała w niedzielę Festiwal im. A. Didura odbywający się w Sanoku.

Warszawska Opera Kameralna to prawdziwy symbol polskiej kultury.

- To, że premiera "Cyrulika sewilskiego" odbyła u nas, a nie Warszawie, świadczy o tym jak dużym prestiżem cieszy się nasz festiwal - podkreśla Waldemar Szybiak, dyrektor Sanockiego Domu Kultury, który jest organizatorem festiwalu już po raz 19.

Wraz z Warszawską Operą Kameralna do Sanoka przyjechał 78 - letni Stefan Sutkowski, jej wieloletni dyrektor główny i artystyczny. Muzykolog i animator polskiej kultury muzycznej zainteresował się planami na rok przyszły i gdy usłyszał, że XX Festiwal im. Adama Didura prawdopodobniej będzie obracał się w kręgu muzyki kościelnej, pofatygował się, by jeszcze przed wyjazdem obejrzeć sanocką farę.

Po niedzielnej premierze "Cyrulika Sewilskiego", w poniedziałek przedstawienie mieli okazję obejrzeć młodzi ludzie, dla których przygotowano przedpołudniowy spektakl w innej obsadzie, ale równie znakomitej. - Odbiór był niesamowity, choć to XVIII wieczna opera. Artyści otrzymali brawa na stojąco - zauważa dyr. Szybik.

"Trzęsienie ziemi", które Sanocki Dom Kultury zaserwował publiczności na samym początku, podtrzymał w poniedziałek Piotr Pławner, znakomity skrzypek, jeden z najlepszych w Europie, który w towarzystwie Marii Szwagier (fortepian) wykonał parafrazy operowe. We wtorek publiczność będzie miała okazję wysłuchać muzyki gospel w wykonaniu. Ewy Urygi wraz z zespołem instrumentalnym i Opole Gospel Choir. W środę zaś będziemy mieli przyjemność posłuchać Liliannę Zalesińską (mezzosopran) w cygańskim repertuarze. Śpiewaczce towarzyszył będzie na fortepianie Piotr Szymanowicz. Koncert poprowadzi Piotr Nędzyński, redaktor muzyczny, który jest doskonale znany festiwalowej publiczności.
24 września 2009 roku - ta data przejdzie do historii sanockiej kultury. W tym dniu zostanie wystawiony spektakl "Oniegin" w wykonaniu Teatry Baletu Borysa Ejfmana z Sankt Petersburga.

- 19 września premiera odbyła się w Warszawie i mamy już ten spektakl u nas - nie bez zadowolenia mówi dyrektor SDK.

Dwie wielkie znakomitości: Bogusław Kaczyński i Sławomir Pietras będą w piątek snuć wspomnienia o Adamie Didurze i Janie Kiepurze. Jak widzowie ostrzą sobie na to spotkanie zęby, niech świadczy fakt, że bilety na nie zostały wyprzedane, co do jednego.

- To "trzęsienie ziemi" będzie trwać przez cały tydzień, bo w sobotę mamy w skansenie plenerowe przedstawienie "Strasznego Dworu" w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry Opery Śląskiej - zapewnia Waldemar Szybik, przywołując sukces wystawionej w zeszłym roku w skansenie "Halki".

Festiwal do ostatniego momentu będzie niezwykle emocjonujący. Zamknie go niedzielny koncert galowy, podczas której zostanie wystawiona w wersji koncertowej opera G. Donizettiego "Łucja z Lammermoor".

Nowością podczas tegorocznego festiwalu było tzw. preludium festiwalowe, na które składały się pokazy kina artystycznego. Zaprezentowano cztery wspaniałe filmy: "Baryton" J. Zaorskiego, "Skrzypce" F. Vargasa, "Iberię" C. Saury i "Kopię Mistrza" A. Holland.

Festiwalowi towarzyszy konkurs kompozytorski im. Adama Didura, obóz humanistyczno - artystyczny oraz wystawa Juliusza Multarzyńskiego "Viva Opera".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24