Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VPN – co to, jak działa i do czego służy? Sprawdź rozwiązanie, które wspomaga cyberbezpieczeństwo

Anita Persona
Anita Persona
Serwery VPN to przydatne narzędzie zapewniające cyberbezpieczeństwo użytkownikom.
Serwery VPN to przydatne narzędzie zapewniające cyberbezpieczeństwo użytkownikom. Dan Nelson on Unsplash
Rozwój technologii oddał nam do użytku wiele ciekawych narzędzi, funkcji i możliwości. O niektórych nawet nie wiemy, a mogą okazać się nam przydatne. Jednym z przykładów jest VPN, który ostatnio stał się bardzo popularny. Czym jest VPN, jak działa i jak z niego skorzystać? Odpowiadamy.

Spis treści

Jak tu nie kochać technologii, która tak wiele nam daje. Tam jednak, gdzie możemy znaleźć liczne korzyści, powinniśmy też uważać na bezpieczeństwo. Dlatego też jednymi z narzędzi, jakie warto znać, są VPN-y. Nie jest to jednak rodzaj antywirusa, ale coś, co zdecydowanie przyda się każdemu korzystającemu z uroków Internetu, np. do oglądania produkcji z serwisów VOD. Platformy streamingowe typu Netflix, Amazon Prime, HBO Go czy Disney Plus mogą bowiem poszczycić się obecnie pokaźną liczbą użytkowników, którzy jednak nie zawsze wiedzą, jak chronić swoje dane.

VPN - co to jest i do czego służy?

Skrót VPN oznacza Virtual Private Network, czyli Wirtualną Sieć Prywatną. W największym uproszczeniu, korzystanie z tego rozwiązania pomaga chronić naszą prywatność i dane, które bardzo często są gromadzone przez strony, z jakich korzystamy. Weźmy choćby wspomniany wcześniej Netflix i podobne mu serwisy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że większość osób nie czyta regulaminów podczas zakładania kont na takich stronach. Jeśli jednak się z nimi zapoznamy, to dowiemy się, że firmy je prowadzące zastrzegają sobie prawo do gromadzenia informacji o naszej aktywności na nich. W jakim celu? Enigmatycznie brzmiącym i najczęściej podawanym powodem jest „pomoc w udoskonalaniu strony”.

Macie dosyć bycia śledzonym przez różne podmioty w Internecie. VPN to sposób na ten problem.
Macie dosyć bycia śledzonym przez różne podmioty w Internecie. VPN to sposób na ten problem. Matthew Henry/Unsplash

W efekcie firmy zbierają informacje o naszych działaniach na ich stronach i łączą je z nami bezpośrednio dzięki naszemu adresowi IP, również zapisywanemu podczas logowania. Co ważne, nie dotyczy to jedynie usług online, ale także m.in. naszych dostawców Internetu i innych podmiotów.

Problem w tym, że coraz częściej mamy do czynienia ze sprzedawaniem takich baz danych użytkowników, ponieważ w zależności od obowiązującego prawa są one niekiedy uznawane z własność firmy je gromadzącej. Kolejną kwestią są zabezpieczenia samych stron, które po złamaniu mogą skutkować wyciekiem danych i ostatecznie mogą zostać wykorzystane ze szkodą dla nas. Tym samym prywatnie informacje mogą dostać się w nieautoryzowane przez nas ręce. Nie wspominając już, że możemy zwyczajnie nie chcieć, aby ktokolwiek zapisywał informacje związane z naszymi działaniami w sieci. Jak temu zapobiec? W tym właśnie pomogą VPN-y.

Nasz adres IP to to newralgiczne dane, po których można do nas dotrzeć, a jest rejestrowany na wszystkich strona odbiorczych.
Nasz adres IP to to newralgiczne dane, po których można do nas dotrzeć, a jest rejestrowany na wszystkich strona odbiorczych. charlesdeluvio on Unsplash

Jak działa VPN?

Chcąc dokładniej zrozumieć zasady funkcjonowania VPN-ów, warto posłużyć się pewną analogią, a najbardziej miarodajną w tym przypadku wydaje się poczta. Wysyłając list, zamieszczamy na nim swój adres zwrotny, następnie poprzez dostawcę usług (pocztę, kuriera) przesyłamy go, aby ostatecznie otrzymał go adresat. Co się w tym procesie może stać? Otóż sam adresat posiada w takim przypadku zarówno wiadomości zawarte w liście, jak i od razu dokładnie wie, od kogo one pochodzą (dzięki adresowi na kopercie). Może więc treść przesyłki oraz dane zachować, a nawet przekazać bez naszej wiedzy komuś innemu. To jednak nie wszystko.

Pośrednik w postaci poczty lub kuriera również automatycznie posiada nasza dane oraz informacje, do kogo przesyłaliśmy wiadomości. Co więcej, istnieje zagrożenie, że dostawca może otworzyć nasz list i go przeczytać lub osoba postronna może nielegalnie przechwycić przesyłkę, w ten sposób uzyskując dane nasze oraz te, zawarte w samym liście. Zagrożeń jest więc sporo, prawda? Wszystkie one funkcjonują też w sieci. W tym przypadku „adres zwrotny” to powiązane z nami IP (czyli taki cyfrowy adres), pośrednikiem jest dostawca usług Internetowych, a adresatem wszelkie strony, którym udostępniamy informacje. I tu zaczyna się rola VPN.

Sprzedaż danych użytkowników lub ich wykradanie to niestety częste zjawiska.
Sprzedaż danych użytkowników lub ich wykradanie to niestety częste zjawiska. Towfiqu barbhuiya on Unsplash

To bowiem zewnętrzny serwer, do którego dostęp musimy wykupić. Działa on jednak jak bezpieczny kurier chroniący nasze dane. Chcąc bowiem np. obejrzeć film na Netflix, nie nawiązujemy połączenia bezpośrednio ze stroną (przy pośrednictwie dostawcy oczywiście). Najpierw łączymy się przy pomocy naszego dostawcy z serwerem VPN, a ten następnie przesyła nasze zapytanie do „adresata”, ukazując jednak swój adres jako źródłowy.

Efekty i korzyści VPN - cyberbezpieczeństwo

W efekcie nasz dostawca Internetu otrzymuje jedynie informacje, że połączyliśmy się z serwerem VPN, bez wiedzy o tym, czego dotyczyło dalsze połączenie i do kogo było adresowane. Strona docelowa natomiast co prawda zbiera informacje o działaniach na niej, ale nie jest w stanie połączyć ich z naszym IP, co w sieci stanowi spore zabezpieczenie. Co więcej, dzięki temu osoby nieautoryzowane (np. hakerzy) nawet w przypadku włamania na serwery danej strony nie dotrą do nas, a jedynie do serwera VPN. Nie trzeba się przy tym martwić, że ktoś wyśledzi, skąd wyszło dane połączenie, ponieważ z VPN-ów korzystają jednocześnie setki, a nawet tysiące użytkowników. Ustalenie więc konkretnego IP spośród zalogowanych na serwer jest praktycznie niemożliwe.

Zarówno w życiu jak i w sieci ważne jest zachowanie prywatności. Jest na to kilka sposobów.
Zarówno w życiu jak i w sieci ważne jest zachowanie prywatności. Jest na to kilka sposobów. Jason Dent on Unsplash

Jak wybrać VPN dla siebie?

Jak więc widać, VPN to skuteczna metoda chroniąca naszą prywatność w sieci i zapobiega temu, oby inne podmioty gromadziły dane na nasz temat lub przynajmniej ogranicza zakres tych działań. Należy jednak mieć na względzie, że poszczególne serwery różnią się zakresem oferty, więc przed wyborem konkretnego z nich warto zapoznać się najpierw ze szczegółami tego, co i za jaką kwotę jest nam w stanie zaoferować. Najlepsza metoda wyszukiwania jest wpisanie frazy w wyszukiwarkę Google i przejrzeć oferty.

Zanim to jednak podejmiemy decyzję pamiętajmy, aby sprawdzić m.in. czy dany VPN jest kompatybilny z naszym urządzeniem i systemem operacyjnym oraz zastanówmy się, do czego nam jest to rozwiązanie potrzeba. Znajdziemy bowiem zarówno serwery dedykowane ruterom (dla całej sieci domowej i wielu urządzeń jednocześnie), jak i np. na smartfony, w przypadku których instalacja jest zazwyczaj prostsza. Warto także wybierać opcje, uwzględniające zwrot kosztów w przypadku niezadowolenia produktem lub darmowy okres próbny.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dronowa Dolina, czyli wydarzenie dla pasjonatów nowych technologii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: VPN – co to, jak działa i do czego służy? Sprawdź rozwiązanie, które wspomaga cyberbezpieczeństwo - GRA.PL

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24