Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 2019 roku w Polsce wykonano 1110 aborcji. Na Podkarpaciu ani jednej

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Decyzja o aborcji nie jest łatwa dla żadnej kobiety. Fot. ilustracyjne.
Decyzja o aborcji nie jest łatwa dla żadnej kobiety. Fot. ilustracyjne. Pixabay
1110 aborcji wykonano w 2019 r. w całej Polsce. Najwięcej w województwie mazowieckim. Najmniej, żadnej, w województwie podkarpackim. W naszym regionie zabiegów aborcyjnych nie przeprowadza się już od kilku lat.

Oficjalne dane na temat zabiegów przerywania ciąży przeprowadzonych w 2019 r. opublikowało Ministerstwo Zdrowia. W całej Polsce, w ubiegłym roku przeprowadzono 1110 zabiegów przerywania ciąży. Głównie z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby, zagrożenie życia matki, podejrzenia, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, chodzi o gwałt lub kazirodztwo. Tych ostatnich było najmniej, tylko trzy.

Najwięcej to względy medyczne. Wskazania na możliwość wystąpienia Zespołu Downa (435 zabiegów), wady dwóch, lub więcej organów, bądź układów w badaniu obrazowym (200 zabiegów). W 33 przypadkach przeprowadzono zabieg, ponieważ ciąża zagrażała życiu lub zdrowiu kobiety.

Najwięcej aborcji w województwie mazowieckim

Najwięcej aborcji przeprowadzono w szpitalach w województwach:

  • mazowieckim (265),
  • pomorskim (124),
  • śląskim (128)
  • i małopolskim (108).

Najmniej w województwach:

  • lubelskim (12),
  • warmińsko-mazurskim (17)
  • i lubuskim (19).

Liczba przeprowadzonych aborcji od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Jak wynika z danych resortu zdrowia, w 2017 roku wykonano 1059 zabiegów, a w 2018 - 1076.

Na Podkarpaciu nie przerywa się ciąży

Dlaczego kolejny rok w województwie podkarpackim nie są wykonywane zabiegi przerywania ciąży? Wynika to z faktu, że nie przeprowadza ich żaden szpital w naszym regionie. Co nie oznacza, że mieszkanki podkarpackiego nie korzystają z tego typu zabiegów. Dane na temat miejsc zamieszkania kobiet, które decydują się na aborcję, nie są przedstawiane.

- Niezwykle rzadko do mnie czy do kolegów zgłaszają się pacjentki z pytaniem o możliwość wykonania aborcji. Ja nie pamiętam, kiedy ostatni raz miałem taki przypadek, chyba wiele lat temu. Kobiety, jeżeli już mają problem, chyba wolą zgłosić się do jednostek, w których robi się takie zabiegi

- mówi nam ginekolog z Rzeszowa.

W podkarpackim zabiegi aborcji nie są wykonywane od czterech lat. W maju 2016 r., z ich przeprowadzania zrezygnował ostatni szpital w regionie, Pro-Familia z Rzeszowa. Dlaczego? Głównie z powodu nacisków społecznych. Organizacje pro-life zorganizowały w tym okresie przeciwko szpitalowi ponad 30 pikiet. Widocznie lekarze mieli dość presji tego, że utożsamia się ich z hasłami „Szpital zabija dzieci z zespołem Downa”, „Aborcja jest zabójstwem”, rozpowszechnianych przez organizację opinii o „zabójcach chorych dzieci”. W maju lekarze Pro-Familii podpisali tzw. klauzule sumienia, dające im prawo do odmowy wykonywanie zabiegów niezgodnych z ich systemem etycznym.

PRZECZYTAJ TEŻ: Podkarpacie bez aborcji, kobiety bez pomocy

Jeszcze w 2015 r. w Podkarpackiem było więcej placówek przeprowadzających aborcje. W 2015 r. takie zabiegi przeprowadzono w Rzeszowie i Sanoku.

Najnowszy komunikat Ministerstwa Zdrowia o aborcjach jest szeroko komentowany w Internecie.

- W Polsce rośnie liczba legalnych aborcji dokonywanych z powodu rozpoznania zespołu Downa oraz innych chorób dzieci nienarodzonych. Jedną z win min. Szumowskiego jest brak akcji edukacyjnych zmierzających do ograniczenia tego procederu

- napisał na Twitterze Roman Giertych, dawniej czołowy polityk prawicy, obecnie bardziej kojarzony z liberalnymi środowiska.

Wśród komentatorów dominują opinie, że często decyzja o aborcji, wynika z braku odpowiedniej pomocy państwa dla rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci.

- Myślę, że tu dużą rolę powinno odegrać Ministerstwo polityki społecznej wspólnie z ministerstwem zdrowia. W tej chwili rodzice chorych dzieci mają wielkie problemy podołać zwiększonym obowiązkom i bez pomocy kompleksowej to aborcja będzie najrozsądniejszym niestety wyborem - napisał użytkownik Twittera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24