Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej będzie mógł uczestniczyć każdy chętny

OPRAC.: wt/Magdalena Gronek (PAP)
Zdjęcie rodziny Ulmów wykonane zapewne niedługo przed śmiercią. Wiktoria spodziewała się wtedy kolejnego dziecka.
Zdjęcie rodziny Ulmów wykonane zapewne niedługo przed śmiercią. Wiktoria spodziewała się wtedy kolejnego dziecka. ze zbiorów Mateusza Szpytmy
- Nie przewidujemy żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę uczestników beatyfikacji rodziny Ulmów. Bezpłatne bilety wstępu będą rozprowadzane za pośrednictwem wszystkich diecezji w kraju - powiedział PAP kanclerz kurii metropolitalnej w Przemyślu ks. Bartosz Rajnowski.

Spis treści

Beatyfikacja odbędzie się w Markowej

Przypomnijmy, o czym informowaliśmy obszernie we wtorek na portalu Nowiny24, że decyzją papieża Franciszka beatyfikacja rodziny Ulmów Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Jak powiedział PAP ks. Bartosz Rajnowski, legatem papieskim na beatyfikację będzie prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraroi.

Beatyfikacja polskiej rodziny, zdaniem ks. Rajnowskiego, będzie okazją do dania współczesnym rodzinom konkretnego punktu odniesienia, przykładu życia w oparciu o Boże przykazania.

- To była rodzina, która żyjąc Dekalogiem oraz przykazaniem miłości Boga i bliźniego stała się zdolna nie tylko przyjąć dar życia w postaci siedmiorga dzieci, ale także okazać samarytańską miłość innym - powiedział dla PAP. - Heroizm miłości, jaki okazali dając schronienie ośmiu Żydom, może być dziś dla osób świeckich i duchownych świadectwem wierności swojemu powołaniu.

Zdjęcie rodziny Ulmów wykonane zapewne niedługo przed śmiercią. Wiktoria spodziewała się wtedy kolejnego dziecka.
Zdjęcie rodziny Ulmów wykonane zapewne niedługo przed śmiercią. Wiktoria spodziewała się wtedy kolejnego dziecka. ze zbiorów Mateusza Szpytmy

Na te wartości zwrócił uwagę także dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, pochodzący z Markowej, spokrewniony z Wiktorią Ulmą.

- Ulmowie nie zginęli wprost za wiarę, za Chrystusa. Ale można zginąć za Chrystusa w sposób nieświadomy, tak jak zginęli Święci Młodziankowie - malutkie dzieci zamordowane z rozkazu Heroda w Betlejem; można zginąć za wartości ewangeliczne przekazane w Piśmie św - mówił w grudniu w rozmowie z Nowinami.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Przygotowania do beatyfikacji już trwają. Każdy będzie mógł wziąć w nich udział

W związku z przygotowaniami do beatyfikacji w archidiecezji przemyskiej został powołany komitet organizacyjny, którego poszczególne gremia będą odpowiedzialne za stronę liturgiczną, logistyczną i personalną.

Ks. Rajnowski zastrzegł, że archidiecezja przemyska nie przewiduje żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę uczestników beatyfikacji.

- Zaproszenie zostanie wystosowane do wszystkich wiernych w kraju, więc myślę, że każdy, kto będzie chciał fizycznie wziąć udział w uroczystości, będzie miał taką możliwość - powiedział i poinformował, że bezpłatne bilety wstępu będą rozprowadzane za pośrednictwem poszczególnych diecezji. - Chodzi o to, żeby organizatorzy wiedzieli, ilu uczestników beatyfikacji mogą się spodziewać.

Obecnie trwają przygotowania do tzw. rekognicji kanonicznej (czyli ekshumacji i rozpoznania) szczątków doczesnych Rodziny Ulmów. Zostanie ona dokonana według wskazań instrukcji "Relikwie w Kościele: autentyczność i konserwacja", wydanej 16 grudnia 2017 r. przez ówczesną Kongregację (dzisiaj Dykasterię) Spraw Kanonizacyjnych oraz zgodnie z wymogami prawa sanitarnego.

- Jest to jeden z niezwykle ważnych kroków związanych z przygotowaniem mszy św. beatyfikacyjnej pod kątem obecności relikwii nowych błogosławionych oraz ich kultu po beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych z Markowej. Na uroczystość beatyfikacyjną zostanie przygotowany specjalny relikwiarz, zaś doczesne szczątki zostaną złożone w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Markowej - powiedział ks. Rajnowski.

Pytany przez PAP o projekt relikwiarza, kanclerz przemyskiej kurii metropolitalnej poinformował, że będzie to odlew zawierający sylwetki błogosławionych na tle architektury lokalnego kościoła.

Powiedział też, że niebawem zostanie otwarta specjalna strona Internetowa poświęcona rodzinie Ulmów oraz samej uroczystości beatyfikacyjnej. Przygotowywane są również katechezy poświęcone Ulmom, audycje radiowe, publikacje książkowe i muzyczne. Wszystko po to, by jak najwięcej osób mogło poznać piękno tej niezwykłej rodziny z Markowej.

Ten rok należy do Rodziny Ulmów

Końcem stycznia radni sejmiku jednogłośnie zdecydowali, że rok 2023 na Podkarpaciu będzie Rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi. W ten sposób uhonorowano odwagę i heroizm rodziny Ulmów z Markowej, którzy świadomi zagrożenia ratowali i pomagali zagrożonym zagładą Żydom za co zostali bestialsko zamordowani.

WIĘCEJ O TYM:

Niemcy nie mieli dla nich litości

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Podczas niemieckiej okupacji, mimo zagrożenia życia dali schronienie ośmiu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom i wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld.

Wiosną 1944 r. Ulmów zadenuncjował prawdopodobnie granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 marca 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów i kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Niemcy najpierw zamordowali Żydów, a potem Józefa i Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Następnie Dieken zadecydował o zabiciu dzieci – ośmioletniej Stanisławy, sześcioletniej Barbary, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtorarocznej Marii.

Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło wojnę.

CZYTAJ TEŻ:

Ważne daty

  • W 1995 r. Wiktorię i Józefa Ulmów uhonorowano pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny.
  • W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Źródło: PAP, Nowiny24

ZOBACZ TEŻ:

od 16 lat

tekst alternatywny

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24