Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Belwederze uhonorowano Wychowawców Roku 2010 i wolontariuszy

kbac
Pamiątkowa fotka uczestników spotkania w Belwederze.
Pamiątkowa fotka uczestników spotkania w Belwederze. Fot. Beata Terczyńska
Najlepsi szkolni wychowawcy i wolontariusze z całej Polski zostali nagrodzeni w Dniu Szkoły bez Przemocy. Wśród nich Anna Czapla, polonistka ze Szkoły Podstawowej w Giedlarowej, Wychowawca Roku Podkarpacia.
Anna Czapla, zwyciężczyni z Podkarpacia, uczy języka polskiego w Szkole Podstawowej w Giedlarowej.
Anna Czapla, zwyciężczyni z Podkarpacia, uczy języka polskiego w Szkole Podstawowej w Giedlarowej. Fot. Beata Terczyńska

Anna Czapla, zwyciężczyni z Podkarpacia, uczy języka polskiego w Szkole Podstawowej w Giedlarowej. (fot. Fot. Beata Terczyńska)Do Warszawy, na galę w Belwederze, którą prowadziła dziennikarka Dorota Wellman, przyjechało szesnastu Wychowawców Roku 2010 oraz uczniowie z 45 szkół, które przygotowały najlepsze projekty wolontaryjne. Gratulacje i dyplomy odebrali od ministra Jacka Michałowskiego, szefa Kancelarii Prezydenta RP, Tomasza Majewskiego, mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą, ambasadora Programu oraz organizatorów z grup wydawniczych Polskapresse i Media Regionalne, Fundacji Orange i Partnera Wydawnictwa Pedagogicznego Operon.

Druga odsłona

Konkurs "Wychowawca Roku" organizowaliśmy po raz drugi. Po tym, jak dużym zainteresowaniem cieszył się rok wcześniej. Zarówno u uczniów i rodziców, jak i samych nauczycieli.

- Widać wyraźnie, że istnieje potrzeba zdefiniowania, kim jest "dobry wychowawca", "wychowawca z powołania" i podkreślania jego kluczowej roli w procesie socjalizacji młodzieży. I o to przede wszystkim nam chodzi - wyjaśnia Joanna Pilcicka, prezes Mediów Regionalnych (wydających m.in. Nowiny), jednego z organizatorów konkursu.

10 z każdego województwa

Do konkursu zostały zaproszone szkoły z całej Polski. Kandydaci do tytułu "Wychowawcy Roku 2010" zgłaszani byli przez stronę internetową www.szkolabezprzemocy.pl. Do etapu finałowego zakwalifikowało się dziesięciu wychowawców z każdego województwa. Tych, którzy otrzymali największą liczbę głosów. O zwycięstwie jednego zdecydowało głosowanie za pośrednictwem specjalnych kuponów publikowanych w dziennikach i sms - ów. Nagrodą dla wychowawców były vouchery na profesjonalne szkolenia z listy przygotowanej przez organizatorów konkursu.

Wśród gości na poniedziałkowej gali obecna była Anna Czapla, zwyciężczyni z Podkarpacia. Pani Ania to dyplomowany nauczyciel z 20 - letnim stażem. Zaczynała jak nauczyciel w najmłodszych klasach, dziś uczy języka polskiego w Szkole Podstawowej w Giedlarowej. Ma jeszcze uprawnienia do nauczania historii.

Nie kryła radości z wygranej

Program społeczny "Szkoła bez przemocy" zainicjowały w 2006 r. grupy wydawnicze: Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundacja Orange. Partnerem Programu zostało Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Honorowym Patronatem Program objął Prezydent RP Lech Kaczyński. Cel Programu: zwiększenie świadomości problemu, zmiana postaw wobec przemocy i agresji oraz dostarczenie szkołom wsparcia i narzędzi, które skutecznie zapobiegałyby zjawisku. IV edycja Programu przebiega pod hasłem "Wolontariat - świadomie pomagam innym". Od września do Programu przystąpiło 4 tys. szkół.

- Otrzymałam potwierdzenie, że warto robić to, co lubię. Praca z młodzieżą to ogromna przyjemność. Każdy uczeń jest inny. Poznawanie jego psychiki to wielkie odkrycie. Jestem świadoma, że moja rola nie sprowadza się wyłącznie do przekazywania informacji. Wspomagam rodziców w wychowaniu. Niejednokrotnie, zwłaszcza w środowisku wiejskim, to my wskazujemy kierunek i mobilizujemy - mówi.
Chce być dla uczniów doradcą, przyjacielem i terapeutą, cierpliwie ich słuchać, mieć u nich szacunek. Stara się nigdy nie urazić, zachować takt i przychylność. Wie, że zawód stawia wysokie wymagania, a każde potknięcie jest postrzegane.

- Organizatorzy spotkania w stolicy przygotowali dla nas koncert chóru uniwersyteckiego z Poznania, na dziedzińcu Belwederu. Piękne otoczenie, drogie sercu każdego Polaka. Czuć było jednak, że pałac opustoszał, że zabrakło w nim gospodarzy. Tym bardziej wzruszające było uczczenie ich pamięci minutą ciszy - mówi Anna Czapla.

Nagrody dla wolontariuszy

- Przy ocenie jury konkursu brało pod uwagę przede wszystkim rolę działań w kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych, możliwość kontynuacji i poziom zaangażowania wolontariuszy - tłumaczy Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange.
Szkoły miały czas na realizację projektów od stycznia do kwietnia 2010. Robiły kiermasze, koncerty charytatywne, zajęcia z dziećmi, opiekowały się starszymi.

Spośród kilkuset projektów wybranych zostało 46 najlepszych z wszystkich województw. Na Podkarpaciu docenione zostały szkoły: Gimnazjum w Tuszowie Narodowym, SP w Makowiskach oraz ZS Leśnych w Lesku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24