Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bezmiechowej powstanie obserwatorium przestrzeni kosmicznej! Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie z Politechniką Rzeszowską

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Arkadiusz Bulanda/Politechnika Rzeszowska
Polska Agencja Kosmiczna podpisała dziś porozumienie z Politechniką Rzeszowską. Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej powstanie obserwatorium przestrzeni kosmicznej.

Będzie to jedyne takie obserwatorium na Podkarpaciu. Powstanie w Bezmiechowej, gdzie odbywają się szkolenia szybowcowe. Profesjonalne teleskopy zostaną umieszczone w specjalnie zbudowanych kopułach. Pierwsza z nich planowana jest już za kilka miesięcy.

- Głównym celem obserwatorium przestrzeni kosmicznej będzie wyszukiwanie i śledzenie na niebie sztucznych satelitów Ziemi - tłumaczył wczoraj podczas konferencji prasowej na politechnice prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSY). - Przy ciągle rosnącej liczbie satelitów jest to konieczne dla unikania zderzeń i zapewnienia bezpieczeństwa kosmicznego.

Podkreślał, że choć wielu z nas kosmos kojarzy się z podróżami człowieka na Księżyc, a może na Marsa w przyszłości, eksploracją odległych planet, tymczasem dziś to nowa, prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki.

- Technologie kosmiczne wykorzystujemy przecież na co dzień w nawigacji, telekomunikacji, a obrazowania satelitarne Ziemi nie tylko w działaniach kryzysowych, ale także w rolnictwie, leśnictwie, planowaniu przestrzennym itp. Wystrzeliwanych jest coraz więcej satelitów. Mamy ich już na orbicie kilkadziesiąt tysięcy. Dlatego musimy monitorować ruch kosmiczny.

Prof. Wrochna zwracał uwagę, że budowa obserwatorium w Bezmiechowej z pewnością przyczyni się również do lepszego kształcenia kadr dla sektora kosmicznego w Polsce, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa kosmicznego. Z teleskopów będą bowiem mogli korzystać studenci. Ucząc się techniki obserwacji satelitarnej.

- POLSA z wielką uwagą patrzy na poczynania studentów, bo firmy sektora kosmicznego mówią, że brak kadr jest ich główną bolączką.

Prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej przyznał, że dla PRz będzie to niezwykle ważny krok rozwojowy.

- Jesteśmy uczelnią postrzeganą jako jedną z wiodących, jeśli chodzi o rozwój naukowy w zakresie lotnictwa i kosmonautyki - ocenił.

Dlaczego Bieszczady to najlepsze miejsce na takie obserwatorium? W Polsce klimat pozwala na 50-80 pogodnych nocy w roku. Zanieczyszczenie światłem i przejrzystość atmosfery to też istotne ograniczenia dla prowadzenia optycznych obserwacji astronomicznych. Najlepsze warunki pod tym względem odnotowuje się na południu Polski.

- Podpisane porozumienie to kolejny krok w kierunku rozwoju technologii kosmicznych - mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. - Upatrujemy w tym ogromną szansę dla województwa. Stajemy przed możliwością nie tylko wykorzystania naszego potencjału, ale także tworzenia nowych, wyspecjalizowanych miejsc pracy oraz powstawania kolejnych firm z rozwiązaniami konkurencyjnymi na globalnym rynku.

Marszałek Władysław Ortyl zaznaczał, że jesteśmy jedynym regionem, którego inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka.

- To jest DNA Podkarpacia i takie inwestycje zawsze będziemy wspierać. Bezmiechowa już jest znanym lotniczym ośrodkiem w naszym regionie, a wspólne plany, które dziś prezentujemy, spowodują jeszcze większe nim zainteresowanie. Współpraca Politechniki Rzeszowskiej i Polskiej Agencji Kosmicznej idealnie wpisuje się w Strategię Województwa Podkarpackiego.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) powołana została w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. Bezpieczeństwo kosmiczne należy do priorytetów polityki kosmicznej POLSA. Jednym z głównych elementów tego zagadnienia jest SST (ang. Space Surveilance and Tracking), czyli wykrywanie i śledzenie sztucznych obiektów satelitarnych Ziemi. Realizacja większości zadań związanych z SST zaczyna się od obserwacji tych obiektów. Obecnie POLSA pozyskuje dane obserwacyjne przede wszystkim z teleskopów w postaci pomiarów astrometrycznych. Obserwacje tego typu wymagają odpowiedniego sprzętu oraz kompetencji. Obiekty satelitarne poruszają się po sferze niebieskiej ruchem niegwiazdowym z bardzo dużymi prędkościami. Ponadto są to obiekty o różnej i często zmiennej jasności, co dodatkowo utrudnia ich obserwacje optyczne.

Oto największe mity o kosmosie, w które wciąż wierzymy. Ty t...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24