Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bieszczadach badacze odkryli nowy gatunek ptaka

Wojciech Zatawarnicki
Na skamieniałości oprócz kości zachowały się również skamieniałe pióra.
Na skamieniałości oprócz kości zachowały się również skamieniałe pióra. Robert Szybiak
Polscy badacze odkryli na terenie powiatu bieszczadzkiego nowy gatunek ptaka wróblowego. Pochodzi sprzed ok. 30 mln lat i jest jednym z najstarszych ptaków przypisywanych do tego rzędu.

Robert Szybiak

Robert Szybiak

skamieniałości zaczął zbierać przypadkowo. Kolega namówił go na wycieczkę do kamieniołomu a tam znalazł swój pierwszy eksponat - amonit. Z czasem zaczęło przybywać eksponatów. Pod koniec 2007 roku w Dubiecku otworzył prywatne Muzeum Skamieniałości i Minerałów, gdzie zgromadził ponad 2 tysiące eksponatów.

Polscy badacze odkryli nowy gatunek ptaka wróblowego sprzed około 30 mln lat. To jeden z najstarszych na świecie ptaków przypisywanych do tego rzędu.

Do odkrycia przyczynił się mieszkający w Dubiecku Robert Szybiak, kolekcjoner skamieniałości.

8 lat temu Szybiak odnalazł na terenie dawnej wsi Jamna Dolna (powiat bieszczadzki) na Pogórzu Przemyskim skamieniałość niewielkiego ptaka. Znalezisko przekazał do zbadania naukowcom.

Te przeprowadził zespół pod kierownictwem krakowskiego paleoornitologa prof. nadz. dr hab. Zbigniewa Bocheńskiego.

Wyniki prac zostały opublikowane w tym roku przez prestiżowe czasopismo "Journal of Ornithology". O odkryciu pisze również miesięcznik Wiedza i Życie w swoim ostatnim numerze.

- Okazuje się że mój "prawróbel" to jedno z najlepiej zachowanych na świecie znalezisk tak starego przedstawiciela tej grupy ptaków, a jednocześnie jeden z trzech najstarszych ptaków odkrytych w Polsce - mówi Robert Szybiak.
Ze względu na różnice w budowie w porównaniu do współczesnych ptaków z tego rzędu, postanowiono umieścić go w nowym rodzaju i gatunku - Jamna szybiaki. Nazwa upamiętnia miejsce i autora odkrycia.

- Ogromnie się cieszę że moja pasja przyczyniła się do poszerzenia wiedzy. Mam również ogromną satysfakcje jako kolekcjoner, że nowy gatunek nosi w nazwie moje nazwisko - dodaje pan Robert.

Jamna szybiaki był niewielkim ptakiem wielkości skowronka. Ma kilka unikatowych cech anatomicznych - budowę mostka, kości kruczej i kości ramiennej, dość grubej jak na ptaka wróblowego.

Według naukowców odkrycie rzuca nowe światło na przebieg ewolucji tych ptaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24