Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bieszczadach chcą zarabiać na egipskich ciemnościach

Dorota Mękarska
Drugi w Polsce para ciemnego nieba powstanie w Bieszczadach.
Drugi w Polsce para ciemnego nieba powstanie w Bieszczadach. Wojciech Zatwarnicki
Park ciemnego nieba będzie jednym z zaledwie dwóch miejsc w Polsce, gdzie będzie można obserwować niebo pełne gwiazd.

Dzięki tej inicjatywie do Lutowisk będą przyjeżdżać astroturyści, spragnieni widoku nieba nie zanieczyszczonego sztucznymi światłami.

W Polsce jedyny park ciemnego nieba funkcjonuje w Górach Izerskich w Sudetach.

Na świecie takie obszary spotykane są przede wszystkim w USA i w Kanadzie. W parkach ciemnego nieba doskonale widać Drogę Mleczną. Nawet nieuzbrojonym w teleskop okiem można zobaczyć około 2 tysięcy gwiazd.

Zobacz zdjęcia: Park Ciemnego Nieba w Bieszczadach

Iluminacja kościoła będzie wyłączana

- W Bieszczadach Wysokich mamy jedyne miejsce w Europie, poza obszarem Morza Śródziemnego, gdzie można bez przeszkód obserwować niebo bez blasku sztucznych świateł - mówi Krzysztof Mróz, wójt gminy Lutowiska.

Na terenie gminy nie ma zakładów pracy oświetlanych nocą. Oświetlenie uliczne ze względów oszczędnościowych jest w nocy wyłączane. Nocne ciemności rozprasza jedynie iluminacja kościoła w Lutowiskach, ale i ona w czasie obserwacji będzie wyłączana.

Gmina Lutowiska stara się o dofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polsk -Republika Słowacka 2007 - 2013. U naszych Południowych sąsiadów dwa lata temu utworzono już Park Ciemnego Nieba "Połoniny".

Za 50 tys. euro gmina Lutowiska zamierza zakupić teleskopy do obserwacji nieba oraz Słońca, sprzęt do robienia zdjęć, oprogramowanie, literaturę i tablice informacyjne.

Za te pieniądze chce również zorganizować kilka miejsc do obserwacji nieba, wyposażonych w energię elektryczną. Ich lokalizacja jest już wyznaczona. Wiadomo, że jedno będzie znajdować się przy Schronisku Młodzieżowym w Lutowiskach, a drugie przy Gminnym Ośrodku Kultury. Jeśli finanse pozwolą to do listy dołączy Zespół Szkół w Lutowiskach.

Astroturysta to nie jest zwykły gość

Wójt Krzysztof Mróz uważa, że gmina Lutowiska mając taki produkt turystyczny ściągnie do siebie nie tylko wielbicieli dzikiej przyrody, ale również astroturystów, których liczba rośnie.

W Polsce to efekt m.in. funkcjonowania takich programów, jak "Karpackie Niebo", a także dostępności do sprzętu. Dzisiaj teleskop do amatorskiego oglądania nieba kosztuje około tysiąca złotych.

Realizacja projektu przewidziana jest na 2013 rok. To bardzo dobry termin dla takiego przedsięwzięcia, gdyż właśnie wiosną przyszłego roku przewidziana jest wzmożona aktywność Słońca.
Jak podkreśla wójt ten czas mieszkańcy gminy muszą wykorzystać, by stworzyć astroturystom odpowiedni klimat do realizacji ich pasji. Będą musieli zacząć dbać o to, by nie zaśmiecać nieba "świetlnym smogiem", jak również nauczyć się przyjmowania gości, którzy są aktywni w nocy.

Już dzisiaj, 21 sierpnia, będzie doskonała okazja, by zapoznać się z ideą ciemnego nieba. Do Lutowisk przyjeżdżają Słowacy z przyrządami do jego obserwacji.

Do zachodu będzie można obserwować Słońce, zaś po zmierzchu rozpocznie się obserwacja gwiazd. Ze względu na bardzo dobrą pogodę na pewno będzie to fascynujący spektakl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24