Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W blokach na Rymanowskiej w Rzeszowie zarysowały się ściany, kołyszą się meble. Lokatorzy żyją w ciągłym strachu

Arkadiusz Iskierka
- To, że drgania są uciążliwe, to jedno. Zastanawiamy się jednak, jaki to może mieć wpływ na cały budynek, na instalacje gazowe, które są w bloku - mówią lokatorzy bloku przy ul. Rymanowskiej w Rzeszowie.
- To, że drgania są uciążliwe, to jedno. Zastanawiamy się jednak, jaki to może mieć wpływ na cały budynek, na instalacje gazowe, które są w bloku - mówią lokatorzy bloku przy ul. Rymanowskiej w Rzeszowie. Krzysztof Kapica
Mieszkańcy bloków przy ul. Rymanowskiej w Rzeszowie żyją w ciągłym strachu. Zaczyna się około 8 rano. Widać, jak w szklance drga woda, kołyszą się meble i kwiatki. Drgania trwają zwykle około pół godziny. I tak z przerwami przez cały dzień i całą noc.

- Na początku myślałem, że mi się wydaje. Jednak rozmowa z sąsiadami utwierdziła mnie w przekonaniu, że problem istnieje nie tylko u mnie. We wszystkich trzech blokach: 13, 11 i 9 na ostatnich kondygnacjach odczuwamy takie drgania - mówi Mirosław Ciepiela, mieszkaniec bloku przy ul. Rymanowskiej w Rzeszowie.

Budynki stoją w niedalekim sąsiedztwie wielu firm i zakładów produkcyjnych.

- W tej chwili nie pracuję. Jestem w domu cały dzień, więc obserwuję, co się dzieje. Uciążliwe jest to, jak się siedzi na łóżku, które całe się kołysze i na którym trzeba spać. Nieraz mam problem z zaśnięciem, bo człowiek nie jest przyzwyczajony do tego, że kołysze się we własnym łóżku - dodaje jedna z mieszkanek.

- To, że jest to uciążliwe, to jedno. Zastanawiamy się jednak, jaki to może mieć wpływ na cały budynek, na instalacje gazowe, które są w bloku. Nie wiemy, czy możemy czuć się bezpiecznie we własnym domu - kontynuuje Mirosław Ciepiela.

Problem jest o tyle poważny, że w mieszkaniach na najwyższych kondygnacjach pojawiają się już pęknięcia.

- U mnie w mieszkaniu widać pęknięcia na kominie w poddaszu - mówi Agnieszka Leśniak z bloku stojącego najbliżej zakładów. - W nocy z 26 na 27 lutego tak mocno drgało, że z mężem nie zmrużyliśmy oka. On ma odpowiedzialną pracę i musi się wysypiać. Zadzwonił dzisiaj do mnie i powiedział, że nie jest w stanie pracować i wrócił wcześniej do domu - kontynuuje pani Agnieszka.

WIDEO: Drgania w blokach na ul. Rymanowskiej w Rzeszowie

Spółdzielnia Projektant interweniuje po dwóch tygodniach

Zaniepokojeni lokatorzy zwrócili się o pomoc do właściciela budynków, czyli Spółdzielni Mieszkaniowej Projektant w Rzeszowie. Ta, po dwóch tygodniach, wystosowała na razie tylko pismo do jednej z firm znajdujących się na terenie dawnego WSK.

- W tym momencie oczekujemy na odpowiedź zakładu, do którego wysłaliśmy pismo. Po jej uzyskaniu podejmiemy odpowiednie kroki. Sprawdzamy, czy są jakieś uszkodzenia w części wspólnej, czyli na klatkach schodowych. W żaden inny sposób nie chcemy działać, dopóki nie dostaniemy odpowiedzi na nasze pismo - poinformował nas administrator osiedla Rymanowska.

Mieszkańcy na reakcje spółdzielni czekali dwa tygodnie i teraz boją się, że zostaną z problemem sami.

- Tak samo mieszkańcy, jak i spółdzielnia mieszkaniowa powinni napisać pismo do Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego dla Miasta Rzeszowa, w którym zgłoszą zaistniałą sytuację. Wtedy oni będą musieli zająć się sprawą. Jednak nie przeprowadzą ekspertyz ani badań siły drgań, ponieważ się tym nie zajmują - podpowiada Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Właścicielem bloków przy ul. Rymanowskiej jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Projektant.
Właścicielem bloków przy ul. Rymanowskiej jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Projektant. Krzysztof Kapica

Firma sprawdzi urządzenia

Mieszkańcy bloków przy ul. Rymanowskiej mają swoje podejrzenia co do tego, skąd mogą pochodzić drgania. Po sąsiedzku jest wiele firm współpracujących z Zakładem Metalurgicznym WSK. Nie używa on sprzętu, który mógłby być powodem powstawania takich drgań. Ale np. firma Forgex Polska ma kuźnię, w której pracuje młot.

- Skoro mieszkańcy zgłaszają, że problem istnieje od początku lutego, chcielibyśmy ustalić, w jakich konkretnych godzinach odczuwają drgania. Wtedy będziemy mogli zauważyć, jakie maszyny działały w tym czasie i zbadać, czy są one powodem drgań - mówi Janusz Lutecki w imieniu zarządu ZM WSK Rzeszów, do którego należy również Forgex Polska.

Dzień po rozmowie z nami zlecono natychmiastową wewnętrzną kontrolę stanu technicznego i instalacji wszystkich wydziałów produkcyjnych pod nadzorem służb BHP i ochrony środowiska, również w firmie Forgex Polska.

- Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie kontroli sprawdzają maszyna po maszynie, czy nie doszło do żadnej awarii. Nie lekceważymy problemu i robimy wszystko na ten moment, by uzyskać odpowiedź na pytanie mieszkańców - kontynuuje Janusz Lutecki.

- Wpływ drgań na budynek może być bardzo różny. Nie znając intensywności i długotrwałości drgań, nie wiedząc nic o instalacjach, użytych materiałach, przyjętych rozwiązaniach w wykonaniu nie można odpowiedzieć na pytanie, czy drgania zagrażają budynkowi. Wibracje są traktowane jako rodzaj zanieczyszczenia środowiska, dlatego proponuję, by mieszkańcy w pierwszej kolejności szukali pomocy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie - mówi Grzegorz Piątkowski, z katedry mechaniki konstrukcji Politechniki Rzeszowskiej.

Firma Forgex Polska chce współpracować z mieszkańcami w celu ustalenia przyczyn i zapowiada, że w poniedziałek będzie wiadomo, czy młot, o którym mówią mieszkańcy, może być powodem drgań.

- W sobotę i niedzielę, kiedy młot jest wyłączony z pracy, sprawdzimy, czy jest w pełni sprawny. Sądzę, że takie badanie maszyny może potrwać nawet 48 godzin - mówi Janusz Lutecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24