Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Brzozowie powstała pierwsza w Polsce Poradnia Prehabilitacji Onkologicznej. Uroczyste otwarcie w czwartek 22 września

Opr. Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
W czwartek w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie, Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym im. Ks. B. Markiewiczaotwarta zostanie pierwsza w Polsce Poradnia Prehabilitacji Onkologicznej. Jest to przełom w przygotowaniu pacjentów onkologicznych do leczenia.

Czym jest prehabilitacja?

To nowoczesne przygotowanie pacjenta do leczenia, operacji, ale tak naprawdę do każdej terapii. Obejmuje 4 filary: przygotowanie żywieniowe pacjenta, wdrożenie aktywności fizycznej, rezygnację z nałogów oraz wsparcie psychologiczne pacjenta (oraz rodziny, jeżeli jest taka potrzeba). Jak pokazują publikacje, a także praktyka, tak przygotowany pacjent do czekającego go leczenia ma mniejsze ryzyko komplikacji, krócej przebywa w szpitalu. Realnie przyspiesza to proces leczenia i pozwala na szybszy powrót do zdrowia pacjenta.

Leczenie onkologiczne wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu. Aby było skuteczne, ważne jest aby pacjent nie przerywał go, aby stan organizmu umożliwiał kolejne etapy.

Prehabilitacja to standard stosowany na świecie od wielu lat. W Polsce zaś, od 2020 roku propaguje i upowszechnia ją prof. dr hab. Tomasz Banasiewicz, wybitny chirurg, współtwórca koncepcji powstania nowej poradni w brzozowskiej placówce.

- Prehabilitacja stanowi nieodzowny element opieki nad pacjentem. Stworzenie poradni we współpracy z solidnym partnerem to sukces, ale przede wszystkim bardzo ważny krok w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej i zwiększenia efektywności leczenia – podkreśla lek med. Sebastian Opaliński, specjalista radioterapii onkologicznej, przewodniczący zespołu żywieniowego, koordynator poradni w szpitalu.

Poradnia powstała dzięki wsparciu władz szpitala, wysiłkom zespołu żywieniowego, ze szczególnym udziałem lek. med. Sebastiana Opalińskiego oraz przy wsparciu Olimp Laboratories.

Jak będzie działać?

Pacjent uzyska opiekę dietetyka, który oceni jego stan odżywienia, zaleci właściwą, zindywidualizowaną i optymalna dietę przed oraz w trakcie terapii. Następnie, po spotkaniu z fizjoterapeutą, chory otrzyma zestaw ćwiczeń dostosowanych do możliwości, a także poradę psychologiczną, jeżeli będzie takiej wymagał. Otrzyma również wysoko oceniany przez środowisko medyczne poradnik prehabilitacyjny Olimp Labs, stworzony pod nadzorem merytorycznym prof. Tomasza Banasiewicza. W poradniku pacjent znajdzie wszystkie informacje jak wykorzystać czas przed zabiegiem.

Nie trzeba skierowania!

Takie podejście do przygotowania do leczenia to przełom w Polsce. Jest najbardziej nowatorskie i kompleksowe, zgodnie ze standardami obowiązującymi na świecie.

Pacjent objęty jest opieką już w momencie diagnozy. Czas do rozpoczęcia leczenia jest wykorzystany, aby dać choremu maksymalna rezerwę na czekający go trudny czas zmagań z chorobą. Jak pokazują badania, zarówno stan odżywienia pacjenta, wdrożona aktywność fizyczna, porzucenie nałogów, a także opieka psychologiczna realnie wpływają na poprawę wyników leczenia. Przekłada się to na korzyści nie tylko dla pacjenta, ale również dla szpitala, ponieważ mniej komplikacji, mniej powtórnych hospitalizacji, to mniejsze koszty dla placówki medycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24