Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bziance czuć miasto

Bartosz Gubernat
Od stycznia ulice na naszym osiedlu będą miały nazwy. Nadała je właśnie Rada Gminy Świlcza, a miasto obiecało utrzymać je bez zmian po formalnym wejściu Bzianki w granice Rzeszowa. Prezydent przyjął bez uwag naszą listę pilnych inwestycji, które obiecał sukcesywnie realizować - mówi Kamil Skwirut
Od stycznia ulice na naszym osiedlu będą miały nazwy. Nadała je właśnie Rada Gminy Świlcza, a miasto obiecało utrzymać je bez zmian po formalnym wejściu Bzianki w granice Rzeszowa. Prezydent przyjął bez uwag naszą listę pilnych inwestycji, które obiecał sukcesywnie realizować - mówi Kamil Skwirut K.Łokaj
W Bziance, która od 1 stycznia zostanie przyłączona do Rzeszowa, ulice dostały nazwy. Mieszkańcy czekają także na chodniki i nowy asfalt. Listę pilnych do załatwienia spraw przekazali już prezydentowi

Podrzeszowska Bzianka jest jeszcze wsią w gminie Świlcza, ale decyzją Rady Ministrów od stycznie stanie się miejskim osiedlem. Dla mieszkańców nowej części Rzeszowa to szansa na szybkie załatwienie pilnych inwestycji. Aby nie tracić czasu, już we wrześniu przedstawiciele tej miejscowości przekazali prezydentowi Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi listę najpilniejszych spraw i od tej pory regularnie spotykają się z urzędnikami i władzami miasta dogadując szczegóły.

- Odkąd zapadła decyzja, że będziemy częścią Rzeszowa, praktycznie każdego dnia coś w tej sprawie załatwiamy. Odbywają się spotkania, ktoś do mnie dzwoni, pisze maile. Cieszę się z tego, bo to dowodzi, że miasto chce zadbać o swoje nowe osiedle - podkreśla Kamil Skwirut, mieszkaniec Bzianki i radny Gminy Świlcza.

Najistotniejszą sprawą było dla mieszkańców zapewnienie dalszej działalności szkoły podstawowej prowadzonej przez siostry nazaretanki. Rada Miasta Rzeszowa podjęła właśnie uchwałę, dzięki której szkoła utrzyma dotychczasowy poziom dofinansowania po przyłączeniu do Rzeszowa.

Czekają na chodniki

- Pilną inwestycją jest budowa łącznika drogowego między obecną drogą powiatową w Bziance, a ulicą Leśne Wzgórze w Rzeszowie. Oraz wykonanie nawierzchni asfaltowej na łączniku dróg dolnej i górnej w Bziance. Warto przemyśleć wyasfaltowanie pewnego odcinka drogi w kierunku Świlczy. W tych sprawach spotykamy się z przedstawicielami Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie - mówi Kamil Skwirut.

Mieszkańcy liczą także na remont i doposażenie Domu Strażaka, budowę kanalizacji deszczowej na spadkach dróg. Wielkim problemem jest bardzo słaby zasięg telefonii komórkowej. Jest to jedna z tych najpilniejszych kwestii do zrobienia.

Nowe nazwy ulic

Część spraw już została załatwiona. - Otrzymaliśmy nie tylko kilka dodatkowych kursów autobusu MPK nr 25, ale także wszystkie kursy autobusu nr 33. Od 1 stycznia będzie się u nas świecić całonocne oświetlenie, a gdy zajdzie taka potrzeba na ulice wyjadą miejskie piaskarki - dodaje Skwirut. Rada Gminy Świlcza nadała właśnie nazwy ulicom na terenie Bzianki, które zostaną utrzymane po 1 stycznia 2017 roku.

- Zadbaliśmy, żeby nie miały odpowiedników na terenie miasta. Wykorzystaliśmy dwa klucze wyboru nazw: dopełnienie nazw owocowych, stosowanych na terenach przyłączonych kilka lat temu oraz klucz związany z tradycją i historią Bzianki. W ten sposób mamy ulice Kalinową, Brzoskwiniową, Leszczynową, Gronową, Żurawinową, Pigwową, św. Jakuba, św. Jana Nepomucena, porucznika Henryka Pisarka. Droga powiatowa będzie oczywiście ulicą Dębicką, bo jest jej przedłużeniem od osiedla Przybyszówka - wylicza Skwirut, który od stycznia wejdzie w skład Rady Miasta Rzeszowa.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto