Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W centrum Rzeszowa powstaną dwa wielopoziomowe parkingi. Poczekamy nie więcej niż 3 lata [WIZUALIZACJE]

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Nowy parking przy ul. Pułaskiego miasto zamierza wyposażyć w ogniwa fotowoltaiczne, produkujące ekologiczną energię elektryczną.
Nowy parking przy ul. Pułaskiego miasto zamierza wyposażyć w ogniwa fotowoltaiczne, produkujące ekologiczną energię elektryczną. Arkadiusz Iskierka
Obok basenów ROSiR przy ul. Pułaskiego oraz między mostem Zamkowym a halą widowiskowo-sportowa na Podpromiu mają powstać parkingi wielopoziomowe. Miasto zapowiada ich budowę w ciągu trzech lat.

Parking na Podpromiu jest w tej chwili podzielony na dwie części. Tę od strony północno-wschodniej wybudował deweloper, który obok zapowiada budowę wieżowców. Część miejska to starszy plac, rozciągający się od południowej strony mostu Zamkowego, po schody prowadzące do hali.

Mieści się na nim około 500 samochodów, są tu również wyznaczone osobne miejsca na autokary. W dni robocze, od rana do popołudnia z placu korzystają głównie mieszkańcy miasta, którzy pracują w centrum Rzeszowa. Chociaż parking dotyka płatnej strefy postoju, jest wyłączony z opłat, i auto można na nim zostawić na cały dzień bezpłatnie. W tygodniu wolne miejsce można tu znaleźć bez problemu.

W Rzeszowie ZTM ledwo postawił nowe przystanki, a już zjada je korozja [ZDJĘCIA]

Ale np. w czasie meczów Asseco Resovii to bardzo trudne zadanie. Efekt? Kierowcy parkują auta wzdłuż okolicznych ulic, na chodnikach, trawnikach i wjeżdżają na podwórka między bloki, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu, który nie dotyczy tylko mieszkańców. Marcin Deręgowski, miejski radny Platformy Obywatelskiej zwraca uwagę, że sytuacja w najbliższym czasie jeszcze się pogorszy.

- Okolica mostu i hali szybko się zmienia, powstają tu nowe budynki, a budowa kolejnych jest w przygotowaniu. To oznacza, że liczba samochodów w tej okolicy niebawem wzrośnie, a kolejne inwestycje bardzo szybko doprowadzą do zajęcia parkingu, z którego korzystają kibice i goście przyjeżdżający do hali – mówi Marcin Deręgowski. Na przykład od strony Olszynek firma deweloperska zamierza budować najwyższe w mieście wieżowce, a kolejne bloki mieszkalne powstają już także od strony ul. Lenartowicza. Rozwiązaniem ma być budowa dodatkowych poziomów nad istniejącą płytą.

Lamborghini na chodniku i inne popisy mistrzów kierownicy [FOTO]

- Planujemy dodatkowe trzy piętra, dzięki czemu liczba miejsc wzrośnie do ponad tysiąca. Górny poziom ma być równy jezdni mostu zamkowego

– mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Z myślą o kąpielisku

Dodatkowe piętra miasto chce budować także nad istniejącym parkingiem przy ulicy Pułaskiego, obok hali sportowej i odkrytych basenów ROSiR. On także jest bezpłatny, chociaż leży na terenie płatnej strefy. Na co dzień korzystają z niego przede wszystkim kierowcy przyjeżdżający do pracy w centrum Rzeszowa. W sezonie letnim służy także gościom kąpieliska. Zaledwie 70 miejsc postojowych, które są do ich dyspozycji to jednak zdecydowanie zbyt mało w stosunku do potrzeb. Koncepcja opracowana dla miasta zakłada rozbudowę parkingu do ponad 230 miejsc.

- Budowa ma ruszyć w połowie przyszłego roku. Inwestycja zakłada nadbudowę placu o dwie dodatkowe kondygnacje. Dzięki temu parking zaspokoi potrzeby zarówno gości basenu, jak i okolicznych mieszkańców – mówi Marcin Deręgowski, miejski radny Platformy Obywatelskiej. I dodaje, ze parking przyda się także osobom przyjeżdżającym do działającej po drugiej stronie ulicy, przedszkola, żłobka i sklepów.

Budowa parkingu przy ul. Pułaskiego ma kosztować około 20 mln zł. Władze miasta zdecydowały, że wyposaż go dodatkowo w ogniwa fotowoltaiczne na ścianach i dachu.

- Energia elektryczna, która będzie produkowana przez ogniwa fotowoltaiczne powinna wystarczyć do zasilenia odkrytych basenów. A poza sezonem letnim ROSiR wykorzysta ją na potrzeby swoich pozostałych obiektów, którymi tutaj dysponuje. To między innymi kryty basen i hala sportowa

– mówi Maciej Chłodnicki.

Oba parkingi mają być przebudowane do końca 2023 roku. Właśnie na lata 2020-2023 zapisano na ich nadbudowę pieniądze w wieloletnich planach wydatków inwestycyjnych miasta.


ZOBACZ TEŻ: Co uczestnicy oficjalnej premiery rzeszowskiego Monopoly sądzą o grze?

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto