Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W cerkwi nowożeńcom nakłada się koronę na głowę

Dorota Mękarska
Ślub w dawnej cerkwi w Polanie.
Ślub w dawnej cerkwi w Polanie. Wojtek Zatwarnicki
Cerkiew prawosławna zaleca, by śluby odbywały się w niedzielę. Jednak młodzi coraz częściej życzą sobie, aby uroczystość miała miejsce w sobotę.

Choć ślub w cerkwi nie jest ślubem konkordatowym, jest zawierany również na mocy prawa, tak jak dzieje się to w kościele rzymskokatolickim.

W tradycji wschodniej są wciąż kultywowane stare obyczaje związane z ożenkiem. Do dzisiaj zdarza się, że młodzi dają na zapowiedzi miesiąc przed ślubem, jak to jest powszechnie spotykane.

Śluby w cerkwi nie powinny odbywać się w dni postne oraz w soboty, gdyż stawia to ceremonię zaślubin ponad Dzień Pański. Jeszcze do niedawna to zalecenie było mocno przestrzegane. Jednak obecnie nie jest przez wiernych respektowane. Na Białostocczyźnie ślubów udziela się w piątek po południu lub wieczorem.

W seroczce do ślubu

Na Podkarpaciu, a przynajmniej we wsiach koło Sanoka zamieszkałych przez społeczność ukraińską, np. w Mokrym lub Morochowie, młodzi wciąż jeszcze idą do ślubu w strojach tradycyjnych. Jeżeli ubrani są w stroje współczesne, to w ludowe wystrojeni są świadkowie.
Zaręczyny, w przeciwieństwie do tradycji zachodniej, odbywają się w tym samym dniu, co ślub. Poprzedzają ceremonię ślubną i są zawierane w obecności duchownego. Kapłan zaręcza młodych w imię Boże.

[obrazek2] Cerkiew w Hoszowie. (fot. Wojtek Zatwarnicki)Ikona podarkiem dla nowego stadła

Zanim jednak do tego dojdzie młodzi muszą być pobłogosławienie przez rodziców. Błogosławieństwo odbywa się w domu panny młodej. Uczestniczą w nim nie tylko bliscy nowożeńców, ale również sąsiedzi, przyjaciele i znajomi. Rodzice błogosławią młodych ikoną. Często stanowi ona podarunek dla nowożeńców na nową drogę życia. Po błogosławieństwie zabierają oni święty obraz do swojego domu.

W drodze do cerkwi młodzi zatrzymywani są przez sąsiadów i znajomych, którzy robią tzw. bramy. Ta tradycja jest spotykana powszechnie, jednak jej koloryt zależy od miejscowości.
W cerkwi para zatrzymuje się w przedsionku. Tu właśnie dochodzi do zaręczyn. Kapłan błogosławi obrączki trzy razy i nakłada je młodym na palce, a następnie wprowadza zaręczonych do świątyni. Panna młoda idzie po lewej stronie młodego.

Jak Izaak i Rebeka

Nowożeńcy stają przed tetrapodem, gdzie przyjmuje się sakramenty. W czasie rozpoczynających się modlitw kapłan wielokrotnie odwołuje się do starotestamentowych przykładów małżeństw, prosząc ich o wstawiennictwo za nowym stadłem. W trakcie zaślubin młodym nakładane są korony na głowy. To moment sakramentalny, świadczący o tym, że to sam Pan Bóg wiąże ze sobą mężczyznę i kobietę. Korona ma wielorakie znaczenie. Jest symbolem Królestwa Niebieskiego i wyrazem nagrody, którą nowożeńcy wzajemnie stanowią dla siebie. Świadkowie trzymają je nad głowami nowożeńców do końca ceremonii zaślubin.

Po koronacji kapłan błogosławi młodych i daje im do wypicia wino z jednego kielicha. Jest to znak, że odtąd będą razem przeżywać wszystkie radości i smutki. Następnie przewiązuje obojgu ręce i prowadzi trzykrotnie wokół stołu stojącego na środku cerkwi. Świadkowie idą za nimi, trzymając korony nad ich głowami.

Haftowana chusta na głowę

Po ślubie śpiewa się młodym "Mnohaja lieta", co jest odpowiednikiem polskiego "Sto lat". Wychodząc z cerkwi małżonkowie zamieniają się miejscami. Teraz żona idzie po prawej stronie męża. Po wyjściu z cerkwi przyjmują od gości życzenia i prezenty. Powszechnym obyczajem jest też obsypywanie młodych ryżem lub monetami na szczęście.
Nowożeńcy i goście udają się na weselne przyjęcie, które rozpoczyna się od obiadu. Obowiązkowo na pierwsze danie musi być rosół.

Ważnym momentem weselnej radości są oczepiny. Przed zdjęciem welonu pani młoda tańczy po kolei z gośćmi. Potem kobiety zdejmują jej welon i nakładają chustkę na głowę. We wsiach koło Sanoka są to piękne chusty wyszywane haftem krzyżykowym. Często jeszcze podczas oczepin pani młoda otrzymuje prezenty od gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24