Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chmielniku będą kształcić ekologicznych rolników. To jedyna taka szkoła w Polsce

Opr. dad
Szkoła działa na dotychczasowej bazie Społecznego Gimnazjum Doliny Strugu oraz Szkoły Liderów, zmodernizowanej i powiększonej o segment z internatem.
Szkoła działa na dotychczasowej bazie Społecznego Gimnazjum Doliny Strugu oraz Szkoły Liderów, zmodernizowanej i powiększonej o segment z internatem. Oleg Czyżowski
Rolnik ekologicznej produkcji roślinnej i zwierzęcej - taki unikalny zawód mogą zdobyć uczniowie Centrum Edukacji Ekologicznej Polski Wschodniej im. św. Franciszka z Asyżu w Chmielniku. To jedyna tego typu szkoła w Polsce.

Popyt na ekologiczne produkty roślinne i zwierzęce rośnie w Polsce, a w Unii Europejskiej przekracza podaż, a co za tym idzie, coraz większa grupa rolników planuje postawić na ekologię. Utworzenie szkoły jest odpowiedzią na zainteresowanie zawodem rolnika ekologicznego przez wielu młodych ludzi pragnących prowadzić certyfikowane gospodarstwa ekologiczne.

Szkoła działa na dotychczasowej bazie Społecznego Gimnazjum Doliny Strugu oraz Szkoły Liderów, zmodernizowanej i powiększonej o segment z internatem. Uczniowie będą poznawać różne aspekty szeroko pojętego nowoczesnego rolnictwa ekologicznego i zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie produkcji rolnej, hodowli i przetwórstwa.

Po reformie edukacyjnej placówka działa jako szkoła branżowa I stopnia. Po trzech latach nauki oraz praktyki w ośrodkach, które uczestniczą w stowarzyszeniu „Dolina Strugu” lub współpracują ze szkołą, uczniowie zdobędą zawód rolnika ekologicznej produkcji roślinnej i zwierzęcej. W planach jest także zorganizowanie dwuletniej szkoły II stopnia, której ukończenie da możliwość uzyskania matury.

Ekologiczne rolnictwo, by być opłacalnym i racjonalnym, wymaga stosowania specjalistycznej wiedzy, metod oraz technik produkcji. Dlatego też minimum 60 procent zajęć zawodowych – zgodnie z założeniami programowymi - będzie miało charakter praktyczny.

Szkoła ma ku temu odpowiednią bazę. W niedzielę, 3 lutego 2019 roku, ks. bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, poświęcił ekologiczne miejsca praktyk CEE w Błędowej Tyczyńskiej. Uczniowie będą zdobywać praktyczną wiedzę m.in. w Ekologicznej Masarni i Dojrzewalni Mięsa Wołowego oraz Ekologicznej Przetwórni Owoców i Warzyw. To nowoczesne zakłady przetwórcze wytwarzające wysokiej jakości ekologiczne produkty.

Praktyka uczniów w rzeczywistych miejscach praktyk połączona z potencjałem naukowo-badawczym Uniwersytetu Rzeszowskiego, który od początku tworzenia szkoły wspiera ją merytorycznie i naukowo, pozwoli im poznać tajniki oraz bazować na doświadczeniu i wiedzy z różnych działów rolnictwa ekologicznego.
- Zachęcam uczniów VIII klas lub III klas gimnazjum, by nam się przyjrzeli, zapraszam na naszą stronę internetową, na Facebooka, można również nas odwiedzić w Chmielniku – mówi Tomasz Janik, dyrektor Centrum Edukacji Ekologicznej Polski Wschodniej w Chmielniku.

Strona internetowa: Centrum Edukacji Ekologicznej.


zobacz też: Ekolodzy i rybacy razem sprzątali Bałtyk. Wyciągnęli prawie 8 ton sieci widmo

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24