Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Czarnej powstaje obserwatorium astronomiczne

Małgorzata Motor
Montowanie kapsuły o średnicy 3,5 m zaplanowano na maj przyszłego roku.
Montowanie kapsuły o średnicy 3,5 m zaplanowano na maj przyszłego roku. Krzysztof Kapica
W szkole w miejscowości Czarna (pow. łańcucki) powstaje Centrum Kopernikowskie - obserwatorium astronomiczne.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Czarnej od przyszłego roku szkolnego będą mieli do dyspozycji nowoczesne obserwatorium astronomiczne. Władze gminy podchwyciły pomysł mieszkańców, radnych i dyrekcji szkoły na utworzenie w Czarnej Centrum Kopernikowskiego.

- Pomysł podsunął zapewne patron szkoły - uśmiecha się Edward Dobrzański, wójt Czarnej. - Późniejł zaczął się przewijać na zebraniach wiejskich, sesjach i w szkole, aż w końcu, gdy pojawiła szansa jego sfinansowania, postanowiliśmy rozpocząć konkretne prace - dodaje.
Centrum powstanie w nadbudowanej części szkoły, w której znajdzie się specjalne miejsce do obserwowania nieba. Obserwacje będzie można prowadzić zarówno w nocy, jak i w dzień.

Staną tu dwa teleskopy, które mają ułatwić podziwianie nieba. Jeden będzie słoneczny. Ważnym elementem inwestycji będzie kapsuła o średnicy 3,5 metra. Nie zabraknie też niezbędnego wyposażenia, które ma pozwolić na także wygodne obserwowanie nieba.

- Nie zdecydowalibyśmy się na tego typu inwestycję, gdybyśmy musieli ją sfinansować z własnych pieniędzy. Mamy przecież w gminie pilniejsze rzeczy do zrealizowania. Ze względu jednak na to, że była szansa na pozyskanie pieniędzy z Unii na tego rodzaju centrum, złożyliśmy wniosek - wyjaśnia Dobrzański.

Cała inwestycja będzie kosztować ok. 1 mln zł, z czego Unia pokryje aż 70 procent wydatków. W sumie ma wyłożyć 780 tys. zł. Pozostała kwota ma pochodzić z budżetu gminy. Z tych pieniędzy uda się nie tylko wybudować obserwatorium astronomiczne. Szkoła zyska przy okazji dwie dodatkowe sale lekcyjne, a trzy zostaną wyremontowane.

Atrakcja nie tylko dla uczniów

Robotnicy rozpoczęli prace pod koniec lipca. Z wszystkimi robotami mają zdążyć do 31 lipca przyszłego roku.

- Mam nadzieję, że dzięki temu, że uczniowie mając do dyspozycji kapsułę i dwa nowoczesne teleskopy, będą bardziej zmotywowani do nauki. Kto wie, być może w naszej szkole mamy młodych Koperników. Musimy jedynie sprawić, by ujawniły się ukryte w tej dziedzinie talenty. Mam nadzieję, że pomoże w tym właśnie nasze centrum - podkreśla Edward Dobrzański.

Z centrum korzystać mają nie tylko uczniowie szkoły. - Zależy nam oczywiście, żeby ci, którzy mogą w ramach programu nauczania obserwować niebo, korzystali z niego. Chcemy, by odbywały się tutaj też zajęcia pozalekcyjne. Z naszą ofertą planujemy także dotrzeć do młodych ludzi z innych szkół. Nie tylko z terenu naszej gminy, ale również z innych rejonów - dodaje wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24