Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek 45. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka wyruszy na Jasną Górę. "Podczas pielgrzymowania można poczuć jedność ludzi"

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Katechetka Magdalena Maraj (na zdjęciu w centrum, w krótkich włosach) na Jasną Górę idzie już po raz 9 z rzeszowską pielgrzymką.
Katechetka Magdalena Maraj (na zdjęciu w centrum, w krótkich włosach) na Jasną Górę idzie już po raz 9 z rzeszowską pielgrzymką.
Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią rusza 4 sierpnia 45. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymka zorganizowana jest w dwóch formułach: tradycyjnej 10-dniowej i sztafetowej 1-dniowej.

45. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka rozpocznie się 4 sierpnia o godz. 6.30 mszą na placu Farnym w Rzeszowie.

Pielgrzymi codziennie będą pokonywać ok. 30 km. Pierwszy nocleg zaplanowano w Kamionce i sąsiednich miejscowościach. Kolejne noclegi będą w Łączkach Brzeskich, Małcu, Nowym Korczynie, Chrobrzu, Wodzisławiu, Słupi, Lelowie i Olsztynie. Pielgrzymka zakończy się 13 sierpnia mszą św. na Jasnej Górze o godz. 11.30.

W tym roku na dziesięciodniowe pielgrzymowanie zgłosiło się ok. 550 osób. W jednej sztafecie, w zależności od dnia, będzie uczestniczyć od 50 do 200 osób – w sumie ok. 1000 osób. Wszystkich pielgrzymów będzie ponad 1500.

Do tej pory pielgrzymi byli podzieleni na 13 grup, nie licząc grupy bł. Jana Balickiego, która gromadzi duchowych pielgrzymów. W tym roku w pielgrzymce weźmie udział 12 grup, które z powodu mniejszej liczby pielgrzymów zostały połączone w 4 większe grupy, do tego dochodzi grupa sztafetowa.

Na pielgrzymce będzie prawie 30 księży, będą też diakoni, klerycy, siostry zakonne. Każdego dnia msze św. będą odprawiać zaproszeni biskupi z archidiecezji częstochowskiej, przemyskiej i z diecezji kieleckiej, tarnowskiej i rzeszowskiej. Bp Jan Wątroba będzie przewodniczył mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki na placu Farnym oraz weźmie udział w nabożeństwie za ojczyznę w Jamach 6 sierpnia o godz. 15; będzie z pielgrzymami również 13 sierpnia na zakończenie pielgrzymowania. Bp Kazimierz Górny odprawi mszę św. pielgrzymkową w Radomyślu Wielkim 6 sierpnia o godz. 9.15. Codziennie z pielgrzymami będzie bp Edward Białogłowski.

- Dwuletnia przerwa związana z pandemią zrobiła swoje – na Jasną Górę będzie pielgrzymować mniej pielgrzymów i mniejsza będzie liczba grup. Obok tej wypracowanej przez lata, tradycyjnej formy, po doświadczeniach sprzed roku, daliśmy również możliwość pielgrzymowania w jeden wybrany dzień – to tzw. pielgrzymka sztafetowa. Księża przewodnicy dla „jednodniowych” pątników zorganizowali również, po zakończeniu pieszej drogi, wyjazd autokarami do Częstochowy na Apel Jasnogórski – wyjaśnia dyrektor pielgrzymki ks. Jakub Nagi. Ksiądz pełni drugi raz tę funkcję.

Ks. dr Jakub Nagi jest po raz drugi dyrektorem Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę
Ks. dr Jakub Nagi jest po raz drugi dyrektorem Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

Ksiądz dyrektor liczy się z tym, że z powodu pandemii część gospodarzy nie będzie otwierać swoich domostw dla pielgrzymów. - Zadbaliśmy również o to, aby zapewnić naszym pielgrzymom noclegi w szkołach, remizach, domach kultury i innych placówkach. Dyrektorzy szkół i odpowiedzialni za te miejsca zapewniają nas, że udzielą nam pomocy. Więc jest nadzieja, że nie będzie noclegów pod chmurką – mówi ks. Nagi.

Katechetka i nauczycielka ze Strzyżowa Magdalena Maraj na Jasną Górę idzie z rzeszowską pielgrzymką już po raz 9. Podkreśla ona, że pielgrzymka daje nie tylko duchowe przeżycia.

– Można brzydko powiedzieć, że pielgrzymka uzależnia swoją atmosferą. Wiele osób dziwi się nam, że co roku idziemy mimo bólu, niedomaga fizycznych, upału i deszczu. Ale jak człowiek raz poczuje tę niezwykłą wspólnotę i siłę, którą ma grupa, jak poczuje jedność ludzi, to nie ma wątpliwości, by wyruszyć na pielgrzymkę jeszcze raz. Pielgrzymka daje okazję zobaczenia w świecie, który wydaje się być zły i zamknięty na innych, zwykła dobroć innych ludzi, choćby tych, którzy czekają na nas na drodze z owocami, wodą, którzy podają nam swoje intencje, którzy płaczą na nasz widok, szczególnie starzy ludzie – mówi Magdalena Maraj ze Strzyżowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24