Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W G2A Arena w Jasionce 20 września startuje Podkarpacki Festiwal Nauki. Będzie mnóstwo atrakcji

Beata Terczyńska/ mat. prasowe
Materiały organizatora
W jakiej temperaturze wrze ciekły azot? Kiedy będziemy mogli polecieć na wycieczkę w kosmos? Ile wspólnego ma fizyka i magia? I czy wszystko dookoła jest rzeczywiście takie jak nam się wydaje? Wszystkie odpowiedzi na te pytania będzie można uzyskać podczas Podkarpackiego Festiwalu Nauki.

Podkarpacki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-21 września w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. W programie piknik naukowy, wykłady, pokazy, prelekcje popularnonaukowe, wystawy interaktywne, atrakcje dla dzieci i specjalny wieczór festiwalowy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Podkarpacki Festiwal Nauki to trzecia edycja wydarzenia, która do tej pory odbywało się pod nazwą Festiwal Nauki. Pierwszy odbył się w 2015, kolejny w 2017 roku, kiedy to udział w nim wzięło niemal 20 tysięcy uczestników. Jego pomysłodawcą jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która za cel postawiła sobie popularyzacje nauki i edukacji. Dlatego też główną ideą przyświecającą festiwalowi jest popularyzacja nauki oraz pokazanie, że odległe nam dziedziny, skomplikowane teorie i zagadnienia, które dla naukowego laika wydają się trudne, nieodgadnione, można zaprezentować w zrozumiałej formule, dającej ogrom satysfakcji z poznawania praw otaczającego nas świata. Prezentowane na festiwalu zagadnienia pokazują, że nauka jest bardzo blisko nas, we wszystkim co nas otacza i przy odkrywaniu jej tajemnic można doskonale się bawić. Inicjatorzy wydarzenia chcą do tego przekonać przede wszystkim dzieci i młodzież, ale liczą również, że dzięki tej inicjatywie uda się zwiększyć świadomość naukową dorosłych.

W piątek, 20 września, program festiwalu przeznaczony jest do zorganizowanych grup ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym dniu oprócz otwartej strefy piknikowej, cyklicznych pokazów naukowych, odbędą się dwa wykłady: „007 – Secret Science Agency” (szkoły podstawowe) oraz „O tym czego nie widać” (szkoły ponadpodstawowe). Na ten dzień wymagana jest rejestracja, która dostępna jest przez stronę www festiwalu.

W pierwszym dniu Podkarpackiego festiwalu Nauki odbędzie się również międzynarodowy finał konkursu Learn&Fly na najlepszy model samolotu i najdłuższy lot. Rywalizować będą finaliści z Hiszpanii, Portugalii i Polski. Polskę reprezentować będzie Aeroteam, drużyna z Mielca, która ze swoim modelem zwyciężyła w zawodach krajowych, które odbyły się w maju br.

Kolejną częścią programu Podkarpackiego Festiwalu Nauki będzie seminarium „Kwalifikacje przyszłości. Branża lotnicza dla rozwoju Podkarpacia”, skierowane do przedstawicieli biznesu i edukacji oraz wszystkich zainteresowanych uczeniem się przez całe życie.

Drugi dzień Podkarpackiego Festiwalu Nauki czyli 21 września, rozpocznie się o godz. 10. Będzie można zwiedzać strefę piknikową i brać udział w pokazach naukowych odbywających się na całym terenie G2A Arena.

Oprócz tego będzie można spotkać znakomitych popularyzatorów nauki – „Przebojową Listę Wynalazków” zaprezentują szaleni naukowcy z Laboratorium Pana Korka, o turystyce kosmicznej opowie Piotr Kosek, znany youtuber, twórca kanału Astrofaza, a o nieoczywistą i niebanalną naukową rozrywkę zadbają Heweliusze Nauki.

W strefie wystawienniczej do dyspozycji będą symulatory wirtualnej rzeczywistości (m.in. szybowca, samolotu F35, wirtualna podróż tandemem przez GreenVelo, symulatory 9D i 5D), planetarium, łamigłówki matematyczne, zabytkowe pojazdy jak i nowoczesne technologie.

Organizatorzy zapraszają do strefy eksponatów naukowych rodem z centrum nauki, gdzie w praktyce będzie można poznać najważniejsze prawa nauki z otaczającego świata – aerodynamiki, optyki, matematyki, akustyki i mechaniki. Odwiedzający dowiedzą się również, jak powstaje szkło i przedmioty z niego zrobione. Będą programować roboty i budować modele samolotów. Poznają historię i życie naszych przodków, wcielą się w archeologów, nauczą się kaligrafii, zagrają w gry planszowe Wikingów oraz przetestują starożytne machiny oblężnicze.

Malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki oraz zajęcia muzyczne to atrakcje przygotowane dla najmniejszych uczestników. Co więcej o regularnych godzinach na terenie G2A Arena, będą odbywały się pokazy naukowe – jak bardzo wybuchowa jest chemia, ile magii jest w fizyce, czy możemy oszukać nasze zmysły oraz odkryjemy wszystkie sekretne przepisy kuchni molekularnej.

Drugi dzień festiwalu zakończy wyjątkowe wydarzenie – Wieczór festiwalowy. Zaplanowane występy artystów będą nawiązywać do naukowych zagadnień. Przed publicznością wystąpią iluzjonista Roman Słomka Siano Show oraz trio muzyczne The ThreeX. Na Wieczór festiwalowy będzie można wejść wyłącznie z zaproszeniem, które będzie można zdobyć przed festiwalem, m.in. na wydarzeniu na Facebooku, oraz w konkursach organizowanych podczas drugiego dnia imprezy.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Podkarpackie Centrum Nauki. Partnerami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz przedsiębiorstwa z regionu: Pratt&Whitney Rzeszów, Pratt&Whitney Aero Power, Pratt&Whitney Tubes, Lockheed Martin, Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, Safran Transmission Systems Poland, MTU Aero Engines Polska oraz EME Aero.

Podkarpacki Festiwal Nauki został objęty Patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Więcej o festiwalu na stronie www.PodkarpackiFestiwalNauki.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24