Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Komańcza wilki zagryzają zwierzęta domowe. Problem dotyczy całego regionu

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Wojtek Zatwarnicki
W ostatnim czasie na terenie gminy Komańcza ponownie dały o sobie znać wilki. Doszło do zagryzienia zwierząt domowych oraz dzikich zwierząt kopytnych. Wilki widziane były w bliskim sąsiedztwie zabudowań w Komańczy. Gmina apeluje o ostrożność.

To nie pierwsze takie przypadki w tym roku. Z podobnym problemem zmagali się mieszkańcy innych gmin w regionie m.in. gminy Sanok, Solina i Czarna w powiecie bieszczadzkim. Ofiarami drapieżników stają się najczęściej owce i psy. Do takich incydentów w gminie Komańcza doszło w ostatnim czasie w Nowym Łupkowie, Komańczy i Szczawnem.

- Pies jest wrogiem wilka, więc te ataki są czymś naturalnym. Aby się przed nimi uchronić, musimy zadbać o to, by nasz pupil był odpowiednio zabezpieczony na terenie posesji. Szczególnie dotyczy to godzin nocnych. Musimy budować kojce, a jeśli to niemożliwe, po prostu zamykać psa w pomieszczeniu. Nikogo też niech nie dziwi to, że wilk podchodzi w pobliże domostw. Człowiek zawłaszcza coraz więcej terenów, między innymi na zabudowę, które są naturalnym siedliskiem wilków, dlatego można je coraz częściej obserwować w pobliżu domostw – twierdzi Agnieszka Veljković z Fundacji WWF Polska.

Wojtek Zatwarnicki

W związku z nasileniem „wilczych wizyt” władze gminy Komańcza zwróciły się z apelem.

- Zwracamy się z prośbą o dopilnowanie i niepozostawianie inwentarza żywego bez dozoru. Informujemy, że wilk w Polsce jest jednym z pięciu gatunków objętych ochroną prawną, za których szkody odpowiada Skarb Państwa. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jednak, jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone poprzez regularne dokarmianie. Dla bezpieczeństwa ludzi, ale też dla dobra wilków, niezmiernie ważne jest unikanie działań, które zachęcają te drapieżniki do przebywania w pobliżu zabudowań lub uzależniają je od pokarmu dostarczanego przez człowieka. W przypadku zauważenia drapieżników w pobliżu domów i gospodarstw należy je płoszyć dostępnymi urządzeniami sygnałowymi, taśmami, flarami, a także zabezpieczyć pastwiska specjalnymi siatkami – informuje gmina.

W przypadku pojawienia się na terenie posesji, miejscowości pojedynczego wilka, watahy wilków lub niedźwiedzia brunatnego oraz dokonania przez te drapieżniki szkód, stworzenia sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu ludzkiemu należy niezwłoczne zgłosić takie zdarzenie bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta albo do najbliższego komisariatu policji.

- Każde zdarzenie zostanie zarejestrowane i przesłane do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Rejestracja zdarzeń umożliwi podjęcie różnego rodzaju działań w tym alternatywnych, stosownie do powstałego zagrożenia, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Przypadki pojawienia się wilków na terenie gminy Komańcza można zgłaszać bezpośrednio pod nr tel. 134677035 wew. 36 lub pod nr 881-447-377 – dodaje Urząd Gminy w Komańczy.

Urząd Gminy w Komańczy

W 2021 roku Skarb Państwa zapłacił rolnikom na Podkarpaciu blisko 191 tys. zł za szkody wyrządzone przez wilki.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto