Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"W górach jest wszystko co kocham…" na Zamku Kazimierzowskim

Tomasz Beliński
Dom o Zielonych Progach – zespół, który od kilku lat wyznacza pewien wyrazisty styl w projekcie "W górach jest wszystko co kocham…”.
Dom o Zielonych Progach – zespół, który od kilku lat wyznacza pewien wyrazisty styl w projekcie "W górach jest wszystko co kocham…”.
Kontynuując stworzony przez Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renatę Nowakowską cykl prezentowania lirycznej piosenki autorskiej, na Zamku Kazimierzowskimodbył się nastrojowy koncert zatytułowany "W górach jest wszystko co kocham…".

Nieodparta potrzeba powrotu, nieustające wspomnienia, tęsknota za górami. To wszystko odczuwają ci, którzy ulegli ich magii. W odtworzeniu tych osobliwych klimatów pomaga zachowana muzyka, poezja i nawiązane przyjaźnie. Koncert "W górach jest wszystko co kocham" tworzą ludzie, których łączy wspólna pasja muzycznej wędrówki po górskich szlakach.

Spektakl wyobraźni

Przeczuwając zapewne niepowtarzalny (górski) klimat koncertu, przemyska publiczność wstawiła się w nadkomplecie. Wypełniona była szczelnie sala widowiskową, balkon i wszystkie możliwe miejsca stojące. Dla tych, którzy nie chcieli "dusić się w murach" przygotowano na zewnątrz relację na żywo. Na murze zamkowym wyświetlany był obraz i przekazywany dźwięk z koncertu, który odbywał się wewnątrz. Okazało się, że technika jest kompatybilna z odczuciami.

Dlaczego? Dlatego, że umożliwiła uczestnictwo wszystkim przybyłym na zamkowe wzgórze w tym niepowtarzalnym wieczorze. Tak więc każdy mógł wziąć udział w tym swoistym spektaklu wyobraźni. Wystarczyło zamknąć oczy by wzrokiem uczuć przenieść się w magiczne klimaty ulatujących ze sceny utworów i wędrować, wędrować, wędrować.

Koncert, który trwał prawie cztery godziny prowadził Jerzy Krużel. Na scenie kolejno pojawiali się i współtworzyli ten wspaniały koncert: zespół "Mikroklimat", duet Apolinary POlek i Mateusz Tranda, duet "Chwila nieuwagi", grupa "Dom o Zielonych Progach" oraz Jerzy Filar z zespołem "Nasza Basia Kochana". Długość koncertu wydaję się oczywista - pięć zespołów, więc musiało tyle trwać. To prawda, jednak do długości koncertu w znacznym stopniu przyczyniły się również bisy, które zespoły "musiały" wykonywać.

"Mikroklimat" - droga artystyczna i szeroki repertuar stylów prezentowany przez tę grupę przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Zespół swoimi początkami sięga lat 70., kiedy to późniejsi założyciele Mikroklimatu w ramach zespołu Jery debiutowali na Giełdzie Piosenki Turystycznej Nieobce stały im się również takie miejsca jak Bazuna czy Yapa. Stanisław Szczyciński grywał w owym czasie z takimi zespołami jak Wolna Grupa Bukowina czy Nasza Basia Kochana, ale też ze Zdzisławą Sośnicką i Voxem. W pewnym momencie drogi członków późniejszego Mikroklimatu rozeszły się. Powrót do wspólnego grania nastąpił w roku 1994. Wówczas został założony zespół pod nazwą znaną dzisiaj.

Apolinary POlek & Mateusz Tranda - duet, klasyka piosenki autorskiej, dwójka przyjaciół, z których każdy obdarza słuchaczy własnym talentem. Apolinary POlek to przede wszystkim autor dobrych tekstów, które sam śpiewa i wykonuje, Mateusz Tranda zaś jest nietuzinkowym gitarzystą, który swoją wirtuozerią potrafi wprawić w osłupienie niejednego widza. W ubiegłym roku miała miejsce premiera ich autorskiej płyty zatytułowanej "***".Piosenki m.in. z tego albumu mogliśmy wysłuchać na koncercie.

"Chwila nieuwagi" - młody duet muzyczny, składający się z gitarzysty Andrzeja Czecha i wokalistki Martyny Kuczery. Skromność na scenie z jednej strony i niesamowita charyzma głosu wokalistki sprawiają, że ten młody zespół podbija serca kolejnych słuchaczy. Tylko w tym roku zespół zdobył I miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej YAPA w Łodzi oraz I miejsce na Zimowej Giełdzie Piosenki w Opolu. W ubiegłym zaś roku (listopad 2009) przyznano mu pierwszą nagrodę na Wrocławskim Przeglądzie Kultury Studenckiej.

"Dom o Zielonych Progach" - zespół, który od kilku lat wyznacza pewien wyrazisty styl w projekcie "W górach jest wszystko co kocham…". Posiada tysiące wiernych słuchaczy w całym kraju. Piosenki tej grupy należą dziś już do kanonu piosenek najczęściej śpiewanych na górskich szlakach. Zespół na stałe tworzy obecnie 5 muzyków: Basia Mendyk - wokal, Bartosz Pelton Zalewski -bas i wokal, Gertruda Szymańska - instrumenty perkusyjne, Marcin Skaba - skrzypce i wokal oraz Wojciech Szymański - gitara i wokal oraz autor większości kompozycji.

Jerzy Filar i "Nasza Basia Kochana" - Jerzy Filar to jedna z legendarnych postaci sceny studenckiej w kraju. Artysta z kilkudziesięcioletnim dorobkiem, lecz ciągle młody duchem. Znany z wielu piosenek nagradzanych przed laty na festiwalach studenckich, dziś zaś śpiewanych prawie przy każdym ognisku, takich jak choćby "Samba sikoreczka" czy "Za szybą". Współtworzył zespół Nasza Basia Kochana, gdzie współpracował ze znanym autorem tekstów, swoim przyjacielem Jackiem Cyganem. Jerzy Filar na Zamku Kazimierzowskim wystąpił z legendarną już formacją "Nasza Basia Kochana". Był to recital promujący reedycję po latach krążka CD "Naszej Basi Kochanej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24