W Hruszowicach stanął krzyż ku czci Ukraińców ratujących Polaków [FILMY, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Wideo

Udostępnij:
Krzyż, który przez 23 lata był elementem nielegalnego pomnika ku czci UPA na cmentarzu w Hruszowicach w gm.Stubno, teraz będzie honorować Ukraińców ratujących Polaków przed UPA.

26 kwietnia w czynie społecznym został legalnie rozebrany, nielegalnie ustawiony w 1994 r. pomnik ku czci UPA. W czasie prac rozbiórkowych nieznacznemu uszkodzeniu uległ metalowy krzyż, element pomnika.

- Nie chcieliśmy, aby ten krzyż trafił na złom albo jakieś zapomniane miejsce. Zdecydowaliśmy, że postawimy go w tym miejscu ponownie. Jako upamiętnienie Ukraińców, którzy ratując przed zagładą Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, w latach 1943 - 45, zginęli z rąk UPA - mówi Marek Kulpa, prezes podkarpackich struktur Ruchu Narodowego oraz przew. Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce.

Krzyż został ustawiony na cmentarzu, w miejscu, w którym dawniej znajdował się nielegalny pomnik. W piątek został poświęcony podczas skromnej uroczystości.

- Dzisiaj definitywnie kończymy, wieńczymy pewien etap i dajemy instruktaż tym wszystkim, którzy mają podobne problemy. Róbcie tak, jak my. Bez złośliwości i zemsty, ale z pewną logiką i dobrą narracją - mówi Janusz Słabicki, wójt gm. Stubno.

Nielegalnie ustawione upamiętnienia ku czci UPA znajdują się również na terenie innych podkarpackich gmin. Członkowie społecznego komitetu już rozpoczęli starania o ich legalne usunięcie. Według szacunków, takich upamiętnień w Podkarpackiem może być nawet kilkadziesiąt.

- Tylko na terenie gm. Stubno zabito kilku Ukraińców za to, że nie zgodzili się iść do UPA. Z tych powodów zabijano mieszkańców także w sąsiednich gminach. Często ginęli bardzo okrutnie. Chłopak o nazwisku Babicki nie chciał iść do UPA, ukrył się w Przemy-ślu. Za karę w stodole powieszono całe jego rodzeństwo. Musimy pamiętać o tych, którzy ratowali Polaków, ale również o tych, którzy nie zgodzili się mordować Polaków. W „Kresowej Księdze Sprawiedliwych” Romualda Niedzielko z IPN, zidentyfikowano prawie 3 tys. Polaków uratowanych przez Ukraińców. Ponad 400 Ukraińców poniosło śmierć, jako karę za ratowanie Polaków. Z nazwisk jest znanych ponad 800 Ukraińców ratujących Polaków - mówi dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk, ekspert geopolityki.


ZOBACZ FILM
Dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk

Naocznym świadkiem tragicznych wydarzeń i dwóch postaw Ukraińców jest Stanisław Żółkiewicz z Przemyśla, prezes Stow. Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich. Przed wojną mieszkał we wiosce Pnikut (dzisiaj Ukraina).

- Do dzisiaj mam w pamięci rodzinę Bartnickich z Pnikuta. Wyjechali do Bolanowic, tam ojciec rodziny był gajowym. Wśród Ukraińców. Ci jednak dali mu 48 godzin na wyniesienie się. I on przystał na to, zaczął się pakować. Ukraińcy nie wytrzymali tych 48 godzin. Przyszli w nocy i rozstrzelali całą rodzinę. Ocalał tylko najmłodszy, 10-letni syn - wspomina pan Stanisław.

Zapamiętał również postawę rosłego Ukraińca, który stanął w obronie jego ojca, którego inni Ukraińcy chcieli pobić za to, że był Polakiem.

ZOBACZ FILM
Stanisław Żółkiewicz, prezes Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 12.07.2017 o 09:59, Obywatel napisał:

A dlaczego Przemyśl nie obchodził Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku.?Nie smakuje pamięć o ludobójstwie na obywatelach II RP?   

Co za bzdury wypisujesz!!! Cały dzień trwały obchody Dnia Pamięci w Przemyślu i w innych miastach regionu i kraju. Skoro się schlałeś wcześniej i dopiero zaczynasz leczyć kaca,poprzestań na piciu piwa i nie ośmieszaj się na forum.

O
Obywatel

A dlaczego Przemyśl nie obchodził Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku.?

Nie smakuje pamięć o ludobójstwie na obywatelach II RP?

 
G
Gość
Znowu jakieś bzdety zamieszczasz.
pojawiły się umyte sprzedawczynie
No faktycznie wartało do uniji naszej kochanej wdepnąć żebyś mógł się zapewnie organoleptycznie o tym przekonać.
G
Gość

No i rocznica zestrzelenia samolotu z prezydentem tysiąclecia na pokładzie.

G
Gość
W dniu 10.07.2017 o 19:47, sdfg napisał:

Wołyń. 11 lipca 1943 r. Polacy gromadzili się w kościołach. Ukraińcy z UPA dokonali masowych mordów. Rocznica Krwawej Niedzieli. PAMIĘTAMY!

Słusznie. Natomiast dzisiaj jest rocznica mordu na Żydach w Jedwabnem /10 lipca 1941 r/.

s
sdfg
Wołyń. 11 lipca 1943 r. Polacy gromadzili się w kościołach. Ukraińcy z UPA dokonali masowych mordów. Rocznica Krwawej Niedzieli. PAMIĘTAMY!

 

X
Xcaret SERBIE
W dniu 10.07.2017 o 16:41, Gość napisał:

Znowu jakieś bzdety zamieszczasz. Kto bronił polskim sieciom trwać w mocnej pozycji na rynku?Dzięki temu,że przyszli do Polski /m.in Lidl i Kaufland,także inni/ w sklepach przestali ci pakować zakupiony towar w gazetę,pojawiły się czyste półki i umyte sprzedawczynie.Mimo tego,wielu ludzi /może także i ty/ jeżdżą na wschód do sąsiadów, tam leczą zęby,tankują tańsze paliwa i dokonują przemytu "fajek" czyli zaopatrują się nie tylko w zachodnich sieciach handlowych. Wspomnienia o "rzezi" jakoś im nie przeszkadzają.

A kto Ci powiedziała , że nie przeszkadzają .

G
Gość
W dniu 10.07.2017 o 13:53, Gość napisał:

Zapomniano to  mnie o tym w szkole uczyć dlatego nie mogę się nazwać nieukiem co najwyżej niedoukiem.Dzisiaj drążę te tematy i chcę cie poinformować że w świetle faktów które są również  przemilczane tylko 1procent Polek uszło ż życiem po banderowskich gwałtach zaś 1procent  straciło życie o ile gwałcili Rosjanie.Mogę się zgodzić że Rosjanie nie przybyli z akcją humanitarną nadziewanym na widły dzieciom niemniej ocalałe z tej okrutnej rzezi stanowiły jak byś to zapewne określił  masę pożyteczny idiotów żyjących w PRL a dzisiaj tak ochoczo zaopatrujacych się w Lidlach i Kauflandach w dobra doczesne tego świata.

Znowu jakieś bzdety zamieszczasz. Kto bronił polskim sieciom trwać w mocnej pozycji na rynku?

Dzięki temu,że przyszli do Polski /m.in Lidl i Kaufland,także inni/ w sklepach przestali ci pakować zakupiony towar w gazetę,pojawiły się czyste półki i umyte sprzedawczynie.

Mimo tego,wielu ludzi /może także i ty/ jeżdżą na wschód do sąsiadów, tam leczą zęby,tankują tańsze paliwa i dokonują przemytu "fajek" czyli zaopatrują się nie tylko w zachodnich sieciach handlowych. Wspomnienia o "rzezi" jakoś im nie przeszkadzają.

u
uczeń
W dniu 10.07.2017 o 11:40, Gość napisał:

"Szkoda nieuku,że "zapomniałeś" o zbrodniach Rosjan na polskich powstańcach i na żołnierzach września w Katyniu,Miednoje,Ostaszkowie i w innych miejscach kaźni.Rosjanie podczas II wojny światowej nie szli wyzwalać Polaków ale szli pokonać Niemców. Dlatego nie udzielili pomocy walczącej Warszawie i więzili polskich bohaterów w łagrach.Po wojnie,blisko 50 lat okupowali i okradali PolskęZa to chcesz im stawiać pomniki?." Z tymi zarzutami nieuctwa, ostrożnym bardzo należy być. Np. dla NKWD za to że wywoziło na zsyłkę (tzw. Sybir) rodziny osadników wojskowych i cywilnych z Wołynia i Małopolski Wschodniej.Ci którzy zsyłki sowieckiej 1939-1941 uniknęli, mieli 10 krotnie mniejszą szansę pozostania przy życiu na terenach działalności OUN/UPA.Tak więc tylko porównanie ludobójczych metod obu tych organizacji wskazuje że pomniki NKWD słusznie się należą.Nawet nie porównując, stopnia bestialstwa.

G
Gość
W dniu 10.07.2017 o 11:40, Gość napisał:

Szkoda nieuku,że "zapomniałeś" o zbrodniach Rosjan na polskich powstańcach i na żołnierzach września w Katyniu,Miednoje,Ostaszkowie i w innych miejscach kaźni.Rosjanie podczas II wojny światowej nie szli wyzwalać Polaków ale szli pokonać Niemców. Dlatego nie udzielili pomocy walczącej Warszawie i więzili polskich bohaterów w łagrach.Po wojnie,blisko 50 lat okupowali i okradali Polskę. Za to chcesz im stawiać pomniki?

 

Zapomniano to  mnie o tym w szkole uczyć dlatego nie mogę się nazwać nieukiem co najwyżej niedoukiem.

Dzisiaj drążę te tematy i chcę cie poinformować że w świetle faktów które są również  przemilczane tylko 1procent Polek uszło ż życiem po banderowskich gwałtach zaś 1procent  straciło życie o ile gwałcili Rosjanie.

Mogę się zgodzić że Rosjanie nie przybyli z akcją humanitarną nadziewanym na widły dzieciom niemniej ocalałe z tej okrutnej rzezi stanowiły jak byś to zapewne określił  masę pożyteczny idiotów żyjących w PRL a dzisiaj tak ochoczo zaopatrujacych się w Lidlach i Kauflandach w dobra doczesne tego świata.

B
Brzeszczot

OUN, UPA, SS, NSDAP czy KPZS, PZPR, SB, NKWD, GRU i KGB to były organizacje zbrodnicze i jako takie nie zasługują na jakiekolwiek upamiętnienie. Wieczna hańba komunistycznym i nazistowskim bandytom, zbrodniarzom. Czcijmy prawdziwych a nie urojonych bohaterów.

G
Gość
W dniu 10.07.2017 o 10:53, Gość napisał:

To skoro honorujemy osoby ratujące nas przed banderowcami to bądźmy konsekwentni.Moją Rodzinę i parę innych osób a śmię twierdzić że parę milionów Polaków żyjących na wschód  od  Wisły z rąk ludobójców banderowskich uratowali Rosjanie.Dzisiaj pomnik Wdzięczności  stojący w Rzeszowie IPN chce zburzyć.To ja się zapytuje gdzie tu jest uczciwość i rzetelność historyczna.

Szkoda nieuku,że "zapomniałeś" o zbrodniach Rosjan na polskich powstańcach i na żołnierzach września w Katyniu,Miednoje,Ostaszkowie i w innych miejscach kaźni.

Rosjanie podczas II wojny światowej nie szli wyzwalać Polaków ale szli pokonać Niemców. Dlatego nie udzielili pomocy walczącej Warszawie i więzili polskich bohaterów w łagrach.

Po wojnie,blisko 50 lat okupowali i okradali Polskę. Za to chcesz im stawiać pomniki?

 

G
Gość

To skoro honorujemy osoby ratujące nas przed banderowcami to bądźmy konsekwentni.

Moją Rodzinę i parę innych osób a śmię twierdzić że parę milionów Polaków żyjących na wschód  od  Wisły z rąk ludobójców banderowskich uratowali Rosjanie.

Dzisiaj pomnik Wdzięczności  stojący w Rzeszowie IPN chce zburzyć.

To ja się zapytuje gdzie tu jest uczciwość i rzetelność historyczna.

 

W
Wasyl z Woroneża
No wraca normalność do tej Polski.
Dodaj ogłoszenie