NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  W Hruszowicach stanął krzyż ku czci Ukraińców ratujących...

  W Hruszowicach stanął krzyż ku czci Ukraińców ratujących Polaków [FILMY, ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Krzyż, który przez 23 lata był elementem nielegalnego pomnika ku czci UPA na cmentarzu w Hruszowicach w gm.Stubno, teraz będzie honorować Ukraińców ratujących Polaków przed UPA.
  Na cmentarzu w Hruszowicach poświęcono krzyż ku czci Ukraińców, którzy zginęli ratując Polaków przed UPA.
  1/15

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Norbert Ziętal

  26 kwietnia w czynie społecznym został legalnie rozebrany, nielegalnie ustawiony w 1994 r. pomnik ku czci UPA. W czasie prac rozbiórkowych nieznacznemu uszkodzeniu uległ metalowy krzyż, element pomnika.

  - Nie chcieliśmy, aby ten krzyż trafił na złom albo jakieś zapomniane miejsce. Zdecydowaliśmy, że postawimy go w tym miejscu ponownie. Jako upamiętnienie Ukraińców, którzy ratując przed zagładą Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, w latach 1943 - 45, zginęli z rąk UPA - mówi Marek Kulpa, prezes podkarpackich struktur Ruchu Narodowego oraz przew. Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce.

  Krzyż został ustawiony na cmentarzu, w miejscu, w którym dawniej znajdował się nielegalny pomnik. W piątek został poświęcony podczas skromnej uroczystości.

  - Dzisiaj definitywnie kończymy, wieńczymy pewien etap i dajemy instruktaż tym wszystkim, którzy mają podobne problemy. Róbcie tak, jak my. Bez złośliwości i zemsty, ale z pewną logiką i dobrą narracją - mówi Janusz Słabicki, wójt gm. Stubno.

  Nielegalnie ustawione upamiętnienia ku czci UPA znajdują się również na terenie innych podkarpackich gmin. Członkowie społecznego komitetu już rozpoczęli starania o ich legalne usunięcie. Według szacunków, takich upamiętnień w Podkarpackiem może być nawet kilkadziesiąt.

  - Tylko na terenie gm. Stubno zabito kilku Ukraińców za to, że nie zgodzili się iść do UPA. Z tych powodów zabijano mieszkańców także w sąsiednich gminach. Często ginęli bardzo okrutnie. Chłopak o nazwisku Babicki nie chciał iść do UPA, ukrył się w Przemy-ślu. Za karę w stodole powieszono całe jego rodzeństwo. Musimy pamiętać o tych, którzy ratowali Polaków, ale również o tych, którzy nie zgodzili się mordować Polaków. W „Kresowej Księdze Sprawiedliwych” Romualda Niedzielko z IPN, zidentyfikowano prawie 3 tys. Polaków uratowanych przez Ukraińców. Ponad 400 Ukraińców poniosło śmierć, jako karę za ratowanie Polaków. Z nazwisk jest znanych ponad 800 Ukraińców ratujących Polaków - mówi dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk, ekspert geopolityki.
  ZOBACZ FILM
  Dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk  Naocznym świadkiem tragicznych wydarzeń i dwóch postaw Ukraińców jest Stanisław Żółkiewicz z Przemyśla, prezes Stow. Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich. Przed wojną mieszkał we wiosce Pnikut (dzisiaj Ukraina).

  - Do dzisiaj mam w pamięci rodzinę Bartnickich z Pnikuta. Wyjechali do Bolanowic, tam ojciec rodziny był gajowym. Wśród Ukraińców. Ci jednak dali mu 48 godzin na wyniesienie się. I on przystał na to, zaczął się pakować. Ukraińcy nie wytrzymali tych 48 godzin. Przyszli w nocy i rozstrzelali całą rodzinę. Ocalał tylko najmłodszy, 10-letni syn - wspomina pan Stanisław.

  Zapamiętał również postawę rosłego Ukraińca, który stanął w obronie jego ojca, którego inni Ukraińcy chcieli pobić za to, że był Polakiem.

  ZOBACZ FILM
  Stanisław Żółkiewicz, prezes Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo