MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W II LO w Przemyślu nauczyciel chemii miał przyrównać uczniów do hitlerowców, esesmanów i bezbożników. Poszło o Strajk Kobiet

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Szymon Stranowski
Do incydentu doszło w czwartek 29 października na zdalnej lekcji chemii w jednej z 3 klas II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Kilka uczennic w miejsce zdjęcia profilowego wstawiło grafikę wspierającą Strajk Kobiet. Nie spodobało się to prowadzącemu zajęcia nauczycielowi.

- Zwyzywał nas od hitlerowców, esesmanów, barbarzyńców i bezbożników wspierających morderców i morderstwa. Powiedział też, że wpisze nam uwagi. Usunął nas z zajęć i kontynuował je tylko dla tych uczniów, którzy nie mieli ustawionych profilowych ze strajkiem

- opisuje sytuację na Facebooku jedna z uczennic II LO.

Sprawę zgłoszono dyrekcji. Interpelację do prezydenta napisał także radny Paweł Zastrowski.

- Zwracam się z prośbą o szczegółowe zbadanie zaistniałej sytuacji, powiadomienie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a następnie wyciągnięcie konsekwencji wobec pedagoga, ponieważ zachowanie, jakiego się dopuścił, jest dalece niestosowne i wymaga pilnej interwencji – czytamy w interpelacji radnego.

- Opisane wydarzenie stanowi naruszenie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz § 81 Statutu II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu - uczniowie szkoły mają prawa wynikające z Konwencji o Prawach Dziecka, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przepisów oświatowych i niniejszego Statutu, w szczególności do swobody wyrażania myśli i przekonań w głównym stopniu dotyczących życia szkoły, a także światopoglądowych i religijnych – jeśli nie naruszają tym dóbr innych osób – dodał Zastrowski.

Strajk kobiet w Przemyślu. Kolejny dzień głośnego protestu n...

Dzień po feralnej lekcji chemii, na stronie internetowej II LO pojawiło się oświadczenie nauczyciela.

- Użyłem porównań, które mogły zostać odebrane obraźliwie, dlatego przepraszam wszystkich uczniów. Nigdy wcześniej i tym razem, nie było moim celem obrażenie żadnego ucznia. W dalszej części lekcji wylogowałem z zajęć osoby, które posiadały wspomnianą wcześniej grafikę, jest mi przykro z tego powodu. Pracuję w tej szkole już 33 lata i zawsze zwracałem się do uczniów słowami: Robaczki moje kochane - czytamy.

- Z moimi uczniami wiąże się wiele wspaniałych sukcesów naukowych i wiele radosnych chwil. Przypisywane mi w mediach określenia, w wielu przypadkach nie są prawdziwe i nie wypowiedziane przeze mnie. Szkoda tylko, że tyle złych emocji dotknęło II LO, którego i ja jestem absolwentem. Proszę o przyjęcie mojego oświadczenia i jeszcze raz przepraszam osoby, które źle zrozumiały moje intencje i poczuły się dotknięte – napisał nauczyciel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24