Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W imieniu Prezydenta RP Mateusz Szpytma wręczył dziś "Krzyże Wolności i Solidarności" ponad dwudziestu dawnym działaczom opozycyjnym [FOTO]

Małgorzata Zaremba
Małgorzata Zaremba
W piątek, 23 września br. w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym przy Klasztorze OO. Bernardynów w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń. Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej wręczył Krzyże Wolności i Solidarności, przyznane przez Prezydenta RP, ponad dwudziestu dawnym działaczom opozycyjnym. Uroczystość rozpoczęła się w samo południe.

W piątek, 23 września br. . o godzinie 12.00 w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym przy Klasztorze OO. Bernardynów w Rzeszowie, przy ulicy Sokoła 8 rozpoczęło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Krzyże Wolności i Solidarności wręczył zasłużonym wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej - Mateusz Szpytma.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Krzyże Wolności i Solidarności nadawane są działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989.

Podczas wydarzenia zabrał głos wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej - Mateusz Szpytma mówiąc:

Choć jesteście osobami o różnych doświadczeniach, z różną historią to jesteście ludźmi, których połączyło pragnienie wolności. Scaliła się w Was niezgoda na to czym była ówczesna Polska Rzeczpospolita Ludowa i panujący system komunistyczny. Dziś jesteście zasłużenie odznaczeni, a my możemy świętować to szczęście razem z Wami. Pamiętajcie, że jesteście Polsce bardzo potrzebni. Przekazujcie te piękne, nieprzemijające wartości następnym pokoleniom.

Za zasługę działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie Praw Człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali:
Maria Barwińska, Mieczysław Bąk, Jan Czerwiński, Marian Janusz, Andrzej Kaczor, Marian Lenartowicz, Adam Łoziński, Marek Mazur, Józef Pietroniec, Zbigniew Piskorz, Tomasz Rokosz, ks. Henryk Rykała, Kazimierz Sanecki, Czesław Szpytma, Edward Tomczewski, Wit Tybulczyk, Adam Wilk, Zenon Zegarski, Władysław Zieliński, Tadeusz Zubel.

Także odznaczeni pośmiertnie zostali: Waldemar Dziura, Julian Kurasiński, Zofia Litwin.

Po zakończeniu wręczenia odznaczeń, głos zabrał Wit Tybulczyk, lekarz, aktywny działacz na terenie ZOZ w 1980 roku w Łańcucie, a także przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność.

Chciałem podziękować moim koleżankom i kolegom, z którymi wspólnie działaliśmy od 1980. Byliśmy siostrami i braćmi, bo pragnęliśmy solidarności. Dziękujmy Bogu za tę wolność, która teraz mamy. Ale o pragnienie solidarności musimy wciąż walczyć. Dziękuję za to zaszczytne odznaczenie. To największy zaszczyt jakiego w życiu mogłem dostąpić – nosić na piersi Krzyż Wolności i Solidarności. – mówi odznaczony Wit Tybulczyk

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto