Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jakiej walucie wziąć kredyt na mieszkanie

Alina Bosak [email protected] 17 867-22-33
Coraz chętniej bierzemy kredyty hipoteczne w euro. Fot. Stock
Coraz chętniej bierzemy kredyty hipoteczne w euro. Fot. Stock
Czy lepiej brać dziś kredyt w euro czy w złotówkach, w ratach stałych czy malejących? Odpowiada Marcin Krasoń, analityk Open Finance.

Niestety, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Owszem, rata kredytu w euro jest niższa od kredytu złotowego, ale nie znaczy to, że będzie tak zawsze. O wysokości raty kredytu walutowego decydują nie tylko stopy procentowe (jak w kredytach złotowych), ale i kursy walut, a te mogą się często zmieniać.

Kredyt złotowy jest dużo bardziej stabilny, wysokość raty jest bardziej przewidywalna i łatwiej np. planować budżet domowy. W kredycie walutowym możliwa jest sytuacja, gdy z miesiąca na miesiąc rata rośnie nam o 10 lub więcej procent. Jest to cena za niższą, wyjściową ratę. Proszę zwrócić uwagę, że załączone obliczenia dotyczą wysokości rat na dzień dzisiejszy, nie wiadomo jak zaciągnięty dziś kredyt wyglądać będzie za miesiąc, rok czy 10 lat (patrz tabela w załączniku).

Popularny kredyt „Rodzina na Swoim

Chętnie wybieraną przez Polaków alternatywą dla kredytów walutowych jest program Rodzina na Swoim, pozwalający przez osiem pierwszych lat płacić niższe raty, a to dzięki rządowym dopłatom (ze Skarbu Państwa pokrywana jest połowa odsetek wyliczonych wg tzw. stawki referencyjnej). RnS jest kredytem bezpieczniejszym od kredytu walutowego (program dotyczy tylko kredytów w złotych), ale ma i wady:

- nie jest dla każdego (istnieje szereg wymagań dotyczących tego, kto i na jakie mieszkanie może skorzystać z niego);

- po ośmiu latach, gdy ustaną dopłaty, trzeba liczyć się ze znacznym wzrostem miesięcznej raty.

Ale z drugiej strony po tych ośmiu latach można spróbować kredyt zrefinansować i obniżyć w ten sposób obciążenie.

Równe czy malejące

Co do rat równych i malejących, to większość klientów korzysta z rat równych. Z prostego powodu - w chwili zakupu mieszkania mamy tyle wydatków, że chcemy bankowi płacić jak najmniej. W wypadku rat malejących od początku spłacamy większą część pożyczonego kapitału (a rata jest wyższa), zatem łącznie oddamy bankowi mniej odsetek. Raty malejące są dobre dla osób, które zakładają wcześniejszą spłatę kredytu, dzięki temu zaoszczędzą na odsetkach. Minusem rozwiązania są wyższe wymagania zarobkowe banków - bo licząc zdolność kredytową, biorą one pod uwagę pierwszą ratę, a ta w ratach malejących jest wyższa.

Oprocentowanie - jest to roczna opłata banku za pożyczenie pieniędzy. Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zwykle oparte o stałą marżę (zarobek) banku oraz zmienną stopę WIBOR lub LIBOR. Marża banku może zmienić się jedynie za zgodą obu stron umowy kredytowej (a więc banku i klienta), a stopy WIBOR i LIBOR zmieniają się pod wpływem czynników rynkowych.

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24