Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jarosławiu chcą uczcić bohaterów. Dwa ronda zyskają patronów?

Hubert Lewkowicz
W Jarosławiu pojawiła się inicjatywna nadania dwóm znajdującym się u wylotu miasta rondom imion dwóch bohaterów. Rondo łączące ul. 3 Maja i Morawską miałoby się nosić imię Witolda Pileckiego, a rondo na ul. Krakowskiej - kapitana Kazimierza Michalskiego.

Jednak, jak podkreśla radny Piotr Kozak z PiS, by inicjatywa grupy mieszkańców Jarosławia mogła być skuteczna, muszą nastąpić zmiany w statucie miasta.

- Żeby w ogóle powołać komitet potrzebna jest zmiana w statucie. Jako radny miasta Jarosławia postaram się o zmianę uchwały, by w Jarosławiu obywatele mogli zgłaszać takie inicjatywy wraz z podpisami osób je popierających - mówi radny Piotr Kozak.

- Jako radna wojewódzka i jako jarosławianka popieram taką inicjatywę - mówi Anna Schmidt, rada wojewódzka z ramienia PiS. - Warto, aby osoby o tak pięknym życiorysie zostały w jakiś sposób wyróżnione. Nasze miasto jest jednak ewenementem, jedynym miastem w okolicy, w którym nie ma możliwości uregulowania prawnego oddolnych inicjatyw. Będę zabiegała o to, by zainteresować władze miasta wprowadzeniem zapisu w statucie umożliwiającego oddolne inicjatywy, a tym samym budowaniem społeczeństwa obywatelskiego. Władza powinna służyć ludziom. Na poziomie ogólnopolskim obywatele, po zebraniu stu tysięcy podpisów, mają prawo inicjatywy ustawodawczej. Uważamy, że na poziomie lokalnym taką inicjatywę powinni mieć także mieszkańcy miasta. Stad nasz pomysł, by wprowadzić oddolną inicjatywę mieszkańców. Poprzez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości będziemy chcieli takie zmiany w Jarosławiu wprowadzić - dodaje Anna Schmidt.

Kapitan Michalski to absolwent "Kopernika"

Sylwetki osób, które mają być patronami rond, przedstawili podczas konferencji prasowej radny Piotr Kozak i prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu Andrzej Bajan.

Witold Pilecki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych "żołnierzy wyklętych". Jako żołnierz walczył z bolszewikami w 1920 roku, a potem z Niemcami w 1939 roku. Po rozwiązaniu plutonu przeszedł do konspiracji. Przedostał się do Auchswitz, skąd przekazywał wiadomości na temat obozu koncentracyjnego. Uciekł z Auschwitz i walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie, w 1947 roku został aresztowany, był torturowany przez UB. W 1948 roku Pilecki został skazany na śmierć, wyrok został wykonany w więzieniu mokotowskim. Wyrok anulowano w 1990 roku, a w 2013 roku rotmistrz Pilecki został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

O ile Witold Pilecki jest postacią, której życiorys jest powszechnie znany w Polsce, to kpt. Kazimierz Michalski jest bohaterem związanym z ziemią jarosławską. Urodził się w Sieniawie w 1908 roku, kształcił się Jarosławiu. Po wkroczeniu Armii Czerwonej 17 września 1939 rok został aresztowany i zesłany na Sybir. Wraz z armią generała Andersa przeszedł szlak bojowy. Poprzez Palestynę, Liban, i Egipt dotarł do Włoch, walczył pod Monte Cassino, Ankoną, Piedimonte, a po zakończeniu wojny osiadł w Wielkiej Brytanii. W 2011 roku, jako 103-letni absolwent jarosławskiej szkoły spotkał się z młodzieżą z "Kopernika".

- Mamy nadzieję, że mieszkańcy pomogą nam doprowadzić sprawę do końca, czyli do nazwania rond imieniem bohaterów narodowych. Będzie to budowanie społeczeństwa obywatelskiego, w którym mieszkańcy miasta partycypują we władzy i biorą czynny udział w procesie decyzyjnym - podkreśla Anna Schmidt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24