W Jarosławiu powstaje filmowy reportaż o tragicznych losach miejscowych bohaterów wojennych [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
W Jarosławiu powstaje filmowy reportaż o tragicznych losach miejscowych bohaterów wojennych.
W Jarosławiu powstaje filmowy reportaż o tragicznych losach miejscowych bohaterów wojennych. Archiwum Starostwo Powiatowe w Jarosławiu
Udostępnij:
W Jarosławiu powstaje filmowy reportaż o tragicznych losach miejscowych bohaterów wojennych. Pracuje nad nim Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości”, we współpracy z Tadeuszem Chrzanem, starostą jarosławskim.

Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości” we współpracy z Tadeuszem Chrzanem, starostą jarosławskim, przygotowuje reportaż o tragicznych losach miejscowych bohaterów II wojny światowej. Będzie to dokument o Czesławie „Baśce” Puzon, Władysławie Półtoraku, Zbigniewie Kopciu, Marii Zimnickiej i innych żołnierzach AK zamordowanych w lesie kidałowickim, niedaleko Jarosławia, kilka tygodni przed końcem okupacji niemieckiej.

Zakończył się pierwszy etap przygotowań do fabularyzowanego dokumentu. Były to dwudniowe zdjęcia, kręcone w plenerze. Premiera spodziewana jest w lipcu tego roku.

- Scenariusz został opracowany w oparciu o oryginalne dokumenty, w tym protokół z ekshumacji z sierpnia 1944 r. oraz relacje świadków tamtych wydarzeń m.in. Kazimierza Kopcia, Czesława Kłosowicza oraz Józefy Kość, którzy stracili swoich braci w okresie okupacji niemieckiej.

- Reportaż jest realizowany przez ekipę TVP Rzeszów, którą udało mi się pozyskać dla realizacji tego szczytnego celu, po rozmowach z dyrektorem Józefem Matuszem – wyjaśnia starosta Tadeusz Chrzan.

- W role młodych członków Armii Krajowej wcielili się uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, a także członkowie stowarzyszenia. Rolę Czesławy Puzon odegrała uczennica Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. W funkcjonariuszy gestapo wcielili się członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” na czele z prezesem Mirosławem Majkowskim – mówi Iwona Zelwach, prezes stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości”.

Wśród rozstrzelanych w lesie kidałowickim członków Armii Krajowej, znaleźli się 25-letnia Czesława Puzon ps. „Baśka”, 17-letni Władysław Półtorak, 23-letni Zbigniew Kopeć, 40-letnia Maria Zimnicka, oraz cztery nieznane osoby, w tym 17-letnia dziewczyna, 30 i 40-letni mężczyzna oraz 30-letnia kobieta. Są to osoby o nieznanej dotąd tożsamości, których szczątki spoczywają we wspólnej mogile na Nowym Cmentarzu.

Z informacji członków Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” m.in. Jerzego Czechowicza, wynika że rozstrzelanych w lesie kidałowickim mogło być znacznie więcej. Stowarzyszenie zwróciło się z prośbą do Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który podjął już stosowane działania w tym temacie. Stąd apel do mieszkańców Jarosławia i okolic, którzy mogą posiadać jakiekolwiek informacje na ten temat o prośbą o kontakt ze Stowarzyszeniem pod nr. tel. 698447792 lub 789331701.

10 czerwca o godzinie 11.00 w lesie kidałowickim zostanie odprawiona pierwsza msza polowa upamiętniająca te dramatyczne wydarzenia.

- Celem Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” jest przekazanie kolejnym pokoleniom wiedzy o czasach drugiej wojny światowej i męczeństwie Polaków na terenie powiatu jarosławskiego. Ocalenie tej wiedzy od zapomnienia wydaje się być powinnością naszych czasów – opowiada I. Zelwach.

ZOBACZ TEŻ: Próba przed rekonstrukcją "Bitwy pod Lenino"

WIADOMOŚCI Z PRZEMYŚLA:

Poważny wypadek, kilkudziesięciu rannych. To tylko ćwiczenia [F+W]

Powstaje pierwszy w regionie tor do miniżużla [ZDJĘCIA]

Ten zabytek Przemyśla musisz zobaczyć [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie