Klub jest prowadzony w ramach programu Zajęcia klubowe w Warsztacie Terapii Zajęciowej”, realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu. To między innymi nauka tańca, ale także poznawanie tajników włoskiej i greckiej kuchni. Partnerem projektu jest powiat.
- Celem programu jest ukazanie alternatywy na spędzanie wolnego czasu. Zajęcia prowadzone są doskonałą rehabilitacją społeczną i zawodową – mówi Mariusz Mituś, przewodniczący Zarządu Koła PSONI w Jarosławiu, które prowadzi WTZ. Projekt jest finansowany ze środków PFRON, a jego partnerem jest samorząd Powiatu Jarosławskiego.
– Jednym z priorytetów samorządu powiatowego jest wspieranie wszelkich pozytywnych inicjatyw aktywizujących osoby z niepełnosprawnościami. Takie działania są m.in. w zakresie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – tłumaczy zaangażowanie Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski.
27 uczestników spędza czas w jednej z czterech sekcji.
W sekcji kulinarnej klubowicze poznają tajniki potraw związanych z różnymi regionami Polski, ale także świata. Kulinarne wrota do świata różnych smaków uchyla Paweł Gradowski, uczestnik programu MasterChef. W sekcji tanecznej uczestnicy szlifują swoje talenty pod okiem Beaty Południak, instruktorki ze Szkoły Tańca Towarzyskiego System Dance. Poznają charakterystykę tańców standardowych i latynoamerykańskich.
Uczestnicy sekcji sportowej dbają o swoją kondycję pod okiem trenerów personalnych Michała i Mateusza Szczepańskich, w czasie zajęć na siłowni Activ Style w Jarosławiu. Ponadto Klubowicze dopingują lokalne drużyny tenisa stołowego, piłki ręcznej oraz siatkówki.
Wszyscy uczestniczą w zajęciach sekcji psychologiczno–doradczej oraz wyjazdach. Były już wycieczki do spa, do Krakowa, dwudniowy wyjazd do Katowic i Oświęcimia. Ponadto organizowane są wydarzenia kulturalne, w tym wyjazdy do filharmonii, teatru i do kina.
- Celem programu jest wsparcie osób z niepełnosprawnością w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowym. Odbywa się to poprzez prowadzenie zajęć klubowych, jako zorganizowanej formy rehabilitacji – mówi Ewa Grabuś, kierownik WTZ.
Zobacz też: Niewidomi piłkarze przygotowują się do Paraigrzysk Panamerykańskich. "Z kolegami i sztabem szkoleniowym jesteśmy jak rodzina"
Źródło: Xinhua/x-news